NVIDIA CEO Jensen Huang’ın DLSS 4 olanaklarına işaret etmesi

NVIDIA CEO Jensen Huang’ın DLSS 4 olanaklarına işaret etmesi

Birçok insan, DLSS’nin geleceği hakkında merak ediyordu. NVIDIA hangi yeni özellikleri sunacak? Ve şimdi beklenebilecek şey hakkında bir fikrimiz olabilir. Soru-cevap oturumu sırasında NVIDIA CEO’su Jensen Huang, DLSS’nin geleceği hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Huang, gelecekteki DLSS sürümlerinin, büyük olasılıkla DLSS 4’ün, dokuları ve nesneleri üretebileceğini ima etti.

NVIDIA CEO’sunun belirttiği gibi:

«Zaten yapay zeka kullanıyoruz ve nöral grafik için pikseller oluşturabiliyoruz (DLSS 2). Ayrıca kareler arasında kare oluşturuyoruz – interpolasyon değil, üretim (DLSS 3). Gelecekte, dokular ve nesneler oluşturacağız, ve nesneler daha düşük kalitede olabilir, onları daha iyi hale getirebiliriz».

İlginç olan, NVIDIA’nın bu iki yeni özellikten birini zaten sergilemiş olmasıdır. Siggraph 2023’te yeşil ekip, Neural Texture Compression (NTC) adlı çözümünü tanıttı. Bu yapay zeka tabanlı sıkıştırma, tekstürlerin boyutunu küçülterek yüksek kalitelerini korur. NVIDIA, bu yeni formatın eski AVIF ve JPEG XL formatlarından daha iyi olduğunu iddia ediyor.