Tükürük ile Çalışan Pil

Yorum · 32 Görüntüleme

Araştırmacılar Tükürük İle Güçlendirebileceğiniz Piller Geliştiriyor Binghamtom Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, tükürüğünüzde bulunan organik malzemelerle güçlendirilmiş basit, ölçeklenebilir bir pil geliştirdiler. Piller, çeşitli cihazlarda kullanılmak üzere kolay ve ucuza üretilebilir.


Tükürük Teknolojisi

Tükürük Teknolojisi

Her gün kullandığımız sayısız aygıta güç vermek için yeni ve yenilikçi yollar arıyoruz. Özellikle çevreye zarar vermeden üretilebilirse daha iyi. Peki bir gün bizim tüketimimiz tarafından güçlendirilmiş kağıt pillerin olacağını nasıl tahmin edebilirdik. Binghamton Üniversitesi'nden kağıt bazlı, bakteri kaynaklı piller geliştiren bir araştırmacı ekibine bunun için teşekkür ederiz. 

Sadece biraz tükürmekle, pil yaklaşık 20 dakika boyunca bir LED ışığını çalıştırdı. Teknoloji, diyotları aydınlatma ile sınırlı değil. Özellikle az gelişmiş ülkelerdekiler için çok önemli bazı olası uygulamalar var. Piller gebelik testleri, HIV testleri, glikoz monitörleri ve diğer potansiyel olarak hayat kurtarıcı tıbbi cihazlar gibi önemli tıbbi araçlara güç sağlamak için kullanılabilir.

Piller kolaylıkla ve ucuza monte edilebilir ve işlev gören tükürük bezi olan herkes cihaza güç sağlayabilir. Tükürüğünüzü toplayamazsanız bile, piller biraz kirli su ile beslenebilir. Araştırma, Advanced Materials Technology dergisinde yayınlandı. 

Tükürük Gücü

Piller, sadece birkaç seçkin malzeme kullanılarak kolayca ve ucuza üretilebilir: kağıt, karbon ve baskı mumu. Binghamton Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri Profesörü Seokheun Choi, "Batarya, harici elektrot dışına elektronlar toplayabilme kabiliyetine sahip, eksoelektrojenler olarak adlandırılan özel bakteri hücrelerine sahip" dedi. "Uzun süreli depolama için bakteri hücreleri kullanıma kadar dondurularak kurutulur. Bu pil, çöl alanları gibi zorlu çevre koşullarında bile kullanılabilir. Tek ihtiyacınız olan şey, dondurularak kurutulmuş hücreleri yeniden su haline getirmek ve etkinleştirmek için organik bir maddedir."

Bu, daha iyi piller üretmemize yardımcı olan en yeni bilim örneği. Diğerlerinde olduğu gibi üç kat fazla enerji tutabilen, cihazların vücudumuza daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olabilecek bükülebilir piller ve aynı zamanda fosil yakıtlar için tabutta son çivi olabilecek pilleri anında yeniden şarj edebilecek olan geliştirme aşamasında piller de bulunmaktadır. 

Piller, temiz enerji geleceğimizin ayrılmaz bir parçası olacaktır. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi depolamak ve verimli bir şekilde kullanmak yeteneği, bu Dünyada tasarruflu enerji çözümlerinin yaygın bir şekilde benimsenmesinin anahtarı olacaktır. 


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!