Nvidia GeForce Partner Programını Durdurdu

Yorum · 5 Görüntüleme

Mart ayı başında Nvidia, "oyuncuların ne satın aldıklarını bilmelerine yardımcı olmak için" yeni bir GeForce Partner (İş Ortağı) Programı (GPP) girişimi sundu. Ama şimdi bu programı durdurma kararı aldı.


Nvidia GeForce Partner Programı Kapatıldı

Nvidia GeForce Partner Programı Kapatıldı

Mart ayı başında Nvidia, "oyuncuların ne satın aldıklarını bilmelerine yardımcı olmak için" yeni bir GeForce Partner (İş Ortağı) Programı (GPP) girişimi sundu. "Oyuncuların ne satın aldıklarını bilmelerine yardımcı olma" iddiasında bulunmuştu. Ancak temelde Nvidia'nın güçlü silah sağlayıcı donanım ortaklarına ve satıcılarına sadece GeForce ekipmanlarıyla kendi oyun markalarını uyumlu hale getirmeye karar verdiler. Daha sonra iki ay süren bir hoşnutsuzluk ortamı oluştu ve şimdi Nvidia ilk olarak AnandTech tarafından bildirildiği gibi Partner Programının fişini çekiyor.

Nvidia'nın orijinal planı, grafik kartlarını üreten ya da PC'leri Nvidia donanımıyla bir araya getirerek, ücretsiz tanıtım ve “en son yeniliklere erken erişim” sağlayarak şirketlere destek olmaktı. Kullanıcı için daha fazla şeffaflık sağlamayı talep etmesine rağmen, Nvidia asla bu ayrıcalıklı statü için ne beklediğinin ayrıntılarını açıklamamıştır. HardOCP, Nvidia’nın birçok ortağıyla kayıt dışı konuştu ve onlar, "GPP'ye erişim elde etmek için, [Nvidia’nın] ortaklarının 'Oyun Markasının GeForce ile Özel Olarak Hizalanmış' olması gerekir." şeklinde konuştular.

Pratik açıdan; Acer ve Asus, Nvidia'nın yeni önde gelen tedarikçi sınıfının bir parçası olmak isteseydi, Acer'in Predator veya Asus'un Republic of Gamers gibi alt markaların Nvidia donanımıyla bağlanması gerektiği anlamına gelecekti. Ve Nvidia’nın mevcut grafik kartı pazarının hakimiyeti göz önünde bulundurulduğunda, kesinlikle bu katmanda olmak isterlerdi. Tüm bunlar şimdilik doğrulanmamıştır, ancak Asus tarafından Nisan ayında AMD'den Radeon ekran kartlarına adanmış yeni bir Arez markası tanıtılmıştır.

Nvidia kendi adına, "Herhangi birinin ürünlerini satma ve destekleme becerisine sahip olmaya devam etmekte özgür olan" üretici ile özel bir ilişki kurmak istemediğini söylüyor. Bir şirketin oyun markasını Nvidia GeForce kartlarıyla bağlamanın neredeyse en azından pazarlama bütçeleri ve öncelikleri söz konusu olduğunda, özel bir anlaşma kadar iyi olduğu gerçeğini göz ardı etmenin en iyi yolu budur. GPP'nin iptal edilmesini ilan eden blog yayınında; Nvidia hiçbir zaman ayrıntılı açıklama yapmamak veya spesifikasyonlar sunmamakla birlikte "söylentiler ve varsayımlar" hakkında kibar bir not duyuruyor.

GPP ile ilgili olarak HardOCP’in olağanüstü ayrıntılı raporunda ifade edildiği gibi geniş fikir birliği, uzun vadede tüketicilerin çıkarlarının yararından daha fazla zarar verecek bir rekabet karşıtı girişim olduğu yönündedir. Geniş raporu buradan inceleyebilirsniz.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!