Samsung Yeni NVMe SSD’ler 990 Evo Plus ve 9100 PRO PCIe 5.0’a hazırlanıyor gibi görünüyor

Samsung Yeni NVMe SSD’ler 990 Evo Plus ve 9100 PRO PCIe 5.0’a hazırlanıyor gibi görünüyor

Samsung şirketi, Kore Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi’nde iki yeni ticari marka kaydetti ve gelecekteki iki yeni katı hal sürücü modelinin varlığını doğruladı – Samsung 990 EVO Plus ve 9100 PRO.

990 EVO Plus, muhtemelen mevcut 990 EVO modelinin güncellenmiş bir versiyonu olacak. Samsung, daha yeni/daha hızlı bir NAND ve geliştirilmiş bir SSD kontrolcüsü kullanacak daha yüksek performans seviyesini sağlamak için. Orijinal 990 EVO, 4 PCIe 4.0 yuvası ve 2 PCIe 5.0 yuvasına sahip bir hibrit katı hal sürücüdür ve yeni SSD Plus modelinin de aynı olması beklenmektedir. Sıralı okuma performansı 5000 MB/sn’ye ve yazma performansı 4200 MB/sn’ye kadar olan Samsung, orijinal katı hal sürücüsü EVO’yu çok daha hızlı hale getirebilir ve PCIe hızlarında kalabilir.

Samsung’un yeni 990 EVO Plus’u, Samsung’un 990 PRO serisinin performansını yaklaştıracak. Bununla birlikte, aynı performans seviyesine ulaşması beklenmektedir.

Şu anki amiral gemisi katı hal sürücüsü 990 PRO ile Samsung, 9X0 adlandırma şemalarının sınırlarını zorladı. Muhtemelen 9100 PRO, Samsung’un yeni üst sınıf katı hal sürücüsüdür.

Bu yeni SSD’nin PCIe 5.0’a sahip olması olasıdır. Ancak, bu katı hal sürücünün diğer yüksek performanslı PCIe 5.0 katı hal sürücülerde olduğu gibi 14000 MB/sn hızına ulaşıp ulaşamayacağı henüz bilinmemektedir. Ayrıca, ne kadar enerji tüketen veya sıcak olacağı da henüz bilinmemektedir.

Samsung, yüksek sınıf PCIe 5.0 arabirimli SSD sürücülerini pazara sürmekte acele etmiyor ve bu onlara fayda sağlayabilir. Birçok PCIe 5.0 katı hal sürücü yüksek sıcaklıkta çalışır ve büyük soğutma radyatörlerine ihtiyaç duyar. Samsung, etkili ve yüksek performanslı bir PCIe 5.0 SSD denetleyicisi oluşturduysa, yeni 9100 PRO’ları PC meraklıları arasında çok popüler hale gelebilir.

Yeni Samsung ticari markaları, katı hal sürücülerin parlak geleceğine işaret ediyor. Samsung, NVMe katı hal sürücülerin başlangıcında en hızlı sürücülerin yaratıcısı olarak tanınmıştır. 900 serisinin erken sürücüleri, inanılmaz performans sergileyen M.2 NVMe katı hal sürücülerin başlangıcını yaparak eski SATA katı hal sürücüleri geride bıraktı ve Samsung’un yine katı hal sürücü pazarında zirveye ulaşmasını sağlamak güzel olurdu.