Python’a ilgisi olan kişilerin bilgi seviyeleri artık ölçülebiliyor: Flatfy Play

Python’a ilgisi olan kişilerin bilgi seviyeleri artık ölçülebiliyor: Flatfy Play

Son yıllarda teknoloji alanında baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Şüphesiz bunların en çok bilineni ve ilgi çekeni yapay zekâ teknolojileri. Günlük hayatımızda yoğun bir şekilde kullandığımız pek çok uygulama da bu teknoloji artık yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yapay zekanın yanı sıra son yılların en güncel konuları makine öğrenmesi (machine learning) ve big data analysis (büyük veri analizi) gibi diğer konular da teknoloji meraklılarının en önemli gündem maddeleri arasında yerini almıştır.

Teknolojinin son yıllarda en yoğun ilgi çeken bu konularının ise bir ortak noktası var. Özellikle yapay zekâ ve machine learning (makine öğrenmesi) alanında yapılan uygulamaların tamamının yazılımları Python isimli yazılım dili ile yapılmaktadır.

Python’u geleneksel yazılım dillerinden ayıran en önemli özelliği ise pratikliğidir. Bir uygulama yazarken kullanılan her adım için sıfırdan kod yazmak gibi zaman alan noktaların bünyesinde yer alan geniş kütüphanelerle çözüldüğü Python yazılım dili aynı zamanda yapay zekâ uygulamalarına en uyumlu yazılım dili olduğu için de ayrıca tercih edilmektedir.

Teknoloji dünyasında bu denli ilgi görmesi nedeniyle bütün teknoloji firmalarının ilgilendiği ve uygulamalarını Python yazılım dili ile uyumlu bir şekilde yapmaya çalıştıkları da bir gerçektir. Dolayısıyla yazılım dünyasında kariyer yapmak isteyen herkesin Python yazılım diline ilişkin bilgilerinin güçlü olması gerekmektedir. Bununla birlikte Python yazılım dilinde ileri seviye bilgisi olan kişilerin en büyük teknoloji firmalarının radarına girdiği ve ciddi kariyer fırsatlarına sahip olduğu sayısız örnek bulunmaktadır.

Biz de bu yazımızda Python dil bilginizi eğlenceli bir şekilde test edebileceğiniz bir platformdan bahsedeceğiz. Platformun ismi flatfy.com/play

Flatfy Play’den bahsetmeden önce bu girişimin öncüsü olan tr.flatfy.com isimli siteden bahsetmek faydalı olacaktır.

Flatfy, 2015 yılında kurulmuş olan bir emlak arama motoru sitesidir. Site üzerinde Türkiye’nin en büyük emlak sitelerinin tamamına ilişkin emlak verileri yer almaktadır. Flatfy’ın çalışma mantığı internette yaptığınız bir aramayı nasıl ki Google’dan gerçekleştiriyorsanız emlak piyasasına ilişkin satılık veya kiralık daire aramalarınızın tamamını güvenle Flatfy’dan gerçekleştirmeniz mümkündür.

Flatfy’ın bu noktada kullanıcılarına sağladığı en büyük fayda tüm emlak verilerine tek bir sayfa üzerinden ulaşma imkânı sunmasıdır. Bu sayede ilgili kategoride aradığınız bütün emlak ilanlarına ayrı ayrı sitelere girmeden pratik bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Flatfy’ın yazı konumuzu ilgilendiren uygulaması ise Python dilini kendi bünyesinde kullanıyor olmasıdır. Flatfy’da ilgili kategoride yapılan emlak aramalarında yapay zeka uygulamaları kullanılmaktadır.

Örneğin, İstanbul Fatih’te kiralık daire araması yapmak istiyorsunuz. Aradığınız dairenin metroya ve bölgede bulunan okula yakın olmasını istiyorsunuz. Bu arama için Flatfy’ın arama kısmına “Fatih 3+1 kiralık daire metroya ve okula yakın” şeklinde bir arama yaptığınız takdirde İstanbul’un Fatih ilçesindeki ilgili arama kategorisine uygun tüm ilanlar karşınıza çıkacaktır.

Ukrayna’da yapılan reklam çalışması iyi sonuçlar getirdi.

Flatfy’ın şirket merkezi Ukrayna’nın Kiev şehrinde yer almaktadır. Flatfy Play uygulaması ise ilk etapta Flatfy’ın yazılımcı ihtiyacını gidermek için şirketin yöneticileri tarafından planlanmış bir yazılım testi sitesidir.

Flatfy Play sitesinde Python yazılım diline ilişkin 12 adet soru yer almaktadır. Bu sorular, Python yazılım dilinde yazılmış birtakım kodlara yer verilmektedir. Bu kodların gelişine göre bu 10 sorunun tamamını cevaplandırmak gerekmektedir.

Soruların tümüne doğru cevapları en hızlı sürede veren kişiler ise Flatfy’ın Ukrayna’daki genel merkezine davet edilmektedir. Şirketin imkanlarının tanıtıldığı bu gezide Flatfy’ın seçtiği kişilere kariyer fırsatı sunması da bir diğer avantajdır. Dolayısıyla Python kodlama dilindeki bilginizi eğlenceli bir şekilde ortaya koyarak hayatınızı değiştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Oyunun hikayesi

Flatfy Play sitesi ilk olarak kurulduktan sonra Kiev’deki en işlek metro duraklarına “Python yazılım dilini biliyor ve profesyonel olarak Python’dan para kazanıyorsanız bu yolculuğunuzda aşağıda yer alan sorunun cevabını düşünün ve flatfy.com/play linkinden bize ulaşın.” gibi ilgi çekici bir slogan cümlesi ile insanların dikkatleri bu noktaya çekilmiş oldu.

Aslında Flatfy’ın yöneticileri tarafından flatfy.com/play projesinin ilk etaptaki hedef kitlesi üniversitelerin genelde mühendislik özelde ise bilgisayar mühendisliği alanında eğitim görmekte olan öğrencileriydi. Ancak, konunun popülerliği nedeniyle metrolarda yayınlanan reklam çalışmalarının ardından pek çok internet platformları ve sosyal medyada metroda yer alan bu soru ile ilgili paylaşımlar yapılmaya başlandı.

Python ile ilgili tr.flatfy.com sitesinin mühendisleri tarafından hazırlanan bulmaca o denli büyük bir ilgi görmüştü ki insanların ilk günden bu yana bulmacayı 800.000’den fazla kere çözmeye çalıştıkları ve sorular ile ilgili binlerce sosyal medya paylaşımı yapıldığı da tespit edildi. Oyun ile ilgili Kiev’in en büyük teknoloji şirketlerinin CTO’ları dahi sosyal medya paylaşımları yaptılar.

Flatfy’ın Python kodlama oyununa gösterilen bu yoğun ilginin en önemli sebebi oyunu tam manasıyla bitirmek için ileri düzey bir Python bilgisine sahip olunması gerekliliğidir. Oyunu hazırlayan ekip ise yukarıda kısaca tanıtımını yaptığımız Flatfy emlak arama motorunun IT departmanında çalışan mühendislerinin tamamının bir araya gelerek yazması olmuştur. Flatfy Play’in yazılması ve oluşturulması toplamda 2 hafta gibi bir süre almıştır.

Oyuna ilk erişim sağlandığında her ne kadar basit bir ara yüze sahipmiş gibi görünse de oyunun bütün 12 seviyesi için farklı bir ara yüz tasarımı yapılmıştır.

Flatfy play’in önemli özelliklerinden bir tanesi de oyunun hack uygulamalarına karşı oldukça dayanıklı bir altyapıya sahip olmasıdır. Oyunu oynayan kişilerin birçoğu bilgisayar alanında yetkili kişiler olması nedeniyle oyuna dışarıdan müdahale etmeye çalışmışlardır. Oyuna dışarıdan kod müdahalesinde bulunmaya çalışan kişilerin tamamının bu girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu durum da Flatfy’ın IT departmanının kalitesini de bir yandan ortaya koymuştur.

Flatfy nedir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere Flatfy bir emlak ilanı arama motorudur. 2015 yılında Ukrayna’nın Kiev kentinde bir start up olarak kurulmuştur. Dünyanın 30 farklı ülkesinde yayın yapmakta olan sitede ilgili ülkede aradığınız tüm gayrimenkullere pratik bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Flatfy sitesi yayınlandığı ülkelerin tamamında tüm şehirlere ve hatta şehirlerin mahallelerine kadar pratik bir şekilde aradığınız kategorideki emlak ilanlarını bulmanızı sağlar. Flatfy’da yaptığınız emlak ilanı aramalarının sonuçlarına ulaşmak için yaptığınız tıklamalarda yönlendirmeler doğrudan ilgili emlak ilanının yer aldığı internet sitesine yönlendirilmektedir.

Ayrıca Flatfy, Türkiye’de yayın yapan tüm emlak ilanı sitelerine iş birliği fırsatı da sunmaktadır. Flatfy üzerinden gayrimenkul ilanı yayını yapan tüm emlak ilanı sitelerine reklam şansı da sunulmaktadır.

Bununla birlikte Flatfy’ın kendi veri tabanında yer alan şehirlere ilişkin tüm emlak verileri belli dönemlerde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu sayede ülkemizin emlak ilanı istatistiklerine de kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Flatfy ile pratik bir şekilde gayrimenkul ve emlak ilanı araması yapmak mümkün olmakta ve keyifli bir şekilde arama yapılabilmektedir.