Borsa Oyunu Nasıl Oynanır?

Borsa Oyunu Nasıl Oynanır?

Borsa oyunu nostaji oyunlardan biri olan kutu oyunudur. Aslında Monopoly oyunundan esinlenen borsa oyunu günümüzde unutulmaya yüz tutmaş çok eğlenceli bir oyundur.

Borsa Oyununun Malzemeleri

143 adet oyun parası, 4 adet piyon, zar, 48 adet kapatma pulu, Borsa oyun alanı yani mukavva karton, 26 adet piyango kartı, 20 adet şans kartı, 20 adet borsa kartı, 25 adet hisse senedi vardır. Oyunun içindeki malzemelerini öğrendiğimize göre şimdi nasıl oynandığını öğrenebiliriz.

Borsa Oyunu Nasıl Oynanır?

Borsa oyunu, en fazla 4 kişi oynanır. Oyuna ilk başlayacak kişi zar atılarak belirlenir. En çok sayı atan oyuncu ilk başlama hakkına sahip olur. ikinci, üçüncü ve dördüncü oyuncularda attıkları sayılara göre sıralanır. Oyuncuların sırası belirlendikten sonra, oyuncular piyonlarını başlama noktasına yerleştirirler. İlk başlayan oyuncu zarını atar ve gelen sayıya göre piyonunu hareket ettirir. Oyun mukavvasında piyango yerleri ve satın alacağınız dükkanlar vardır. Oyuncunun piyonu örneğin; matbaa dükkanına geldi. Matbaa dükkanı kimsenin değilse orayı üstünde yazılı olan para ile alabilir. Aldığı dükkanda başka bir oyuncunun piyonu durur ise kira bedeli öder ve ödeyeceği para ise üstünde yazacaktır. oyunda birde piyango yerleri vardır. Oyuncuların piyonları bu noktaya geldiği zaman piyango kartlarından sırası ile bir tanesi seçilir. Seçtiği kartında örnek vermek gerekirse; bir zar at ve zar çift gelirse elindeki paranın 3 katını kazanacaksın. Eğer zar tek gelirse elindeki paranın yarısını kaybedeceksin. Oyuncu seçimini kullanır veya kullanmadan kartı verebilir. Oyun bu şekilde bitiş noktasına kadar ilerler ve elinde en çok parası olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Oyunun Faydaları Nedir?

Borsa oyununun faydaları ise, matematiksel zekayı, ileri görüşü, sosyalleşmeyi öğreten faydalı bir oyundur.