“Mumya” 25 yaşına girdi; Orijinal filmin yönetmeni Tom Cruise’lu yeniden çevrimi eleştirdi.

“Mumya” 25 yaşına girdi; Orijinal filmin yönetmeni Tom Cruise’lu yeniden çevrimi eleştirdi.

1999 yılı sinema açısından olağanüstü bir yıldı. “Matrix”, “Dövüş Kulübü”, “John Malkovich Olmak”, “Manolya”, “Ecstasy”, “Üç Kral” gibi tüm klasik filmlerin yanı sıra genellikle gözden kaçırılan bir film vardı – “Mumya”. Başlangıçta yazın 1999’unda “Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike” ile geçeceği planlanmıştı, ancak birkaç hafta önce “Mumya” filmi Universal Pictures için beklenmedik bir hit haline geldi ve iki devam filmi, yan ürün ve (daha az etkileyici bir şekilde) yeniden başlatma ile sonuçlandı.

Filmin 25. yıl dönümü vesilesiyle yönetmeni Stephen Sommers onun hakkında THR röportajında konuştu. Yönetmen, Brendan Fraser’ın aksiyon yıldızına dönüşme hikayesini anlattı. Sommers ayrıca neden üçüncü film olan “Mumya: Ejderha İmparatoru’nun Lahdi” filminin yönetmeni olmadığını (ancak yapımcısı olduğunu) ve 2017’deki Tom Cruise’lu yeniden başlatma hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Tahmin edileceği gibi, 2017 yeniden yapımını beğenmediğini belirtti:

“Ben biraz incindim çünkü Tom Cruise’lu filmi yapan yazar ve yönetmen [Alex Kurtzman] benimle hiç iletişime geçmediler. Başka birinin fikrini ele almayı planlıyorsam, insanlarla iletişime geçerim. Rob Cohen’ın yönettiği üçüncü film, sanki benim eserimmiş gibi. Ona basamak basamak çıkamamak istemedim, bu yüzden yapım sürecine yardımcı oldum. Ancak Tom Cruise’lu filmle hiçbir ilgim yok. Benimle kimse iletişime geçmedi ve aramadı. Başka şeylerle uğraştım, köşede ağlamadım. Bence en azından temel nezaketin unutulmaması gerekir.”

Yine de Sommers’ın söylediklerine göre, orijinal film yıldızları Brendan Fraser ve Rachel Weisz’in de projede yer alması durumunda film serisine geri dönmekten mutluluk duyacağını belirtti. “Bu gerçekten benzersiz bir şey olmalı. Kesinlikle, bu tüm oyuncularla tekrar çalışmaktan mutluluk duyarım.”