Bir Hayran Pokemon Sword Shield’a Pokemon İstatistik Uygulaması Geliştirdi

Bir Hayran Pokemon Sword  Shield’a Pokemon İstatistik Uygulaması Geliştirdi

Kasım 2019'da piyasaya sürülen oyun, mobil bir Pokedex söylentisine sahip. Bu yüzden Pokemon Company'nin mobil cihazlara uygun bir yardımcı uygulama yayınlamasını bekliyor.

Reddit kullanıcısı minimalAtom, yeni uygulama fikrini 4 Mayıs'ta Pokemon Sword Shield alt başlığında yayınladı. Bunun üzerine çevrimiçi topluluğun diğer birçok üyesi uygulamanın ne zaman indirileceğini merak etti.

Pokemon'un istatistiklerini bilmek savaş sırasında gerçekten yardımcı olabilir.

Pokemon'un istatistiklerini bilmek savaş sırasında gerçekten yardımcı olabilir.

Tıpkı bugün piyasada faaliyet gösteren diğer birçok web ve uygulama geliştiricisi gibi, bu Reddit kullanıcısı da çalışmasını yayınlama arayışlarında büyük bir sorun olan telif haklarıyla karşı karşıya kaldı.

Hayran geliştirici, yayınladığı bir video ile ne yaptığını göstermiş ve şöyle bir açıklamada bulunmuş:

“Karantina nedeniyle üç günde Galar Pokedex/İstatistik hesaplama uygulaması geliştirdim. Bu uygulama, iPhone/iPad platformuna uygun olarak oluşturuldu, bu yüzden şu anda sadece iOS’da çalışıyor. Ama yakında Android ve web geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ve belki de gelecekte başkalarının faydalanması için bir şeyler geliştirmeyi umuyorum!”

 I built a side project Galar Pokedex/Stat Calculator app in the last 3 days because quarantine from r/PokemonSwordAndShield

Konsept uygulama, kullanıcıların Pokemon türlerinin belirli seviyelerde ne kadar iyi performans göstereceklerini hızlı bir şekilde hesaplamalarına izin verecektir. Ayrıca uygulama beta sürümünde olan ve çevrimiçi olarak sunulan Pokemon Showdown'a benzer şekilde çalışıyor.

Örneğin, Celebi’ye tıklayıp 50. seviyede belirli bir saldırı statüsüne sahip olup olmayacağını görebilirsiniz. Belirli Pokemon doğalarının (nature) etkilerini göstermek için de kullanılabilir. Ayrıca uygulamada Pokemonların görüntüleri esas alınarak kişiselleştirilmiş bir deneyim sunulmakta.

Uygulama, fikir olarak güzel olmasına ve bizlere Pokemon istatistiklerinin kolayca erişilebilen bir veritabanı sunmasına rağmen, asıl içeriğin hakim olduğu Pokemonlar için gerekli lisanslara sahip değil ve maalesef iOS'ta veya Android mağazasında yayınlanması neredeyse imkansız.

Telif hakları nedeniyle resmi mobil mağazalarında yayınlanması mümkün olmasa da, bu fikir boşa gitmeyecek. Her gün oyuncular tarafından kullanılan serebii.net ve Showdown gibi hayranlar tarafından yapılan sayısız sitelerde mutlaka karşılığını bulacaktır. Bekleyip göreceğiz.