MacBook ve Ryzen – Apple ve AMD Arasında İşbirliği Söylentileri Dönüyor

MacBook ve Ryzen – Apple ve AMD Arasında İşbirliği Söylentileri Dönüyor

TechSpot, yeni MacOS işletim sisteminin beta kodu olan Catalina 10.15.4’ün, henüz piyasada bulunmayanlar da dahil olmak üzere çok sayıda AMD ürününe referanslar içerdiğini bildirdi. Ryzen 4000 serisinin mobil işlemcilerinden ve yeni nesil Navi grafik kartlarından bahsediyoruz. Bu, Apple’ın AMD’nin başkanı ve icra kurulu başkanı Dr. Lisa Su ile ilişkisini güçlendirmeyi planladığını gösteriyor.

Geçmişte, şirket AMD tarafından oluşturulan GPU’yu (Vega ve Polaris’e ait ürünleri) tekrar tekrar kullanmıştı. Bu nedenle RDNA 2.0 mimarisine (Navi 12, Navi 21, Navi 22 ve Navi 23) dayanan yeni sistemlere referanslar olağandışı değil. İşlemcilerle ilgili bilgiler çok daha ilginç, çünkü Apple şimdiye kadar bu alanda Intel’i çözüm olarak kullandı. Buna rağmen AMD’nin CPU pazarındaki başarı çizgisinin Apple gibi bir devin dikkatini çektiği görülüyor.

Apple’ın yazılımı ayrıca VanGogh mimarisinden de söz ediyor. Bazı uzmanlar, RDNA mimarisine dayanan bir GPU ile ilk APU yonga setiyle ilgili olmasını bekliyorlar.

Son olarak, koddaki sözlerin gerçekten bir şey kanıtlamadığını belirtmekte fayda var. Daha uzak bir gelecek için planlar veya terk edilmiş fikirler ile ilgili bir hatanın sonucu da olabilirler. Bununla birlikte, Ryzen işlemcilerinin popülaritesi ve kalitesi göz önüne alındığında, Apple’ın bunları ürünleri için kullanmak istemesi şaşırtıcı olmaz.

AMD donanımına dayalı bir MacBook duyuru, büyük olasılıkla Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) sırasında Haziran ayında gerçekleşecek.