Oyun Havası Nasıl Oynanır?

Oyun Havası Nasıl Oynanır?

Tarihi ve coğrafi konumu itibariyle birçok uygarlığın yerleşimi olan Ülkemiz, zengin bir sosyal, kültürel dokuya sahip olmuştur. Bu nedenle müzik geleneği ve müzikle eğlenmek farklı kültürlere sahip olan toplumları bir araya getirmiştir. Çok önceden beri Anadolu'da müzik ile eğlenme geleneğinde var olmuştur.

Halk Müziği ve Oyunları bölgesel özellik gösterdiği gibi bölgeler arası yayılışlar sırasında çeşitli yerli ağız ve geleneklere yeni ağız ve geleneklerin katılmasıyla binlerce türkü, oyun havası ve oyunun oluşması sonucu yurt genelinde zenginleşmiştir

Oyun Havası Nasıl Oynanır?

Oyun Havasını öğrenmek için ilk önce bir oyun havası müziği açmalısınız. Müziği açtıktan sonra, vücut pozisyonunuz dik şekilde olmalıdır. Göğsünüzü önde sırtınızı dik tutmalısınız. Kollarınızın duruşu ise, önce kollarınızı omzunuza dokundurup hafif bir şekilde açmalısınız. Vücut duruşunuzu ve kol duruşunuzu hallettikten sonra, ayaklarınız nasıl olmalıdır? İlk önce sağ ayağınızı yana açıp yere basmalısınız. Sol ayağınızı sağ ayağınızın yanına getirip parmak sol ayağınızın parmak ucuna basmalısınız. Bu şekilde oyun havası oynamayı hiç bilmeyen biriyseniz, çok kolay oynaya başlayacaksınız.