Facebook'un Yüz Tanıma Özelliği Geliştirildi

Yorum · 27 Görüntüleme

Artık etiketlenmeseniz bile fotoğrafta olduğunuzu bileceksiniz.


Bu her zaman olur. Facebook'taki küçük bir kırmızı pırpır bildirim sizi bir arkadaşınızın yüklediği bir fotoğrafta etiketlediğine dair haberdar eder.

Şirket 2010 yılında etiketleme özelliğini devreye soktu. Artık biri fotoğraf yüklediğinde eğer karedeyseniz  siz olduğunuz hemen Facebook tarafından belirlenecek. 

Şirket bu hafta yayınladığı blog yazısında yeni özelliği ilan etti, artık fotoğrafta etiketlenmeseniz bile size haber verecek. 

"Facebook'da fotoğraftaki pozunuzu kontrol ediyorsunuz ve kendinizi etiketleyip etiketlemeyeceğinize veya fotoğraf hakkında endişeleriniz varsa fotoğrafı gönderen kişiye ulaşma gibi seçenekler seçebilirsiniz."

Bir bakımdan bunun çok da kötü olmadığı söylenebilir.

Sonuçta, Facebook, Google ve Apple gibi diğer teknoloji sahiplerinin kendi fotoğraf uygulamalarında kendi sürümlerine sahip olmaları için önerilen etiketleme ve fotoğraf düzenleme gibi özellikler için yıllardır yüz tanıma teknolojisini kullanmış durumda.

Ancak başka bir bakış açısından, bu tamamen farklı bir öneme sahiptir, çünkü Facebook sadece fotoğraf uygulamalarında değil, bu yıl itibariyle 2 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağını işletiyor.

Kashmir Hill Gizmodo'da "Facebook'un yüz tanıma teknolojisi şu an o kadar güçlü ki, o fotoğrafta yüzünü bulmak için bir sebep olmasa bile, her yerde her fotoğrafta sizi tanıyabiliyor" dedi.

"Facebook, yalnızca arkadaşlarınızın yüklediği fotoğraflar arasında sizi arıyorsa, yüzünüzü tanımlamak kolay, fakat eğer bir milyardan fazla kişiden oluşan bir havuzda arıyorsa çok zor." diye ekledi.

Yeni sistem mükemmel değil.

Şirketin uygulamalı makine öğrenme grubundan proje müdürü Nipun Mathur'e göre yüzünüz 90 derecelik bir profilde görünüyorsa, yüz tanıma sizi tanıyamaz, ancak yüzünüzü tam olarak bilmeden sizi tanıyabilir. Bunun için yeterli veri var.

Yeni özellik şu şekilde işliyor; görme hakkına sahip bir fotoğrafta (yükleyicinin fotoğraf ayarlarına bağlı olarak) otomatik olarak tanımlandıysanız, Facebook size "sizi içerebilir" diye yeni bir fotoğraf olduğunu bildirir.

Buradan kendinizi etiketleyip etiketlemeyeceğinizi veya yok saymayı seçebilirsiniz.

Yüz tanıma işleminden tamamen çıkmak istiyorsanız, şirket hesap ayarlarında basit bir açma / kapama anahtarı ile kullanıcıların aracı devre dışı bırakmalarına izin verecek.

Ancak yüz tanıma her yerde mevcut olmayacak. Şu anda gizlilik düzenlemelerinden dolayı Kanada'da veya Avrupa Birliği'nde sunulmamaktadır.

Çoğu insan bu özellik sayesinde gözden kaçırdığı fotoğrafları görebilecek.

Kaynak: 1


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!