Go Oyunu Nasıl Oynanır?

Go Oyunu Nasıl Oynanır?

Go oyununun tarihçesi nedir?

Go Çin kökenli yüzyıllar öncesine dayanan bir oyundur. Çin kökenli olduğu için hemen hemen Asya kıtasında tanınır ve oynanır. Go oyunu Çin'de weiqi, japonya'da igo, Kore de baduk olarak isimlendirilir. Bizim ülkemiz ve diğer Avrupa ülkelerinde go ismini kullanılır

Go oyunu nasıl oynanır?

Oyunda 9X9, 13X13, 19X19 olmak üzere üç çeşit tahtalardan oluşur. Resmi oyunlarda genellikle 19X19 karelik 19 yatay, 19 dikey çizgilerden oluşur. Ama kuralları anlatırken daha kolay anlaşılması için 7X7'lik tahtadan anlatıcağız. Go oyununda çizgilerin kesişim noktalarından hamle yapılır. Oyunda her zaman siyah taş beyaz taşdan bir adet fazladır. Go oyununun asıl amacı rakip oyuncunun taşlarını hamleler yaparak kendi taşlarınız ile araya almaktır. Bu araya alınan taşlar birden fazlada olabilir. Ayrıca oyunun diğer amaçlarından biri ise rakip oyuncudan daha fazla alan kapmaktır. Oyun kolay gibi gözükse de oyun içinde birçok yapılabilecek hamleler vardır. Bu yüzden her bir hamlede iyi düşünülmeli hamleler o na göre yapılmalıdır.

Oyunun sonucu nasıl belirlenir?

Oyun sonunda her iki oyuncunun da ele geçirdiği alanlar hesaplanır. en çok kim alan elde etmiş ise oyunun kazananı o olur.