Jeff Bezos Gelecek Ay Uzaya Uçuyor

Jeff Bezos Gelecek Ay Uzaya Uçuyor

Uzay, çoğumuzun asla ulaşamayacağı bir yerdir. Tabii ki Jeff Bezos, Amazon CEO'su olarak görevinden ayrıldıktan sonra uzayın boşluğuna bir roket yollayarak insanları oraya götürmeyi planlıyor.

Bezos, 20 Temmuz'da bir Instagram videosuyla gezegenden geçici olarak ayrıldığını duyurdu ve kendisinin ve kardeşi Mark Bezos'un Bezos'un uzay şirketi Blue Origin tarafından inşa edilen New Shepard roketinin mürettebatının bir parçası olacağını açıkladı.

Bezos, gönderisinde “Dünyayı uzaydan görüyorsunuz ve o sizi değiştiriyor. Bu gezegenle, insanlıkla olan ilişkinizi değiştiriyor. Bu tek bir Dünya” dedi. “Bu uçağa binmek istiyorum çünkü hayatım boyunca yapmak istediğim şey bu. Bu bir macera. Benim için çok önemli.”

Bezos kardeşlere, 12 Temmuz'da sona erecek olan ve bir biletin fiyatının şu anda 2,8 milyon dolar olduğu bir çevrimiçi açık artırmanın kazananı da katılacak. Kalkış, roketin mürettebatını deniz seviyesinden 62 mil yükseklikteki Kármán hattına götürecek ve Dünya'nın eğriliğinin hayatta bir kez görülebilecek bir görüntüsünü sunacak. 

Yolculuk tamamlandıktan sonra, mürettebat kapsülü güçlendiriciden ayrılacak ve paraşütlerin yardımıyla Batı Teksas çölüne inecek. Tesla'dan Elon Musk ve Virgin'den Richard Branson'ın hepsinin, böyle bir deneyimi karşılayabilecek derin nakit rezervlerine sahip herkese uzay turizmi sunmak için kendi girişimleri olduğu için, uzayı hedefleyen tek milyarder Bezos değil.