GSMA, MWC 2020'nin İptal Edildiğini Duyurdu

0 Yorum · 47 Görüntüleme

Teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden olan MWC 2020'nin düzenlenmeyeceği açıklandı.


    Teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden birisi olan Mobil Dünya Kongresi (MWC) ani bir kararla iptal edildi. Geçtiğimiz günlerde Cuma günü yapılması planlanan toplantı sonucunda etkinliğin yapılıp yapılmayacağına dair konular konuşulacağı açıklanmıştı. Ani bir kararla GSMA tarafından yapılan açıklama sonucu 24 Şubat-27 Şubat 2020 tarihleri arasında İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenecek olan etkinliğin firmalar tarafından açıklanan katılmama kararları sonrası iptal edildi.

     Mobil Dünya Kongresine katılacak olan Sony, Vivo, Intel, NTT Docomo, MediaTek, McAfee, MediaTek, Facebook, Amazon, Cisco ve Nvidia gibi teknoloji sektörünün önemli şirketlerinin CoronaVirüs'ü sebep sunarak etkinliğe katılmayacaklarını açıklamaların ardından GSMA ani bir kararla etkinliği iptal etti.

        Katılımcı firmaların etkinliğe katılmama kararlarından sonra katılım eksikliğinden dolayı böyle bir iptal kararı aldığı düşünülen GSMA, yaptığı açıklamada halk sağlığını ön planda tuttuklarını ve bu konuda endişelerinin olduğu belirtti. Açıklamanın devamında ise MWC 2021 fuarı için heyecanlı olduklarını belirten GSMA, aldığı bu kararla bir anda teknoloji gündemine oturdu.

       Her ne kadar İspanya'nın Barselona kentinde şu ana kadar herhangi bir koronavirüs vakası ortaya çıkmamış olsa da fuara dünyanın hemen hemen her yerinden gelmesi beklenen 100 bin kişinin üzerinde ki ziyaretçinin tehlike oluşturabileceğini belirtildi. 

       Birçok telefon üreticisinin bu etkinlikte geliştirdikleri yeni telefon modellerini tanıtılması bekleniyordu. Özellikle Samsung, LG, Sony, Nokia gibi büyük firmaların bu fuarda hangi cihazlarını tanıtılacağı merakla bekleniyordu ancak iptal kararının ardından bu firmaların cihazlarını ilerleyen zamanlarda bağımsız etkinlikler düzenleyerek tanıtması bekleniyor.

      Geçtiğimiz günlerde İspanya'nın resmi makamları tarafından yapılan açıklamalarda MWC'nin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde gerçekleşmesi için gereken tüm önemleri aldıklarını açıklamışlardı. Binlerce kişiye de iş imkanı sunan etkinliğin gerçekleşmemesi ülke ekonomisine de ciddi zararlar verecektir. Mobil Dünya Kongresinin gerçekleşmesi halinde Barselona kentine yaklaşık 500 milyon dolar gibi yüksek bir gelir kazandıracağı düşünülüyordu. 


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!