NASA’nın InSight Mars Lander Aracı Kızıl Gezegeni Araştıracak

NASA’nın InSight Mars Lander Aracı Kızıl Gezegeni Araştıracak

InSight Mars Lander

InSight Mars Lander

NASA‘nın gelecek Mars misyonu için, uzay aracı InSight, Dünya dahil olmak üzere tüm kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi umuduyla Kızıl Gezegenin derin iç mekanını keşfedecek. Araç, 2018 misyonuna hazırlıklar için bu yaz yollandı ve NASA, Orta California‘nın Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden Mayıs ayı lansmanı için yolda olduğunu açıkladı. 

Mars InSight Uzay Aracı

Mars InSight Uzay Aracı

Uzay aracı, Mars‘ta ekvatora yakın olduktan sonra, robotik bir kol kullanarak yüzeyde kalıcı olarak iki temel alet yerleştirecek: depremlerden ve meteor çarpmalarından sismik dalgaları algılayan bir sismometre ve çekirdekten gelen ısıyı ölçmek için bir ısı probu. Bilim adamları, bu araçları kullanarak gezegenin iç katmanları hakkında fikir sahibi olmalarını umuyorlar. 

Bu arada, üçüncü bir deney olarak, Mars’ın kendi ekseninde nasıl döndüğüne dair bozulmaları, gezegenin çekirdeğinin büyüklüğü hakkında daha iyi tahminler yapmak için radyo yayınları kullanarak değerlendirilecek. 

NASA, Kızıl Gezegen hakkında keşfettikleri şeylere bağlı olarak, oluşumundan bu yana Mars’ın ve tarihinin istikrarı konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilir. Bu da sömürgeleştirme potansiyeli hakkında bilgi verebilir. Bugün NASA ile 2018 misyonu için ortaklık kuran SpaceX Elon Musk’un da dahil olduğu Mars’ı düşünen herkesin kafasında bir şeyler var. SpaceX‘in hayranları, olası insanlı uçuşlar da dahil olmak üzere Mars’ın misyonlarına ilişkin planlarının olası bir Eylül güncellemesini bekliyorlar.