Suç ve RPG Üzerine Bir Oyun: The Great Heist

Suç ve RPG Üzerine Bir Oyun: The Great Heist

The Great Heist veya kısaca TGH, dünyanın dört bir yanından, yerli ve yabancı, gerçek oyuncuların birbirlerine karşı yarıştıkları bir çevrimiçi rol yapma oyunudur. Oyun menüsü ve dinamikleri kolay ve anlaşılırdır ve oyun tarayıcı üzerinden oynanır. The Great Heist dünyası suç ve RPG temaları üzerine kurulmuştur.

https://www.thegreatheist.com/

Diğer oyuncular gibi ilk başta oyuna basit bir hırsız olarak başlarsınız. Çetenizde tek başınıza da yer alabilirsiniz, kendinize başka suç ortakları da edinebilirsiniz. Tamamen keyfinize kalmış. Her çete minimum 1, maksimum 3 suçludan oluşur. Bir oyuncu olarak oyunda haftalık ve günlük olarak size verilen görevler vardır ve bunlar elbette ki soymanız gereken mekanlardan oluşur: Banka, otel, postane, hastane, araştırma merkezi, karakol, müze ve dükkan soyabileceğiniz ve ganimet kazanıp sıralamada yükselerek diğer oyuncuları geçebileceğiniz mekanlardan sadece birkaçıdır.

Bir suçlu olarak kendinize seçebileceğiniz rollerse şunlardır:

Suç Dehası: Çetenin beynidir. Her üye üstünde sorumluluğu vardır ve polisler mekanı basmadan önce soygunu tamamlamanız için kalan süreyi hesap eder.

Hırsız: Soygunlarda beceri gerektiren çetrefilli işleri tamamlar. Maymuncuğunu ve tırmanma kancasını efektif kullanır.

Kasa Hırsızı: Banka ve otel gibi soygunlarda önemli rol oynar. Kasa onun ekipmanları sayesinde açılır ve paralar yürütülür.

Bilgisayar Korsanı: Soygunlarda güvenlik kameralarını çökertir veya güvenlik duvarı, şifre koruması gibi engelleri etkisiz hale getirir.

Kabadayı: Beyzbol sopası, balyoz ve halat en sık kullandığı ekipmanlarıdır. Bu iri yarı adamdan herkes korkar. Önüne çıkan tüm engelleri yere serer.

Fettan: Soygunlarda üyelerden önce baş gösterir ve saf avlarını seksapalitesiyle tuzağına düşürür.

Şoför: Soygun sonrasında sizi mekanın önünde bekler ve eğer olur da polisler peşinize düşerse sizi oradan hızla uzaklaştırmak onun görevidir.

Ayriyeten oyuncular arasında haftalık meydan okuma yarışları düzenlenir ve bunlar çok eğlenceli geçer. Diğer oyuncularla belirli bir mekanı en kısa sürede soyma konusunda bir yarışa girersiniz. Bu süre genellikle 8 ila 20 dakika arasında değişir. Başarılı olan oyunculara başarı ve puan dağıtılır. Başarılarınız ve puanlarınız, oyundaki gücünüzü ve itibarınızı yansıtır.

Daha büyük hedefleri olan suçlular için oyunda daha zorlu görevler de bulunmaktadır:

I. Great Heist Hall of Infamy

Bu başarı, en iyiler listesinde ilk 10'a giren, 1000'den fazla soygun tamamlayan ve 10'dan fazla kez meydan okuma birinciliği kazanmış olan özel suçlululara verilir. Buna layık olmak için çok fırın ekmek yemelisiniz!

II. Kusursuz Banka İşi Dünya Turu

Bankaları soymak beceri ister. Her şehirde banka soymaksa hem beceri hem de sabır ister. Oyunda gerçek dünyada da bulunan, bildiğimiz 49 şehir bulunmaktadır. Bunların hepsinde banka soygunu gerçekleştirmelisiniz. Soygunların hiçbirinde alarm çalmamalı ve polislere tutuklanmamalısınız. İşte bunu başarırsanız o özel başarıyı kazanacaksınız.

III. Kusursuz Suç

Oyundaki en zor soygun tipidir. Fort Melvin isimli bir mekanı alarmı çaldırmadan soymanız gerektmektedir. Ve bu iş tam da azılı suçluların dişine göredir. Ayrıca soygunun sonunda kanunla dalga geçmek için imzanızı da mekana bırakmanız gerekmektedir ve bu size ekstradan 1 dakika kaybettirir.

 

 

DİĞER EĞLENCELİ İÇERİKLER

Oyunun temel içeriği suç kariyeri oluşturmak üzerine olsa da içeride ilginizi çekebilecek çok sayıda yan içerik de bulunmaktadır. Gelin şimdi de hep beraber onları inceleyelim:

A) Zombi Avı

Oyun yılının her 28. günü Ölüler Günü olarak bilinir. Bu özel günde ölüler mezarlarından kalkarak birer zombiye dönüşürler. Sizin göreviniz lahitten geçerek onları avlamaktır. Bu aktiviteyi gerçekleştirirken şu özel nesnelerden faydalanırsınız: Çifte, Cephane Sandığı, Araç Kokusu (Beyin Esanslı), M203 Noob Tube, Cehennem Lejyonu Misket Tüfeği, Kobe'nin Tılsımı.

Başarılı olan avcılara öldürdükleri zombi sayısı kadar başarı dağıtılır. Ve bunlar da yine size puan ve itibar olarak geri döner.

B) Hayalet Avı

Evet, yanlış duymadınız: Hayaletler! Onlar da avlayabileceğiniz fantastik formlar arasında yer alırlar. Hayaletlerin evi oyunda Antenora denilen bir mekanda yer alır. Burada yaşayan ürkütücü iki hayaletimiz Bubba ve Robert'ı etkisiz hale getirerek yakalamanız gerekir. Kullanacağınız ekipmanlar: PKE Metre, Ekto Gözlük, Proton Paketi, Hayalet Tuzağı.

Hayaleti yakalamayı başardığınızda isminiz hayalet avcıları listesine eklenir.

C) Starchild Uzay Yolculuğu

Area 51 isimli muamma mekandan iki ekip arkadaşınızla birlikte kendinizi uzaya roketliyorsunuz ve uzayın derinliklerinde büyük bir sırrı çözmeye çalışıyorsunuz. Bu macera epey zorlu bir macera ve gerçek hayattaki süreyle 10 güne yakın sürüyor. Dünya'dan Ay'a, Ay'dan Ay Üssü'ne ve oradan da Mars'a gideceğiniz büyük bir macera sizi bekliyor. Ve bu işin sonunda kazanacağınız sürpriz ödüller de var ama sürprizi şimdiden bozmayalım tabii ki!

D) Yedi Denizler Macerası

Altın korsan sikkenizi kullanarak Yedi Denizler’e yelken açacağınız yepyeni bir maceraya giriş yapabilirsiniz. Keşfedeceğiniz adalarda sizi bekleyen tehlikeler ve ödüller, tarihin içine gömülmüş çözülmeyi bekleyen büyük gizemler, su altı oksijen tüpünüzle dalarak dibinde fellik fellik hazine arayacağınız uçsuz bucaksız bir okyanus ve bütün bunların sonucunda Yedi Denizler’in Efendisi olabilme şansından bahsediyoruz!

E) Truva Şatosu

Bu macerada güzelliğiyle ün salmış, bildiğimiz Helen karşınıza çıkıyor. Helen'in günlüğünü bularak kendinizi Çanakkale ve Truva yollarına vuruyorsunuz. Geçmişin sırlarını çözerek Paris ile olan aşkına tanıklık ediyor, bu gizemi de aydınlatıyorsunuz. Eminiz ki bu maceranın bazı kısımları sizi ağlatacak. Özellikle de sonunda Helen'in ağzından dökülen “Döktüğüm bu acı dolu yaşlar, hem senin hem de acınası kendim için…” sözünü duyduğunuzda…

F) Oyun Dergisi, The Insider

Kulağa ilginç gelmekle beraber oyunun içinde yayın yapan bir dergi bulunuyor: The Insider. Bu dergiye oyun içinde RPG yaptığınızı hayal ederek makaleler ve karikatürler gönderebilirsiniz. Bunlar editörler tarafından incelenerek yayımlanır. Oyunun bu yönü, edebiyata ilgi duyan oyuncular için kaçırılmaz bir fırsattır. Kendiniz gibi edebiyata ve çizime ilgi duyan insanlarla tanışabilir, deneyimlerinizi daha etkin paylaşabilirsiniz.

G) Sosyal Etkinlikler

Sanmayın ki bu plaftormda yanlız başınıza kalacaksınız. Oyunda birçok milletten gerçek oyuncular bulunuyor ve bu insanlarla yazışıp sosyalleşirken epey eğleneceksiniz!

  • Sevgililer Günü: Tek eşli misiniz, çok eşli mi? Orası yine size kalmış. Sevgililer günü kartı alıp sevgilinize/sevgililerinize verin. Çok eşliyseniz aman ha dikkatli olun, diğer sevgilileriniz sizi kıskanmasın.
  • Cadılar Bayramı: Kurtadam mı olmaktan hoşlanıyorsunuz vampir mi? Peki ya Elvira, adam-balık ve zombiye ne demeli? Hangisi isterseniz olabilirsiniz. Bu gece kurtlar gibi eğleneceksiniz!
  • Noel ve Yeni Yıl Arifesi: Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi bugün, özel bir gün. Bugün geçmiş günahlarınızı geride bırakacağınız ve yepyeni temiz bir yıla adım atacağınız gün. İçkiler bizden! Ertesi gün suç kariyerinize geri dönüp yine günah işlemeye devam edip etmeyeceğiniz konusunda garanti veremiyoruz tabii…
  • Diğer Etkinlikler: İsterseniz siz de bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. İsterseniz oyun dinamiklerini kullanarak plaj tenisi, plaj futbolu, dans partisi, badminton, dans şovu, içki yarışı gibi etkinlikleri arkadaşlarınızla düzenleyebilirsiniz. Hatta hayal gücünüzü daha da zorlayarak oyun içindeki materyalleri kullanarak özgün şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Peki etkinliklerinize katılımcı nereden mi bulacaksınız? Tabii ki forumdan!

H) Oyun Forumu

Bu eğlenceli dünyanın kendine özgü bir oyun forumu bulunuyor. Buradan güncel etkinlikleri kontrol edebilir, diğer insanları tanışıp sohbet edebilir, ticaret başlıklarını kullanarak eşyalarınızı alıp satabilir ve daha bir çok sosyal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Oyun forumu çok profesyonel oyun moderatörleri tarafından yönetilmektedir. Ve boş zamanlarınızda vakit geçirmek için oldukça zevklidir.

Güzel bir yolculuk sizi bekliyor. Artık bu dünyanın bir parçası olmanızın vakti geldi. Dilediğiniz zaman oyuna https://www.thegreatheist.com/ den üye olabilirsiniz. İyi oyunlar!