Kıblegah Oyunu Nasıl Oynanır?

Kıblegah Oyunu Nasıl Oynanır?

Kıblegah oyunu, en az 2 en fazla 5 kişi ile oynanır. Oyunda “Oyun Emiri” dediğimiz, soruları soracak ve oyunu yönetecek bir oyuncu olmalıdır. Diğer oyuncular farklı renkteki piyonları seçerler. Seçilen piyonlar başlama noktasında durular. Başlayacak oyuncuyu belirlemek için sayı topacını her oyuncu birer kez çevirir, ve en yüksek rakamı çeviren oyuncu oyuna ilk başlar, diğer oyuncular da çevirdikleri sayıya göre sıralanır.  Başlayan oyuncu sayı topacını çevirir. Hangi sayı gelirse oyuncu piyonunu gelen sayı kadar hareket ettirir. Piyonun geldiği karedeki görsele bakılır. Oyun Emiri, elindeki aynı görselin olduğu kartı seçer ve üzerindeki soruyu oyuncuya sorar. Oyuncu soruya doğru cevap verirse 20 Kıblegah puanı kazanır, ve oynamaya devam eder. Eğer doğru cevap veremez ise sıra diğer oyuncuya geçer. Bu şekilde oyuncular piyonlarının geldiği yerlerdeki sorulara doğru cevap vermeye çalışır

Mevlüt Kandili; olan kareye piyonları denk gelirse, oyuncu salavat getirir, ve önceki sayı kadar piyonunu hareket ettirir, ve 100 Kıblegah puanı kazanır.

Miraç Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu namaz vakitlerini sayar. Önceki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Regaip Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu, Kelime-i Tevhid getirir. Önceki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Berat Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu Tövbe İstiğfar çeker. Önceki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Arefe; bu kareye denk gelen oyuncu, geçmişleri için fatiha okur. 500 Kıblegah puanı kazanır.

Kadir Gecesi; bu kareye denk gelen oyuncu bildiği bir sureyi okur. Önceki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 200 Kıblegah puanı kazanır.

Oyun bitiminde, herhangi bir oyuncu bitiş noktasına gelir ise oyun bitmiş olur. oyun sonunda alınan puanlar hesaplanır. En çok puanı alan oyuncu oyunun galibi olur.