IRI Başkanı: Rusya’nın Oyun Endüstrisi Dünya’dan 10-15 Yıl Geride

IRI Başkanı: Rusya’nın Oyun Endüstrisi Dünya’dan 10-15 Yıl Geride

[ad_1]

İnternet Geliştirme Enstitüsü (İGE) Başkanı Aleksey Goreslavsky, TASS forumu “MediaSib-2024” için gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Orada, Rusya’nın dünya oyun endüstrisine alternatif sunmaktan oldukça uzak olduğunu belirtti.

“Bir ülke olarak oyun üretimine yönelik olarak dünya genelinde nerede olduğumuzu karşılaştırırsak, yaklaşık 10-15 yıl geriden geliyoruz. Çünkü tüm dünya ileriye gitti: oyunlar piyasaya sürülüyor, milyarlarca dolar gelir elde ediyor, onları her gün on milyonlarca insan indiriyor. Biz şu anda 100-150 bin kişinin indirdiği ürünleri alıyoruz.” – Aleksey Goreslavsky, İnternet Geliştirme Enstitüsü Genel Müdürü.

Goreslavsky’ye göre, gelecekte durumun daha iyiye gidebileceğini düşünüyor. Son yıllarda Rus geliştiriciler, nispeten popüler olan birkaç oyun piyasaya sürdü. İGE Başkanı, 4-5 yıl içinde Rusya’daki oyuncuların yerli hitleri daha çok oynayacağını düşünüyor. Ayrıca endüstrinin aktif bir şekilde geliştirilmesi, Latin Amerika, Asya ve Afrika pazarlarına girilerek sağlanabilir.

Mayıs 2024’te XYZ School şirketi, Rusya’da kaç oyun tutkununun oyunları yasa dışı yollardan indirdiğini araştırdı. Sonuç olarak, oyuncuların %74’ünün “korsan” oyunları tercih ettiği ortaya çıktı. 2024’ün ilk çeyreğinde kullanıcılar lisanssız kopyaları 118 milyar ruble tutarında indirdiler. Uzmanların görüşüne göre, bu davranışın nedeni ekonomik yaptırımlar ve uluslararası ödeme sistemlerine erişimin kısıtlanmasıdır.