Koridor Oyunu Nasıl Oynanır?

Koridor Oyunu Nasıl Oynanır?

Hadi gelin hep birlikte koridor oyunu nasıl oynanırmış onu öğrenelim. Koridor oyunu, diğer adıyla engel yada blok oyunu adıyla bilinen eğlenceli oyun nasıl oynanır? Koridor oyunu 81 karelik bir oyun tahtasında bulunur ve oyuncuların 10'ar adet engel ya da blok adı verilen taşları bulunur. Bu taşların yanında iki oyuncunun piyonları bulunur. Engel taşları her oyuncunun sırasıyla oyuncular blok yapmak için oyun tahtasının girinti yerlerine koyarlar. Oyuncuların piyonları ise ilk 9 karelik alanın ortasına da yerleştirirler.

Oyunun nasıl oynandığının öğrendik. Peki koridor oyununun amacı nedir?

Koridor oyununda amaç rakibin piyonunu yemek değil, kendi piyonunuzu rakip oyuncunun başladığı ilk 9 karenin herhangi bir karesine kadar ulaştırabilmenizdir. Tabiki bu okadar kolay değil çünkü, rakip oyuncuda engel taşlarını sizin hamle yaptığınız yerlere koymuş olucak. Bu yüzden koridor oyunu çok kolay gözükse de bir o kadar zor ve uzun sürebilen bir oyundur.

Oyunun amacını da öğrendiğimize göre şimdi de oyunun kurallarını öğrenebiliriz.Koridor oyunu iki oyuncu ya da daha fazla oyuncu ile oynanabilir. Oyuna ilk başlayacak oyuncu ise yazı tura ile belirlenebilir. Sırası gelen oyuncu tek seçeneği vardır ya piyonunu hareket ettirecek ya da engel taşlarınından birini dizecek. Aynı zamanda piyonlar sağa, sola, aşağı, yukarı hareket edebilir çapraz veya başka şekilde hareket edemezler. İki piyonun karşı karşıya kalması ve hiç hareket edilemeyecek durumlarda sıra hangi oyuncuda ise rakip oyuncunun piyonunun üstünden atlayabilir. Platformda koynulan engel taşlarının yerleri ise değiştirilemez sabit kalır.