Power and Revolution İnceleme

Yorum · 4 Görüntüleme

Power and Revolution İnceleme


Power and Revolution İnceleme

Öncelikle hepinize selamlar değerli oyun severler! Bugün sizlerle beraber "Power and Revolution" adlı oyunun incelemesini yapacağız. Hadi konumuza geçelim.

Power and Revolution, mevcut dünyamızın bir simülasyonudur. Bu oyun bir strateji oyunudur, yani oyun size biraz karışık gelebilir. Biraz oynadıktan sonra oyunun işleyişini anlayacaksınız ve daha da fazla zevk almaya başlayacaksınız.

Ya dünyadaki etkilerini artırarak seçilen bir ya da daha fazla ülkenin başı olacaksınız, ya da iktidarı ele geçirmek için yasal ve yasa dışı grupların lideri olarak hareket edeceksiniz!

Bu oyunun oyun motoru, seçilebilecek 175 ülkenin her biri için kullanılacak 600'den fazla veri öğesi içerir ve oyun tabanlı oyuncunun davranışıyla gerçek zamanlı olarak değişiklikleri hesaplar. Örnek olarak nüfus değişiklikleri, siyasi müzakereler ve ülkeler arasındaki ekonomik değişiklikler sayılabilir.

1000'den fazla seçilebilir eylem var. Devletin gücü, devlet oyuncusunun / savaş başkanının farklı aralıklarda hareket etmesine izin verir: bütçe, vergilendirme (yaklaşık 30 farklı vergi), para birimi, ekonomi (130'dan fazla ekonomik faaliyet), yabancı ve iç olaylar, savunma, sosyal , emek, sağlık, sosyal güvenlik, eğitim, çevre sorunları, ulaşım, kültür vb.

Bu oyun, ekonomi, ticaret, savaş oyunları, inşaat, casusluk, simülasyon ve politik etki ve manipülasyonun yönetim aşamalarını birleştiriyor. Oyuncular aynı anda sadece bir ülkenin veya birkaçının yönetimini seçebilir ve dünyanın kaderini değiştirmek için ortak stratejiler tasarlayabilir. Çok sayıda alanda oyun ayarları var: terör örgütlerinin faaliyet derecesi, doğal afet olasılıkları, nüfusların reaktivitesi, savaşların patlaması. Günümüz dünyasından güncel olaylar içeren yirmiden fazla bağlamsal senaryo entegre edilmiştir. 

Oyuncular bir devlet başkanı veya siyasi muhalefet lideri olarak oynamayı seçebilirler.

Mevcut başlangıçta 175 arasından seçilen bir veya birkaç ülkenin devlet veya hükümet başkanı (başkan, kral veya kraliçe, başbakan...) olarak, oyuncuların emrinde birkaç tematik eylem ve yasama var ve çeşitli tematik menüler arasında dağıtılıyorlar. İşte bazı genel ve detaylı örnekler: hükümetinizin üyelerini aday göster, vergiyi değiştir (yaklaşık 30 vergi mevcut), asgari ücret belirleme, işletme sektörü hibeleri (130'dan fazla entegre sektör), siyasi partilerin yetkilerinin düzenlenmesi, parlamento, sendikalar , dini kurumlar veya dernekler, özelleştirme veya millileştirme işlemleri, emeklilik yaşını değiştirebilir, askerlik hizmetini ekleyebilir veya kaldırabilir, doğal gazın sömürülmesinin düzenlenmesi, büyük şehir merkezlerinde alternatif davranış, okul çocukları için tatil günü sayısı...

Devlet başkanı, devlet bütçesinin tüm kamu bakanlıklarına miktarları ve dağıtımını kararlaştırır. Bu oyuncu, büyük idari pozisyonlardaki (öğretmenler, sağlık personeli, polis...) personeli ve maaşları belirler ve örneğin birden fazla bütçe ayağı arasında öncelikler belirleyerek harcamaları yönlendirir, örneğin: geriatrik hizmetler, kansere karşı mücadele, engelliler için destek hizmetleri gençlik istihdamı yardımı, polis bilişimi, devlet başkanı için güvenlik hizmetleri, karşı casusluk hizmetleri, öğrenci konutları, tarımsal araştırmalar, canlı performans festivalleri, uyuşturucu savaşları, geri dönüşüm, video oyunları.

Oyuncular ülkelerinin ana müteahhitleridir. Nükleer santraller, rüzgar türbinleri, askeri üsler, boru hatları, açık deniz petrol kuleleri, hızlı tren hatları, havaalanları, limanlar, otoyollar vb. Gibi harita üzerinde farklı inşaat sahaları kurabilirler.

Ordularının başında, devlet başkanı askeri operasyonları yönlendirir ve birimlerinin her birine genel veya kesin emirler verebilir. Bir şehirde ayaklanma ile karşı karşıya kalan oyuncular, polis teşkilatlarını şehir haritası üzerinde hareket ettirebilir ve önemli yerlerin korunmasını sağlayabilir. Olağanüstü hal, sıkıyönetim durumu ilan edebilir veya milli muhafızları arayabilirler.

Oyuncular her an medyada dinlenebilir, protestocuların huzursuzluğunu yatıştırmak, yasaların geçirilmesini teşvik etmek, savaş ilanı veya Olimpiyat oyunlarının açılması gibi resmi bir açıklama yapmak için televizyonda bir adres verebilirler. Oyuncular aynı zamanda BM’de etkili bir konuşma yapabilir ya da imajlarını tanıtmak için halka açık bir yerde görünmelerini sağlayabilir.

Ayrıca bu oyunda düşman ülkeye siber ataklar yapmakta mümkün. Örneğin, bir düşman ülkenin ekonomisine zarar vermek istiyorsunuz ve bunu bir siber atakla gerçekleştirmek istiyorsunuz; ülkenin önemli bir bankasına ve ekonomi ile ilgili herhangi bir kuruluşa saldırı yaparak ülkenin ekonomisine büyük veya küçük bir etki verebilirsiniz.

Devlet başkanları, tarım, sanayi, enerji veya hizmetler dahil olmak üzere tüm faaliyet sektörlerinde diğer ülkelerle ekonomik ve ticari sözleşmeler imzalayarak, ülkelerinin kalkınmasını doğrudan destekleyebilir. İkili anlaşmaların ardından liderler, birkaç ülkede hızlı tren hatları veya boru hatları için inşaat projeleri başlatabilir. Küresel ekonomik örgütleri birleştirmeye çalışabilir, ciddi kararlarına katılabilir veya hatta yenilerini yaratabilirler.

Tüm oyun sırasında, oyuncuların her zaman bir başkasını tutması gerekir. seçimler sırasında açıkça gerekli olan popülerlik seviyelerini göz önünde bulundurun, mümkün olduğunca uzun süre iktidarda kalmak için. Devlet hesaplarını korumak ve bütçe açığını da azaltmak uzun ömürlülük için önemli bir faktördür.

Muhalefet yasal ya da yasa dışı olabilir ve bir orduya sahip olabilir ya da olmayabilir. 

Bu oyun sizlere sadece yasal olarak herhangi bir ülkenin başkanı olmanızın dışında yasa dışı işler yapmaya da imkan sağlıyor. Örneğin: Terör örgütünün başında (ya da birkaçında) kendi topraklarında, zorla iktidara gelmeye, kontrol altına almak için bölgeleri bağımsızlaştırmaya veya normalleştirmeye çalışabilirsiniz. Eylem imkanlarınız harika: işe alım işlemleri, profesyonel paralı askerler kiralamak, karaborsadan silah satın almak, ülkelerle anlaşmak, kardeş siyasi partileri veya diğer terör örgütleri ile finansman, savaşçı veya savaş teçhizatı almak, dost ülkeler aracılığıyla BM müdahaleleri talep edebilirsiniz, darbe girişimleri veya siyasi suikastlarla güç çevreleri, düşman gizli servislerine karşı ağları güvenceye almak, barışçıl protesto gösterileri başlatabilirsiniz, siyasi manipülasyon yoluyla ayaklanmaları tetikleyebilirsiniz, iç savaşları başlatabilirsiniz, komuta edebilirsiniz ve silahlı isyancıları karşı ülkeye karşı örgütleyebilirsiniz...

Oyunun başında gerçek bir savaşçı ordusunu elinizde tutabilirsiniz ya da çekişmeli bölgelerde konuşlandırılabilecek bir zaman içinde geliştirebilirsiniz. Oyuncular, tüm askeri manevraları ülkenin genel haritasındaki kontrolünde ve aynı zamanda her şehir yakalaması sırasında yerel olarak kontrol edebilir. Bu ordular çoğu zaman daha az güçlü olmalarına rağmen, menşe bölgelerinde kaldıklarında ve sıklıkla konumlarını değiştirdiklerinde yerlerini tespit etmek zordur. Eğer başkanlık sarayını başkentte devirmeyi başarırlarsa veya başkanlık kontrolü altındaki bölgelerde bağımsızlık kazanırlarsa, o zaman yeni bir küresel lider haline gelirler.

Oyunda uluslar arası savaşlar gerçekleşebilir. Askeri yön için, oyun ülkeye ve askeri üslerinin kesin yerine göre farklı ünite tipleri için potansiyeli ve ayrıntılarıyla son derece gerçekçi bir savaş oyununu bütünleştirir. Ordu komutanı olarak oyuncu, her bir birimi bağımsız olarak yönlendirebilir, genel emirler verebilir veya bir dizi emir planlayabilir. Mini harita sayesinde, oyuncular farklı cepheleri hakkında geniş bir genel bakışa sahip olabilirler. Oyuncular ayrıca askeri operasyonları yapay zeka ile kontrol edilen bir ordu komutanına devretme seçeneğine de sahipler.

Mevcut iç savaşlar oyunda kesin olarak yeniden üretilir. 

Dünya haritası tüm çatışma bölgelerini en ince ayrıntısına kadar kapsıyor: cepheler, işgal altındaki bölgeler, kuşatılmış şehirler, yerel askeri birlikler, uluslararası askeri üsler, personel ve terörist grupların malzemesi...

Şehirlerde sivil veya askeri çatışmalar sırasında, ana binalarla, meydanlarla ve kavşaklarla (büyük başkentler için özel haritalar) ayrıntılı haritalarda savaş oyunu aşamaları gerçekleşiyor. Oyuncu tarafından çeşitli unsurlar kontrol edilebilir: protestocular, holiganlar, silahlı aşırılık yanlıları, roketatarlar vb. Eğer oyuncu muhalif olarak oynuyorsa; isyan karşıtı polisler, polis araçları, helikopterler, keskin nişancılar, zırhlı araçlar da var. Savaş dizisi, ikonik yerlerin (örneğin barikatlı büyük meydanlar) işgal edilmesi veya binaların ele geçirilmesi (parlamento, televizyon stüdyosu, banka, karargah ...) ile ilgili olarak gelişebilir. Nüfus, olayların sırasına tepki verir: ilk sivil kayıplar, televizyonda yapılan eylemler, istediği şekilde ateş etme veya bombardıman etme, mahkumların kurtarılması...

Oyunun yapay zekasına değinecek olursak, oyunun yapay zekasını güzel yapmış oyunun yapımcıları. Bu kadar veri, çeşitlilik olmasına rağmen yapay zeka gerçekten çok iyi işliyor. Altta verdiğim bütün örnekler bu yapay zeka sayesine gerçekleşiyor.

Oyuncunun tüm hareketleri yan etkilere sahiptir ve yapay zekası gerekli görürse lobiler, sosyal gruplar ve önemli ulusal ve uluslararası figürler müdahale eder, dolayısıyla doğrudan kendi onay veya hoşnutsuzluklarının bir parçası olurlar, Oyuncunun popülerlik derecesi için daha radikal ve zararlı eylemlerin açıklaması: basın röportajları, istifalar, protestolar, grevler, huzursuzluk, yol blokları, savaş...

Her yasa önerisi, demokratik rejimlerin hüküm sürdüğü Parlamentoda veya ülkede referandum süreci mevcutsa halk tarafından oylanmalıdır. Yasanın kabul edilip edilmediği, Parlamentoda temsil edilen ve aynı zamanda gerçeklikle eşleşen farklı siyasi partilerin oylarına da bağlıdır.

Uluslararası kuruluşlar (entegre 50'den fazla kuruluş) ayrıca temsil edilir ve devlet başkanları ile etkileşime girer. Örneğin, Avrupa Birliği, G7 veya OPEC, ana yönelimlere oy vermek için düzenli zirvelere sahiptir; BM’de, askeri müdahalede bulunma yetkisini almak için bir milleti kınamak mümkündür.

Kısaca, eğer strateji oyunlarını seviyorsanız ve ortalama bir ingilizceniz varsa bu oyun tam size göre! Neden mi ortalama bir ingilizceye ihtiyacınız olması gerekiyor? Çünkü bu oyun Türkiye'de çok yaygın olmadığı için oyun için, Türkçe dil seçeneğini çıkartmamışlar. Eğer ingilizceniz yoksa ve bu oyunu oynamaya kalkışırsanız: hiçbir şey anlamazsınız ve oyundan hiç zevk alamazsınız. Oyunun Türkçe yaması var mı tam olarak bilmiyorum fakat sanırsam yok. Oyunun Steam'deki fiyatı tam olarak: 75 TL.


  • Amaç ve olay dizisi ★★★★★
  • Nesne tanımları ve çeşitlilik ★★
  • Oynanış ★★★
  • Karakterler ★★★★
  • Grafikler ve işitsel ögeler ★★★


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!