Intel i9 İşlemcilerin Yavaş Saat Hızlarına Bu Yazıyı Okumadan Kızmayın!

Yeni ayrıntılar, Intel'in yaklaşmakta olan Skylake-X CPU'larından birinde ortaya çıkıyor. Core i9-7920X’in 2.9’luk saat hızı sizi yanıltmasın. Intel, Core i9-7920X işlemcisi hakkında ek bilgiler bulmasına rağmen, daha üst düzeydeki Skylake-X işlemcilerinin detayları hakkında fazla bilgi vermemişti. Temmuz ortasında işlemci fiyat listesine ilişkin bir güncelleme kapsamında Intel, 7920X'in 2.9GHz saat hızı ve 16.5MB önbellek taban saatine sahip olacağını açıkladı.

Yavaş Gibi Görünüyor AMAAA....

Intel, Core i9-7920X işlemcisi hakkında ek bilgiler bulmasına rağmen, daha üst düzeydeki Skylake-X işlemcilerinin detayları hakkında fazla bilgi vermemişti. Temmuz ortasında işlemci fiyat listesine  ilişkin bir güncelleme kapsamında Intel, 7920X'in 2.9GHz saat hızı ve 16.5MB önbellek taban saatine sahip olacağını açıkladı.

Core i9-7920X, 12 çekirdekli ve 24 iş parçaçıklıdır.  Daha fazla çekirdekli ve iş parçacıklı işlemciler için düşük saat hızlarına sahip olma, daha az sayıda çekirdek ve iş parçacığına sahip daha ucuz modellere kıyasla normal bir olay olsa da internete bakıldığı zaman 2.9GHz saat hızı hakkında bir çok kişinin endişelerinin olduğunu görülmekte.

Skylake-X merdiveninde bir basamak daha aşağıya oturan, Core i9-7900X, 3.3 çekirdekli saat hızı ve 13.75MB önbellek ile 20 iş parçacığı içeren 10 çekirdekli bir yonga. Ayrıca AMD'nin Threadripper 1920X ile karşılaştırıldığında Core i9-7900X 600MHz daha yavaş. Endişelenmeli miyiz? Kesin bir cevap için henüz erken, ancak temel saat hızının ötesinde düşünülmesi gereken çok şey var bunu biliyoruz.

Skylake-X'deki temel saat neredeyse anlamsız. Temel saat şu anlama gelir: kullanıcıların tüm çekirdeklerden bekleyebileceği 'garanti edilen' saat hızı. Mesele şu ki, Core i9-7900X, 3.3GHz'lik bir temel saate sahip ancak tüm çekirdekli Turbo Boost 2.0 saati aslında 4.0GHz. Core i9-7900X'i test edilen tüm anakartlarda ve üstelik bazıları 'Otomatik' ayarlarındayken 4.5GHz kadar ulaşılabilmiştir.

Bunun anlamı, Core i9-7920X'deki temel saat nispeten düşük olmakla birlikte, bizi asıl ilgilendiren şey Turbo saattir. Bu işlemcide turbo saat hızı yaklaşık 3.7-3.8 civarında olacak gibi duruyor. Elbette i9-7920X hâlâ kilitli merak uyandıran bir kutu yani yeterli soğutma sistemleri ile hız aşırtımı yapmak saat hızı problemlerine hala çare olabilir.

Yine de bütün bunlar çok fazla çekirdek ve iş parçacığını bir araya getirmek isteyen meraklılar içindir. Oyunlarda bu işlemcinin hızı tartışma konusu bile olmamalı. 

Yavaş Gibi Görünüyor AMAAA....
Daha fazla..
×

Sitemiz Yenilendi!

Sitemizi sosyal oyuncu ağına çevirdik, sitemize üye olarak oyuncu profilinizi oluşturabilir,

ilgili gruplara katılabilir, kendi sayfanızı oluşturabilir, ilan verebilir, sizin gibi başka oyuncularla tanışabilirsiniz.

Üye olarak oyuncu profilinizi oluşturmanızı ve yenilikleri keşfetmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Türkiye'nin İlk ve Tek Oyuncu Ağına Hemen Katıl!