Xbox Series X İncelemesi: İlginç Ama Şık Bir Tasarım

0 Yorum · 2461 Görüntüleme

Microsoft'un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X özellikleriyle oldukça dikkat çekiyor.


Yeni nesil Xbox süper hızlı, şaşırtıcı derecede sessiz ve daha önce yalnızca üst düzey oyun bilgisayarlarında gördüğümüz türden bir performans sunarak hem eski hem de yeni oyunların her zamankinden daha iyi görünmesini ve performans göstermesini sağlıyor. 

Sonuç, yalnızca teknik olarak etkileyici olmakla kalmayıp, oyunlarda önemli ölçüde azaltılmış yükleme süreleri ve önemli ölçüde iyileştirilmiş görselle değil, aynı zamanda oyun deneyiminizi daha zevkli hale getirmek için çok sayıda yaşam kalitesi özelliği kullanan bir konsoldur.

Xbox Series X, 10 Kasım 2020'de küresel olarak piyasaya sürülecek ve Microsoft, 12 Kasım'da piyasaya çıkan Sony'nin PS5'ine karşı iki günlük bir avantaj sağlayacak.

XBOX SERİES X TASARIMI

 
  • Modern, şık tasarım
  • Son derece sessiz
  • Xbox One X ile aynı miktarda ısı yayar
  • Minimal kullanıcı arayüzü ve kontrol paneli güncellemeleri

Xbox Series X, dik ve yatay olarak yerleştirebilmenize olanak tanıyan bir tasarıma sahiptir. Aynı zamanda bu tasarımıyla bir masaüstü bilgisayarı da anımsatmaktadır.

15,1 x 15 x 30,1 cm ölçülerinde ve 4,45 kg ağırlığındaki küboid şekilli konsol, üstteki girintili soğutma deliklerinin içindeki yeşil renk tonu dışında tamamen mat siyahtır.

Kosnolun ön yüzünün tasarımı, sol üstte imzalı Xbox güç düğmesi sol altta bir disk sürücüsü, altta bir eşleştirme düğmesi ve USB 3.2 bağlantı noktası ile oldukça basittir. Konsolun arkasındaki bazı soğutma deliklerinin yanı sıra bir HDMI 2.1 bağlantı noktası, iki USB 3.2 bağlantı noktası, bir ağ bağlantı noktası, bir depolama genişletme yuvası ve bir güç girişi bağlantı noktası vardır.

Konsolun arkasındaki ilginç bir erişebilirlik özelliği, tüm bağlantı noktalarının hangi bağlantı noktasıan dokunduğunuzu gösteren dokunsal göstergele sahip olmasıdır. Örneğin, USB 3.2 bağlantı noktalarında üç adet yükseltilmiş bağlantı noktası bulunurken, güç girişi bağlantı noktasında yalnızca bir bağlantı noktadı vardır. 

Konsolun yanları (dik konumlandırıldığında) boştur, sol tarafın köşesinde ayrı bir Xbox logosu ve sağda konsolun yatay olarak oturmasına izin veren dört lastik ped bulunuyor. Konsolun alt kısmında, biraz yükseltilmiş disk şeklinde bir stand ve biraz daha fazla soğutma havalandırma deliği vardır.

Fısıltı kadar sessiz

 

Xbox Series X'in büyük bir avantajı, beklenmedik bir şekilde sessiz olması. Xbox Series X, gerçekten bir arama yapmak için daha fazla yeni nesil özel oyuna ihtiyacınız olsa bilei oynamaktan zevk alabileceğiniz en sessiz Xbox.

Ana ekrandayken, konsol yaklaşık 30dB ses çıkarır. Bu ses seviyesi ise Sea of Thieves, No Man's Sky ve PUBG gibi oynlarda en fazla 30dB'a çıkıyor. Bununla birlikte güncellemeler ersnasında en fazla 45dB'a çıkabiliyor.

Kullanıcı arayüzü ve kontrol paneli

 
 
Xbox Series X'in dış tasarımı öncekilere nazaran önemli ölçüde değişirken, konsolun kullanıcı arayüzü ve kontrol paneli daha ince değişikliklere uğradı.
 

Xbox Series X kontrol paneli, Xbox One'ınki ile hemen hemen aynıdır. Bunun ana nedeni, Microsoft'un kullanıcı arayüzünü daha akıcı hale getirmek ve onu Xbox Series X ile birleştirmek için Ağustos ayında Xbox One için önemli bir güncelleme yayınlamasıdır. Bu, Series X kullanıcı arayüzünün özelleştirilebilir pinlerle döşeli bir düzene sahip olduğu anlamına gelir, böylece ana ekranınızda ilk olarak hangi oyunları ve uygulamaları görmek istediğinizi seçebilir ve oyunlara, uygulamalara, grup sohbetine ve diğer özelliklere kolay erişim sağlar.

XBOX SERIES X PERFORMANSI

  • Önemli ölçüde daha hızlı yükleme süreleri ve daha fazla kararlılık
  • Kolayca genişletilebilir depolama
  • 4K / 60fps oyun (120 fps'ye kadar destek)
  • Otomatik HDR

Xbox Series X, 3,8 GHz'de çalışan sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 işlemcisini, 12 TFLOP işlem gücü sağlayan özel bir RDNA 2 AMD GPU'yu, 16 GB GDDR6 belleği ve 1 TB Özel NVMe SSD'yi sallayan mutlak bir güç merkezidir. 

Xbox Series X teknik özellikleri kağıt üzerinde şu şekildedir:
 
CPU: 3,8 GHz'de 3,8 GHz'de 8x Çekirdek (3,6 GHz w / SMT) Özel Zen 2 CPU
GPU: 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Özel RDNA 2 GPU
Kalıp Boyutu: 360,45 mm2
İşlem: 7nm Gelişmiş
Bellek: 16 GB GDDR6, 320b veri yolu ile
Bellek Bant Genişliği: 10 GB @ 560 GB / sn, 6 GB @ 336 GB / sn
Dahili Depolama: 1 TB Özel NVME SSD
I / O İşlem Hacmi : 2,4 GB / sn (Ham), 4,8 GB / sn
Genişletilebilir Depolama: 1 TB Genişletme Kartı (dahili depolamayla uyumludur ) tam olarak)
Harici Depolama: USB 3.2 Harici HDD Desteği
Optik Sürücü: 4K UHD Blu-ray Sürücü
Performans Hedefi: 4K @ 60fps, 120 fps'ye kadar
 

Daha kısa yükleme süreleri

Xbox Series X, bünyesinde barındırdığı NVMe SSD sayesinde süper hızlıdır. Xbox Series X'in önceki konsollara göre çok daha kısa yükleme sürelerine sahip olduğu çok net. Bazı durumlarda birkaç saniye, bazılarında ise yükleme süresini neredeyse yarıya indirdi. 

Otomatik HDR

Xbox One gibi Series X, oyunlar için HDR kalibrasyonuna izin verir. Herhangi bir oyun oynamadan önce bunu ayarlamanızı tavsiye ederiz çünkü kontrast dengesinin yerinde olmasını sağlar ve size mümkün olan en iyi görselleri sunar.

Bu performans artışının Xbox Series X için optimize edilmiş oyunları daha fazla etkilediğini de biliyoruz. Ancak kısaca, Xbox One S ve Series X sürümlerinde geriye dönük uyumlu oyunları yan yana oynarken görsel farklılık gözle görünebilecek kadar fazla.

XBOX SERİES X DENETLEYİCİSİ

Xbox Series X Oyun Kumandası, daha ergonomik ve daha rahat bir oyun deneyimi için geliştirilmiş dokunsal dokular ve iyileştirilmiş geometri ile ilk bakışta tanıdık gelse de aslında oldukça farklıdır.

Xbox Series X kontrolcüsü, seleflerinden özellikel tasarım açısından pek farklılık göstermiyır .Benzer bir tasarıma sahiptir ve geleneksel düğmeyi ve tetik düzenini korur. Daha yakından incelendiğinde, Microsoft'un uyguladığı ince farklılıkları görebilirsiniz.

Başlangıç ​​olarak, gamepad'in dış yüzeyi artık konsolun tasarımıyla yakından eşleşen mat bir yüzeye sahip. Bu kesinlikle şık görünmekle birlikte, dezavantajları da beraberinde getiriyor - konsolla birlikte gelen siyah denetleyici, göze çarpan çizikleri ve sıyrıkları kolayca gösteriyor.

 
 

 
 


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!