Dalya Oyunu Nasıl Oynanır?

Dalya Oyunu Nasıl Oynanır?

Birçoğumuzun birçok kez oynadığı fakat adının Dalya olduğunu olarak bilmediğimiz aslında 9 Taş oyunu olarak oynadığımız Dalya oyunu iki grup arasında bir top ve yassı şeklinde 7 ila 13 taş ile oynanır. Grupların belirlediği taş sayısı kadar taşları üst üste gelecek şekilde bir daire çizilip içine dizilmelidir.

Oyuncular tarafından belirlenen taşları bir daire içine üst üst gelecek şekilde yerleştirdikten sonra iki takım arasında oyuna ilk kimin başlıyacağına karar verilmelidir. Oyuna başlayacak takımdan bir kişi taşlardan 5-6 metre uzağa giderek elindeki topu taşları düşürmek için üst üste dizilmiş taşlara doğru yuvarlamalıdır. Topu atan oyuncu en az bir taş devirmek şartı ile takım arkadaşları ile birlikte diğer takımdan uzaklaşmak için kaçmaya başlarlar. Taşların başında olan takım ise topu birbirleri arasında paslaşarak rakip takımın oyuncularını vurmak zorundadırlar. Bu sırada kaçan takım oyuncuları vurulmamaya çalışmalıdır ve aynı zamanda taşları tekrar üst üste dizmek için fırsat kollamalıdır.

Top ile vurulan kişi oyundan çıkar. Eğer top aıldığı zaman topu havada bedenine çarpmadan yakalayan kişi vurulmamış sayılır. Havada yakaladığı topu rakiplerine vermemek koşulu ile uzak bir yere fırlatabilir bu sayede taşı dizemeye çalışan arkadaşlarına biraz zaman kazanmış olur. Hiç vurulmadan taşları yine eskisi gibi dizen takım oyunu kazanmış olur. Eğer ebe olan takım rakip takımı taşları dizmeden top ile vurabilirse bu sefer ebe olan takım kazanmış olur ve top ile taşları devirme sırası onlara geçer.