PC'de Oyun Nasıl Kaydedilir?

PC'de Oyun Nasıl Kaydedilir?

Her hevesli video oyuncusu, oyunları kaydederek ve kendi abone kitlesini yaratarak video içeriği oluşturmayı hedefleyebilir.

Oyuncuların, oyunlardaki anlarını kaydedebilmesi için ücretli ve ücretsiz pek çok kayıt yazılımı vardır. NVIDIA GeForce Experience ve AMD Radeon Relive gibi dahili kayıt cihazları , olağanüstü bir ücretsiz kayıt sınıfı sunar. Bu uygulamalar GPU'nuzu akışın kendisi için kullanacağından kare hızları düşmeye devam edecek, ancak yeterince iyi bir grafik kartınız varsa aksini önermek için yeterli olmayacaktır.

PC'de Oyun Kaydı!

PC'de oyun kaydı yapmadan önce, mevcut seçenekler üzerinde ve amaçları hakkında düşünün. Eğer basit kayıtlar alarak bunları paylaşmayı düşünüyorsanız, ücretsiz bir yazılım sizlere yeterli olacaktır.

Bütçenize bağlı kalarak kaydedebileceğiniz en iyi kaliteyle gitmek daha iyidir. Oyunu kaydedin veya canlı yayınlayın ve zaman içinde abone sayısını artırın. Daha yüksek kaliteli videolar için bir HD kayıt yazılımına, muhtemelen ücretli bir hizmete veya bir Capture kartına ihtiyacınız olacaktır.

Gerçekte, oyunu PC'ye kaydetmek için sadece iki seçeneğiniz var, yani. – 

  • Ücretsiz / Ücretli ekran kayıt uygulamaları
  • Oyun videolarını kaydetmek için Kayıt Kartlarını kullanma

PC'de Oyunu Kaydetmek İçin Neye İhtiyacınız Var?

PC'nize oyun kaydetmek için, öncelikle kayıt için kullanmayı düşündüğünüz kaliteyi gösterecek kadar güçlü bir oyun sistemine sahip olmanız gerekir.

Bunun dışında, canlı bir oyun oturumunu kaydedecek, bir kayıt kartı veya ekran kayıt yazılımı olabilen gerekli ekipmana ihtiyacınız var.

İki yöntemden biriyle kaydedilen dosyalar daha sonra , istediğiniz içeriği derlemek için farklı anları düzenleyebileceğiniz , kırpabileceğiniz veya kopyalarını oluşturabileceğiniz son işlem için kullanılabilir. Her iki yöntem de harici sesin kendileri tarafından kaydedilen orijinal video dosyasında kullanılmasına izin verir.

PC'de Oyun Kaydı için Hangi Yazılımlar Kullanılmalı?

Farklı web sitelerinde çok sayıda popüler kayıt yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları ücretsizken diğerleri yıllık abonelik ücretleriyle kullanılabilir. Her yazılım, kaydedilmiş ham yazılıma göre farklı kalite standartları ve özgürlükler sunar.

Çoğu özgür yazılımın çıktıları sınırlıdır ve saniyede 60 kareden fazla veya HD'nin üzerindeki çözünürlüklerde oyun kaydetmek için uygun değildir . Öte yandan, ücretli yazılım , mikrofonlar aracılığıyla ekstra ses girişleri ile daha yüksek kare hızlarında daha geniş bir dizi gömülü özellik ve kayıt yeteneği ile birlikte gelir.

Ücretsiz yazılım

  • Xsplit Gamecaster
  • OBS Studio
  • Streamlabs OBS

Ücretli Yazılım

  • Movavi Screen Recorder
  • Bandicam

GPU Yazılımı

Doğru PC'ye Sahip Misiniz?

Bilgisayarınıza oyun videoları kaydetmek için, cihazınız makul bir kare hızı ve gecikmesiz oyun deneyimi üretme kapasitesine sahip olmalıdır.  Cihazınız takılma veya sıkıntı olmadan 60 fps görüntüleyebiliyorsa, kolayca kaliteli oyun videoları kaydedebileceksiniz.

Görüntüleri profesyonel fayda için kullanmayı planlıyorsanız, sisteminizin orta ila yüksek ekran ayarlarında en az 70-80 kare üretecek kadar kaliteli olması gerekir.

PC'de oyun kaydetmek istiyorsanız 2020 için donanım önerilerimiz:

Görüntü

120 Hz yenileme hızları sunan FHD TN panel monitör

İşlemci

Intel Core i5 10. nesil veya AMD Ryzen 5 3. nesil

Depolama

16 GB DDR4 RAM 

Grafik kartı

AMD RX 5700 grafik kartı / RTX 2070 Super 

Video Yakalama Kartlarına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Yakalama kartları, akış bütçenizi zorlayabilir. Ancak, bilgisayarınızın yanmasını önleyebilir. Birbiri ardına çalışan bir yakalama kartıyla, PC'niz canlı bir akışa veya hatta bir oyun kaydına çok daha az karışır, böylece oyunu çalıştırmak için daha fazla işlem ve grafik gücü bırakır.

Karar: PC Oyununu Kaydetmenin En İyi Yolu

PC oyununu yalnızca bir veya iki kez kaydetmek isteyen biri için ücretsiz bir ekran kayıt yazılımı mümkün olan en iyi seçenektir. Rekabetçi bir şekilde akış için oyun videosu kaydetmekle ilgileniyorsanız, uygun maliyetli bir yöntemle devam etmek daha iyidir.

Uzun vadeli, bütçeye uygun bir kurulum için, oyun videolarını kaydetmek için bir yakalama kartı kullanmayı düşünebilirsiniz. Ücretsiz yazılım bile video dosyalarını kaydetmek ve kodlamak için grafik veya işleme yeteneğinden yararlanır. Ancak kare hızları düşecek. Bir yakalama kartı ile bilgisayarınızı hiç yükseltmeniz gerekmeyebilir .

Bu, PC oyununu kaydetmenin en iyi yoludur!

Sonuç

Bir yakalama kartıyla kayıt yapmak, ücretsiz yazılım kullanmaktan çok daha güvenlidir. Ücretli bir yazılım kullanırken bile, tek bir cihazda bir yıllık abonelik ile bir yakalama kartı aracılığıyla doğrudan kayıt arasındaki maliyet farkı ikincisine doğru kayar. Bununla birlikte, ücretsiz veya ücretli bir yazılımla da devam edebilirsiniz.