Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır?

Saklambaç Oyunu Nasıl Oynanır?

Saklambaç Oyununun Tarihçesi Nedir?

Dünyanın her yerinde farklı zamanlar ve farklı coğrafyalarda saklambaç oyununa benzer fazlaca oyunlar saptanmıştır. Bilinen en eski saklambaç oyunu Antik Yunan'a kadar uzanmıştır. bu dönemde adı, apodidraskinda olan oyun, ikinci yuzyılda ortaya çıktığı bilinmektedir.

Saklambaç Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Saklambaç oyunu, ebenin gözlerini kapatarak önceden belirlenmiş sayıya kadar sayması ve ebenin sayı sayana kadar oyuncuların saklanmaya çalışmasına ve ebenin oyuncuları bularak isimlerini söyleyip sobelemeye çalışır. Oyunda oyuncu sayısının kısıtlaması yoktur. İstenilen oyuncu sayısı ile oynanır. Ayrıca saklambaç oyununda ödül yoktur. Ceza ise ebe olmaktır. Ebenin seçilmesi ise sayışma veya kura ile seçilebilir.

Kale: Ebe olan oyuncunun, gözlerini kapatarak saydığı alamdır. ( Duvar, ağaç, veya kapı olabilir.) Ebe sayımını bitirdikten sonra “Önüm, arkam, sağım, solum sobe, saklanmayan ebe” der ve ebenin önüne, arkasına, sağın, soluna saklanan oyuncu ebe olur. Ayrıca saklanmayan oyuncu var ise o da ebe olur.

Sobelemek: Ebe saklanan oyuncuların yerini bulup saydığı yere ( duvar, ağaç, veya kapı olabilir) yerini bulduğu oyuncunun ismini söyleyip sobe demesi gerekir. İsmini söylemeden sobe diyemez.

Elma Dersem Çık, Armut Dersem Çıkma: Saklanan oyuncuya, sobelenen veya sobeleyen oyuncular, ebenin kaleden uzaklaşıp yakınlaşmasına göre saklanan oyunucuyu arkadaşları tarafından yönlendirir. Eğer ebe uzaklaştıysa elma derler. yakınlaştıysa armut derler. Bu sayede saklanan oyuncu sobelemeye yakınlaşmış olur.

Çay İçtiniz: Oyun çok uzadıysa ve ebe yenilgiyi kabul ederse “Çay içtiniz” diye bağrır ve saklanan oyuncular sobelemiş kabul edilir.

Çanak Çömlek Patladı: Oyunda ebe olan oyuncunun sobelerken yanlış oyuncunun ismini söylemesi olayına denir. Oyuncular saklandıkları yerden çıkarak “Çanak çömlek patladı” diye bağırırlar. Aynı zamanda saklanan oyuncular ebenin yanlış isim söylemesi için saklandıkları yerde kıyafetlerini değiştirebilir. Bu sayede ebe yanlış kişiyi bulmuş olur. Ve ebe tekrar saymaya, oyuncularda tekrar saklanmaya çalışır