Huawei 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Huawei 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

  Teknoloji dünyasının son yıllarda en dikkat çeken şirketlerinden biri haline gelen Huawei, büyümeye devam ediyor. Çıkardığı cihazlarla birçok kullanıcının dikkatini çeken şirket, büyüme oranlarıyla da dikkat çekeceğe benziyor. Son olarak şirket 3.çeyrek sonuçlarını açıkladı.

   Huawei’den yapılan açıklamaya göre 2019 yılının 3.çeyreğinde şirket yıllık bazı göz önünde bulundurdukların da 24,4 artışla yaklaşık olarak 610,8 milyar Çin Yuanı elde etti. Ayrıca bu ilk 3 çeyreklik dönem de şirketin net karı yüzde 8,7 olduğu açıklandı. Bununla birlikte ilk 3 çeyrekte akıllı telefon sevkiyatlarının da yıllık yüzde 26 artış göstermiş. Yani yaklaşık olarak 185 milyon cihaz sevkiyatı sağlayan şirket, muhteşem rakamlara ulaşmış durumda.

    Şirket telefon haricinde, son yıllarda birçok alanda da cihaz üretmeye başladı. Bunların arasında bilgisayarlar, giyilebilir ürünler, tabletler ve ses ürünleri gibi alanlar mevcut. Son olarak 5G teknolojisini geliştirmeye başlayan şirket, yaklaşık olarak 60 tane ticari sözleşmeye imza attı. Ayrıca çeşitli global taşıyıcı şirketlerle de anlaşarak dünyanın birçok yerine 400 binden fazla 5G teknolojisini sağlayacak 5G Massive MIMO aktif anten ünitesinin dağıtımına başladı. 

   

   ABD ambargosunu göz önünde bulundurduğumuz da büyüme oranları çok iyi. Çünkü Android’le başlayan sıkıntılar, çeşitli araştırma şirketlerinin raporunda satışlarının düşmesine sebep olacağını açıklamışlardı. Ancak Huawei sanki bu raporlara ve tahminlere inat tam tersi bir büyüme oranı elde etmiş. Ayrıca şirket yeni cihazlarında kendi işletim sistemi olan HarmonyOS kullanmaya başladı ve kullanıcıların beğenisini kazandı.