Oyun, Yayın Akışı ve Sosyal Medya Nedeniyle Genç Erkekler Daha Az Seks Yapıyor

Oyun, Yayın Akışı ve Sosyal Medya Nedeniyle Genç Erkekler Daha Az Seks Yapıyor

Genç Erkekler Daha Az Seks Yapıyor

Genç Erkekler Daha Az Seks Yapıyor

Chicago Üniversitesi’nin iki yıllık Genel Sosyal Anketi’nden (GSS) çıkan son istatistikler, genç erkeklerin eskisi kadar seks yapmadıklarını ortaya koyuyor. Peki sebebi ne olabilir? Bir psikoloğa göre, bunun nedeni yayın akışı gibi şeyler, video oyunları oynamak ve sosyal medyada gezinmek için daha fazla zaman harcadıklarından dolayı olabilir.

Anket, toplumsal değişimin izlenmesi ve toplumun ‘büyüyen karmaşıklığının’ araştırılması için 1972’den bu yana Chicago Üniversitesi’ndeki Ulusal Fikir Araştırma Merkezi (NORC) tarafından yapılıyor.

Raporda, yetişkinlerin yüzde 23’ünün geçtiğimiz yıl seks yapmadıkları söylendi. Washington Post’a göre büyük bir kısmı “20’li yaşlarındaki kişiler”.

Bazı genç yetişkinler çok daha uzun zamandır birliktelik yaşamamışlar. Raporda, “18 ile 29 arasındaki Amerikalıların son bir yılda seks yapmadığını bildiren kısmın, 2008 ve 2018 yılları arasında rakamlara göre ikiye katlandığı” bildirildi.

Genç erkeklerin yüzde 29’u bir yıl seksten uzak durduğunu kabul ederken, bu rakam 18 ile 30 yaş arası kadınlar için sadece yüzde 18’dir.

San Diego Eyalet Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Jean Twenge, pek çok genç erkeğin seks yapmamasının sebeplerinden birinin, diğer yarılarıyla ile yaşamadıklarından dolayı olduğuna inanıyor.

Washington Post’a şunları söyledi: “Yirmili yaşlarında, hayat arkadaşı ile yaşamayan daha fazla insan var. Yani bu şartlar altında, daha az seks olacağını düşünüyorum… Evde yaşarken, cinsel partnerleri yatak odanıza getirmek zor olabilir.”

Twenge buna teknolojinin yükselişinin neden olabileceğini belirterek şöyle dedi: “Gece saat 10’da, 20 yıl öncesine göre yapacak daha çok şey var.”

Peki bunlar neler mi? Tahmin edebileceğiniz gibi Twenge, insanların ‘video yayını, sosyal medya, konsol oyunları ve benzeri şeyleri sekse tercih edebileceiğini açıkladı.