Windows İçin En İyi Ücretsiz Video Düzenleme Programları

0 Yorum · 897 Görüntüleme

Video çekmek günlük yaşamın ortak bir parçası haline geldi. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla özgürce video çekiyor, YouTube’a yüklüyor veya Facebook'ta paylaşıyor. Bu durumda ücretsiz video düzenleme programları devreye giriyor.


Ücretsiz video düzenleme programları, hem kapasite hem de düzenleme kapsamındaki alternatifleriyle, ücretli programlara ciddi rakipler haline geldi. Buna rağmen seçim biraz sınırlı kalıyor.

Biz bu yazımızda Windows için mevcut olan en iyi ücretsiz video düzenleme programlarını sunuyoruz.

 

1. Lightworks

Sağlam bir video düzenleyici arıyorsanız Lightworks'e bir göz atın. Lightworks 1989'dan beri hizmet veriyor ve muhtemelen Pulp Fiction ve Braveheart gibi izlediğiniz ve keyif aldığınız birçok profesyonel filmi düzenlemek için kullanıldı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu profesyonel düzeyde düzenleme profesyonel düzeyde bir öğrenme zorunluluğu ile birlikte geliyor. Lightworks doğrusal olmayan bir programdır, yani basit bir A'dan B'ye video zaman çizelgesine dayanmaz. Gelişmiş düzenlemeleri kolaylaştırır, ancak yeni başlayanların kafasını karıştırabilir.

Tonlarca efekt ve çoklu kamera düzenleme yapmak için birçok özellik var. Programı kullanmayı öğrenirseniz, diğer birçok ücretsiz editörden daha yüksek kalitede videolar oluşturabilirsiniz.

Lightworks kullanıcılara ücretsiz video düzenleme yazılımından isteyebileceğiniz tüm temel bilgileri sağlamasının yanı sıra temel efektler, başlıklar, geçişler ve renk düzeltme gibi birkaç ek özellik sunar. İster amatör olun, ister biraz daha deneyimli olun, Lightworks kesinlikle video düzenleme ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Ücretsiz sürüm ne yazık ki birkaç eksik ile geliyor. Bunların en önemlisi 1080p kayıt eksikliği. Ücretsiz kullanıcılar yalnızca 720p'de kayıt yapabilir. Eğer bu sizin için bir sorun yaratmazsa, Lightworks sağlam bir seçimdir.

Lightworks'ün ücretsiz sürümü, yedi gün boyunca erişime izin verir ve bu süre zarfında programı kullanmak için Lightworks web sitesinden resmi olarak kayıt olmanız gerekir.

İndir: Windows 10 için Lightworks (Ücretsiz)

 

2. HitFilm Express

Ana sayfasında “bugüne kadar ortaya çıkmış en güçlü ücretsiz düzenleme ve VFX yazılımı” olduğunu belirten HitFilm hayal kırıklığına uğratmaz.

Yazılımın doğrudan web sayfalarından seçim yapabileceğiniz birçok güzel örneği var. Kliplerinizi ve iş akışınızı düzenlemek için harika arayüze sahip olmasının yanı sıra, varsayılan olarak sayısız ücretsiz video eğitimi ve görsel efekt olanakları sunuyor.

Kullanıcı arayüzü ayrıca daha yaygın, ücretli video düzenleme yazılımlarını da hatırlatıyor. Pencerede yapabilecekleriniz ve oluşturabileceğiniz şeylerle sınırlı değilsiniz. Aynı şekilde renk düzeltme, klip kesme, VFX ve maske izleme, HitFilm Express ile yapılabilir.

Kullanmadan önce hesap oluşturarak HitFilm’e kaydolmanız gerekir ve ardından indirme bağlantısı gelen kutunuza gönderilir.

İndir: Windows 10 için HitFilm Express (Ücretsiz)

 

3. DaVinci Resolve

DaVinci Resolve, Windows 10 için oluşturulmuş, ücretsiz ve profesyonel bir video düzenleyicidir. Diğer profesyonel video düzenleyicilerinde olduğu gibi öğrenmek için pratik, zaman ve özveri gerektirdiğini unutmayın. Bununla birlikte, yazılımı kullanmaya alıştıktan sonra asla başka bir video düzenleyicisine ihtiyacınız olmaz.

DaVinci Resolve'in sizin için yapamayacağı pek bir şey yok. Ancak fevkalade yaptığı bir şey renk derecelendirmesi.

Aynı zamanda SD, HD ve Ultra HD kayıtlara izin verir, yani tek bir yazılımda parlak ve sonlandırılmış stüdyo yapımları başlatabilir, düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Studio sürümleri gerçek profesyonel üretim ayarlarına hitap ederken, alternatif ücretsiz sürüm yeni başlayanları memnun etmek için yeterli işlevsellik sağlayacaktır.

HitFilm Express'e benzer şekilde, yazılımı indirmek için web sitesine kaydolmanız gerekir.

İndir: Windows 10 için DaVinci Resolve (Ücretsiz)

 

4. Shotcut

Shotcut amatör video editörü veya ürün oluşturmak için kısa klipleri birbirine bağlaması veya düzenlemesi gereken biri için tasarlanmıştır. Klipleri sürükleyip bırakmak ve geçişleri kesip ekleyerek düzenlemek kolaydır.

Windows 10 için büyük, profesyonel düzeyde bir video düzenleyicisine ihtiyacınız yoksa, ancak yine de kısa klipleri geçişlerle bir araya getirmek istiyorsanız, bu program tam size göre. Daha da iyisi, düşük veri boyutu tüm PC özelliklerine sahip kullanıcıların yazılımı kullanmasına izin verir. Yani Shotcut'ı kullanmak için bir güçlü bir PC'ye ihtiyacınız yok.

Shotcut ile ihtiyacınız olan her şey önünüzde düzenlenir. Windows 10 için basit bir ücretsiz video düzenleyicisine ihtiyacınız varsa, daha fazla kendinizi yormayın.

İndir: Windows 10 için Shotcut (Ücretsiz)

 

5. Avidemux

Avidemux, Windows 10, macOS ve Linux için geliştirilmiş, ücretsiz ve açık kaynaklı bir video düzenleyicisidir.

Bu program, Lightworks gibi ciddi video düzenleme yazılımları ve meşhur Windows Movie Maker gibi temel bir video düzenleyici arasında bir programdır. Doğrusal olmayan düzenlemeyi destekler. Yazılım sayesinde altyazı ekleyebilir ve yazılımın dosya biçimi, kullanıcıların bir projeyle ilişkili tüm ayarları kaydetmesine olanak tanır ve daha sonra başka bir projeye yeniden uygulama sağlar.

Komut dosyaları GUI üzerinden veya doğrudan bir komut satırı üzerinden kullanılabilir. PC’nizde WMV ve QuickTime kurulu olmasa da neredeyse tüm büyük video ve ses formatlarının giriş ve çıkışlarını destekler.

Geliştiricinin web sitesinde, yazılımı tanımanıza yardımcı olacak bir wiki ve forum bağlantısı bulunur. Bu yazılım sekiz aydan fazla bir süredir güncelleme almamış olsa da, Avidemux hala aktif geliştirme aşamasındadır.

İndir: Windows 10 için Avidemux (Ücretsiz)

 

6. VSDC Free Video Editor

Bu program, bir fiyat etiketi ödemek zorunda kalmadan yarı profesyonel bir seçenek isteyen insanlar için başka bir sağlam seçimdir. Doğrusal olmayan bir editör olan VSDC, gelişmiş düzenleme tekniklerine izin verir. Yazılım ayrıca renk düzeltme, bulanıklık azaltma ve ses düzeltme gibi çok çeşitli video ve ses efektlerini de destekler.

Acemi kullanıcılar için kafa karıştırıcı olsa da, Microsoft şerit arayüzünü taklit eden ve daha geleneksel bir iş akışına sahip olmasıyla, VSDC'nin temel arayüzünü Lightworks'ünkinden biraz daha basit.

VSDC'yi Lightworks'ün ücretsiz sürümünün üzerine çıkarabilecek güzel bir özellik de, 30 FPS'de 1080p için video kayıt desteğidir. Çünkü rakibi Lightworks sadece 720p video kayıt desteğine sahipti. Yükleme dosyası da kompakttır ve 37 MB'dir. Bu da programı yüklemeden USB bellekte rahatlıkla kullanmamızı sağlıyor.

İndir: Windows 10 için VSDC Free Video Editor (Ücretsiz)

 

7. OpenShot

OpenShot dikkat çekici bir program. Kickstarter kampanyası olarak hayata başlayan, Windows 10 için açık kaynaklı, ücretsiz bir video düzenleme aracı olan OpenShot artık popüler ve yetenekli bir araç haline geldi. Ayrıca, gelişmiş video düzenleme seçenekleri ile daha temel seçimler arasındaki boşluğu dolduran kullanışlı bir ücretsiz video düzenleme aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Herhangi bir video düzenleme deneyimi olmayan kişilere rahatlık sağlaması bakımından, tanıdık bir stil kullanarak arayüzde gezinmeyi kolaylaştırmışlar. Sıfır deneyime sahip olsanız bile, sürükle ve bırak zaman çizelgeleri ile düzenlenebilir özellikler, filtreler, geçişler ve diğer efektlerin tümü yalnızca bir tık uzağınızda.

Ancak OpenShot'ın sadeliğinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Çok çeşitli formatları, video oluşturma tekniklerini ve daha fazlasını destekleyen platformlar arası yetenekli bir video düzenleme aracıdır.

İndir: Windows 10 için OpenShot (Ücretsiz)

 

8. Blender

Blender farklı bir video düzenleme programı. Programda 2D videolar yerine 3D videoları düzenleyebilirsiniz.

Blender'a ilk kez girdiğinizde, biraz karmaşık bir arayüz ile karşılaşacaksınız ve bir süre bu arayüzü kavramanız gerekecek. Blender tipik video düzenleme yazılımı değil maalesef.  Programda 3D animasyonlar oluşturabilir, düzenleyebilir ve bunları canlandırabilirsiniz.

Blender'ı öğrenmek çok zaman alabilir. Sonuçta, kırpabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz birkaç kliple uğraşmıyorsunuz. Blender, programı ilk açtığınızda ve program boyunca öğrenmeniz gerekenler hakkında çok az talimat verir.

Resmi Blender Youtube kanalı da dahil pek çok kişi eğitim dersleri sunuyor. Blender'ın 3D video düzenleme yetenekleri için rekabette üst sıralarda yer aldığından şüphemiz yok.

İndir: Windows 10 için Blender (Ücretsiz)

 

Sonuç:

Windows 10 için en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımı hangisi? Windows 10 için en iyi ücretsiz video düzenleyiciyi bulmak zor. Bir aracı “en iyi” yapan şeylerin çoğu, kullanıcının yeteneği ve hedefinde yatmaktadır.

Videolarda hızlı, temel düzenlemeler yapmak için Shortcut’ı tavsiye edebiliriz, ancak muhtemelen yazılımın yapabileceklerinin yarısını bile kullanmanıza gerek kalmayacak. Seçim sırasında projenize uygun ücretsiz bir video düzenleme aracı seçmek önemlidir. Aile fotoğraflarını ve videolarını içeren bir hatıra klibi hazırlıyorsanız, muhtemelen kapsamlı bir film düzenleme yazılımına ihtiyacınız olmayacak. Seçim sizin.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!