Intel, Lunar Lake işlemcileri hakkında yeni detayları açıkladı: 2024’ün 3. çeyreğinde başlatılması onaylandı.

Intel, Lunar Lake işlemcileri hakkında yeni detayları açıkladı: 2024’ün 3. çeyreğinde başlatılması onaylandı.

[ad_1]

Yeni AMD Ryzen AI 300 işlemcileri ve NVIDIA’nın en yeni teknolojilerini tanıtmasının ardından, Intel de gelecekteki “yapay zeka bilgisayarları” kategorisinde rekabet edecek olan Lunar Lake işlemcilerini resmen tanıttı ve “kırmızı ev” denklerine ve Qualcomm’un yakın zamanlarda duyurduğu Snapdragon X Elite’e rakip olacak.

Lunar Lake serisi, çekirdek performansında artış, grafikte sıçrama, enerji verimliliği ve tabii ki yapay zeka yeteneklerinde genişlemeler vaat ediyor. İşte tüm detaylar.

Tanıtılan verilere göre, Lunar Lake, %40 daha düşük enerji tüketimi sözü veriyor ve neredeyse aynı çekirdek performansına sahipken, önceki nesile göre. Yeni SoC’lar ayrıca grafik tarafında da yenilikler getirecek: performansı %50 artacak ve yapay zeka yetenekleri 120 TOPS’a ulaşacak.

Bunun mümkün olmasının nedeni, watt başına daha iyi performansı sağlamak için Skymont ailesinden 4 E çekirdek ve Lion Cove ailesinden 4 P çekirdeğe dayanan yeni 8 çekirdekli hibrit bir tasarımdır, 2,5 MB L2 önbellekle birleşen çalışan bir 12 MB L3 önbellek ile.

Lunar Lake’nin grafik bölümü, 8 yeni X-çekirdek, 8 ray izleme bloğu, 8 MB önbellek ve genişletilmiş yapay zeka yeteneklerine sahip Xe2 grafik işlemcisi tarafından desteklenmektedir. Intel, Meteor Lake’e kıyasla %50’lik bir performans artışı, gerçek zamanlı ışın izleme desteği ve 67 TOPS’a kadar yapay zeka hesaplama gücü vaat ediyor.

Yapay zeka alanında ise ana yenilikler yer alıyor: Lunar Lake ailesi, 6 ayrılmış sinir hesaplama bloğuna ve 9 MB önbelleğe sahip NPU ile donatılmıştır ve 48 TOPS sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Kısacası, Lunar Lake’in toplam yapay zeka hesaplama yetenekleri, CPU, GPU ve NPU arasında 120 TOPS’a ulaşır.

Yeni Lunar Lake platformuna Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4, PCIe Gen 5 ve Gen 4 protokolleri desteği entegre edilmiş ve Intel Partner Security Engine ile gelişmiş güvenlik sistemleri sunulmaktadır.

Intel, ana rakip çözümlerin çözümleriyle karşılaştırıldığında yeni Lunar Lake ailesinin performansını gösteren bazı verileri paylaştı.

Intel, Yapay Zeka alanında Snapdragon X Elite’e karşı %40 performans artışı vaat ederken, daha önce belirttiğimiz gibi, GPU Xe2, önceki nesle göre %50 daha fazla performans sunmayı hedefliyor.

Intel, Ryzen 7 8840U ve Snapdragon X Elite’e kıyasla çekirdek başına daha yüksek performans vadederken, enerji tüketimini AMD’nin çiplerine göre %30 ve Qualcomm’un yeni çözümüne göre %20 azalttı.

Intel’in Lunar Lake işlemcilerinin 2024’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkması beklenirken, Amerikan şirketinin yeni SoC’larına sahip ilk cihazların bu yaz piyasaya sürülebileceği bildiriliyor.