Fiat Chrysler BMW 'ye Katılıyor

Yorum · 28 Görüntüleme

"Ölçeklenebilir mimari" 2021 yılına kadar otomobil üreticileri için tam özerk teknoloji sunmayı bekliyor. Kendi kendine sürüş teknolojisi için BMW, Intel ve Mobileye arasındaki ortaklık, başka bir otomobil üreticisinin ilgisini çekti.


Kendi Kendini Sürebilen Araba

Kendi Kendini Sürebilen Araba

Grup, Çarşamba günü, Alman otomobil üreticisi ve teknoloji şirketleri ile üretim araçları için yarı özerk ve tamamen özerk teknolojilerin geliştirilmesine katılmak üzere Fiat Chrysler Automobiles ile bir anlaşma yaptığını açıkladı. Aynı zamanda, kendi kendine çalışan yarışlarda diğer otomobil üreticilerine ayak uydurmak için bu FCA adına önemli bir hamleyi işaret ediyor. 

FCA Genel Müdürü Sergio Marchionne, "Özerk sürüş teknolojisini ilerletmek için otomobil üreticileri, teknoloji tedarikçileri ve tedarikçiler arasında ortaklıklar kurmak hayati önem taşımaktadır" dedi. "Bu işbirliğine katılmak, şirketlerin ortak bir vizyon ve hedefle bir araya gelmesi durumunda mümkün olan ölçek sinerjilerinden ve ekonomilerinden doğrudan FCA'ya yarar sağlayacaktır." diye devam etti. 

Haberler, Pazartesi günü Automotive News tarafından yayınlanan bir raporda; FCA'nın (Chrysler, Jeep ve diğer markalara sahip) Çinli bir otomobil şirketinden Fiat ve Jeep gibi markaların yer aldığı önemli parçaları satın almak için bir teklif aldığını açıkladı. FCA halihazırda Waymo ile 2016 yılında Chrysler Pacifica minivanları ile ortaklık kurdu ancak daha sonra bunu devam ettirmedi. Ancak kendi kendine sürüş araştırması ve diğer hareketlilik deneylerindeki çalışmaları genellikle crosstown rakipleri Ford Motor Company ve General Motors'a karşı açtı. 

Yıllık BMW/Intel/Mobileye birlikteliği, 2021 yılına kadar Seviye 3 ve Seviye 4/5 kendini sürme teknolojisini üretim araçlarına getirmek için bir hedef belirledi. Ortaklığın kendi kendini sürme teknoloji için "ölçeklenebilir bir mimari" olarak adlandırdığı şeyleri uygulamak için, FCA'nın Kuzey Amerika'daki varlığı, tesislerin geniş erişimi ve satış hacmi açısından önemli olacaktır. 

Intel'in CEO'su Brian Krzanich, "Ulaşımın geleceği, otomobil ve teknoloji endüstrisinin önde gelen liderlerinin, dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerinin benimsediği ve özelleştirebileceği ölçeklenebilir bir mimari geliştirmek için birlikte çalıştıklarına" dayanıyor. "FCA'nın katkısını memnuniyetle karşıladığımız için dünyanın en güvenli otonom araçlarına bir adım daha yaklaştığımızı dileğiyle heyecanlıyız" dedi.

Ölçeklenebilir teknolojinin bir kısmı, açıklamaya göre; sistemi farklı markalara ve özelliklere uyarlama yeteneğini içeriyor. Sistemlerin artık hem offroad-hazır Jeep'lerde hem de track-hazır BMW'lerde ve aralarındaki her şeyde çalışması gerekeceği için bu teste tabi tutulabilir. 

Ortaklık, 2017 yılı sonunda kamusal alanda 40 kendi kendini sürebilen test aracı göndereceğini açıkladı. Ayrıca bu ayın başlarında vaat edilen ABD, Avrupa ve İsrail'e ait 100 seviyeli 4 tane kendi kendini süren araç gönderildi. 

FCA hâlâ ortaklar veya yeni bir ebeveyn arıyor olsa da hangi şirket dahil olursa yakında bazı iddialı teknolojiye erişebilir. 


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!