TikTok'un App Store Yasağı Federal Hakim Tarafından Engellendi

TikTok'un App Store Yasağı Federal Hakim Tarafından Engellendi

TikTok'un 27 Eylül'de uygulama mağazalarından yasaklanması planlanmıştı, ancak federal yargı. ABD hükümetinin kararına karşı bir son dakika kararı verdi. TikTok şimdilik ABD uygulama mağazalarında bulunmaya devam ediyor.

Bu yılın başlarında, Trump yönetimi TikTok ve WeChat'in 20 Eylül tarihinden itibaren uygulama cihazlarından kaldırılmasını emretmişti. Ancak, Trump ByteDance'ın Walmart ile TikTok Global adlı yeni bir şirketin geçişine ön onay vermesinin ardından TikTok kararının tarihi 27 Eylül tarihine ertelenmişti.

ByteDance daha sonra 23 Eylül'de TikTok'un uygulama mağazalarından yakın tarihte kaldırılmasını önlemek için bir ön tedbir davası açtı. Önergede, tüm bunların özgür ifade hakkını ihlal ettiği savunuldu. 27 Eylül'de, hükümet kararının yürürlüğe girmesinden sadece birkaç saat önce, TikTok'a ihtiyati tedbir kararı verildi.

Bununla birlikte mahkeme, ByteDance'ın Oracle ve Walmart ile ortaklığı için resmi onay verilmezse, TikTok'un Trump'ın tüm ABD TikTok operasyonlarını 12 Kasım'da sona erdirecek icra emrini durdurma talebini de reddetti.

Tüm bu durumlar, TikTok'un Çin hükümetiyle yaptığı anlaşmaya olası muhalefet nedeniyle daha da karmaşık hale geldi. Çin hükümeti, teknoloji konusundaki ihracat düzenlemelerini güncelledi ve artık “veri analizine dayalı kişiselleştirilmiş bilgi hizmetleri önerileri” daha fazla inceleme ve sınırlamaya tabi tutuldu. Bu ihracat düzenlemesi büyük olasılıkla TikTok'un öneri algoritmasıyla ilgili ve muhtemelen TikTok'un Oracle, Walmart ve Trump yönetimiyle olan son anlaşmasını etkileyebilir. Son olarak TikTok bir ihracat lisansı için başvuru da bulundu, ancak başvurunun şirketin TikTok Global ile alakalı olup olmadığı bilinmiyor.