Twitch, YouTube ve Facebook'ta Canlı Akış için İyi Yükleme Hızı Nasıl Elde Edilir?

Twitch, YouTube ve Facebook'ta Canlı Akış için İyi Yükleme Hızı Nasıl Elde Edilir?
  • Canlı yayın için yayın hızı çok önemlidir.
  • Gerekli yükleme hızı, basit hesaplamalardan daha karmaşıktır.

Yükleme hızları, günümüzde indirme hızları kadar önemlidir. Yükleme hızları söz konusu olduğunda, ağınızın size neler sunabileceğini biliyor musunuz?

Gerçekte, yükleme ve indirme hızıyla ilgili ayrıntılı verileri paylaşmazlar. En iyi ihtimalle, sunulan doğru bir bant genişliği aralığı elde edebilirsiniz. İnternet indirme hızlarını, yükleme hızlarını ve ağ pingini test etmek kullanıcıya kalmıştır.

Kullanıcılar interneti daha çok indirme amacıyla kullanmış ve daha hızlı indirme ile ilgilenmişlerdir.

Çeşitli sosyal ağ ve akış sitelerinin piyasaya sürülmesinden bu yana, içerik yükleyen insan sayısında büyük bir kargaşa yaşandı.

Bit hızı, Kbps cinsinden ölçülür; 1000 Kbps, 1Mbps'ye eşittir .

Yükleme hızını bit hızına dönüştürmek için Mbps cinsinden yükleme hızını 1000 ile çarpın.

Yükleme Hızı Nedir?

İnternet servis sağlayıcınızın size mutlaka gerçek hıza dönüşmeyen bir bant genişliği sunduğunu bilin.

Bu bant genişliği, yükleme ve indirme hızları olarak da bilinen aşağı akış verileri ve yukarı akış verilerinden oluşur.

Simetrik İnternet hızları, eşit yükleme ve indirme hızlarına sahip planları ifade eder. Bu tür bağlantılar asimetrik bağlantılara göre daha pahalıdır.

Eski nesil internet bağlantıları, yeni nesil fiber ağlardan çok daha yavaş bir aktarım hızı sunar.

Bunun nedeni, verilerin bakırla karşılaştırıldığında optik olarak daha hızlı hareket edebilmesidir.

Ayrıca, insanlar interneti yükleme ve indirme için eşit olarak kullanmaya başlayınca, İnternet servis sağlayıcıları varsayılan olarak asimetrik bağlantılar sunmaya başladı.

Bir görüntü indirmek, bir web sitesi kullanmak, bir YouTube videosu izlemek, film indirmek, Netflix ve Amazon prime videolarından çevrimiçi içerik akışı yapmak, indirme etkinlikleridir.

İndirme daha yaygın olmasına rağmen, çevrimiçi etkinlikler, verilerin kullanıcıdan ağa akmasını gerektirir.

E-posta gönderme, resim paylaşma, YouTube videosu yükleme, çevrimiçi/bulut tabanlı oyunlar oynama, veri yedekleme, bulut depolama veya canlı akış yükleme etkinlikleri olarak kabul edilir. 

Akış Sırasında Yükleme Hızını Hangi Faktörler Etkiler?

İnternet hızları, akışın en hayati yönü olan akış sırasında kullanıcılarınızla etkileşim ve etkileşim potansiyelinizi sınırlayabilir.

Herhangi bir sorunla karşılaşmadan çevrimiçi oyun oynamak harika bir deneyim. Ancak yükleme hızları her zaman tutarlı kalmaz.

Dalgalanan yükleme hızları, genel oyun deneyiminizi ciddi şekilde etkileyebilir, hatta çevrimiçi oyun oynarken canlı yayın yapıyorsanız daha da kötü olabilir.

Geniş bant ağlarının dünya çapında birbirine bağlı olduğunu ve çeşitli faktörlerin daha düşük hızlara yol açabileceğini bilin.

Donanım Özellikleri

Tüm internet ağları MODEM teknolojisi ile çalışmaktadır.

Geniş bant verileriniz modem üzerinden yönlendirilir. Bazen insanlar bu geniş bant ağını çoklu ve kablosuz internet erişimi için iletmek için bir yönlendirici kullanır.

Böylece veriler, LAN kabloları ile birlikte Wi-Fi ağı üzerinden aynı anda paylaşılabilir. 

Yönlendiricilerin ve bunların iletim antenlerinin kapasitesi, internet indirme ve yükleme hızlarınızı önemli ölçüde etkiler.

Planlarınızı yükseltseniz bile, yönlendiriciniz daha yüksek yükleme hızları için darboğaz olabilir ve sorunsuz deneyiminizde bir engele neden olabilir.

Mevcut Bant Genişliği

Bant genişliği, tüm internet hızınızı etkileyen en yaygın faktördür. Çoğu internet bağlantısı asimetriktir ve bu ağlar yalnızca internette gezinme ve internetten içerik indirme amacıyla sunulur.

Bu tür planlarda, genel indirme hızları, yükleme hızlarından on kat daha yüksektir.

Asimetrik internet bant genişliğinizi kullanırken, kekemelik ve pikselleşme fark edeceksiniz. Bu düşük yükleme hızı nedeniyle.

Ayrıca, virüsten koruma, Windows güncelleme, bulut depolama ve birden çok tarayıcı sekmesi gibi hizmetler de yükleme bant genişliğinizi besler.

Sunucu Gecikmesi

Gecikme nedir? Gecikme, bir veri paketinin ağınızdan hedef kullanıcıya ulaşması için geçen süredir.

Canlı akış için gecikme, hem yayıncı tarafında hem de izleyici tarafında çalışır. Çevrimiçi oyun ve canlı yayın için gecikme süresinin 100 milisaniyeden az olması önerilir.

Geniş Bant veya Dijital Abone Hattı tabanlı bir internet bağlantısı kullanıyorsanız, gecikmenizin çok yüksek olma ihtimali vardır.

İzleyiciler pikselleşmeye ve kare donmasına tanık olacağından, daha yüksek gecikme akışınızı tamamen bozabilir.

Bu nedenle, en düşük gecikme için fiber optik tabanlı bir internet hizmeti kullanmanızı öneririz.

Kötü Amaçlı Yazılım

 

Donanım, bant genişliği ve sunucu gecikmesi sorunlarını verimli bir şekilde çözebilsek de, kötü amaçlı yazılımları çoğaltan bir dosyayı izlemek, iyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanmadan imkansızdır.

Kötü amaçlı yazılım, garip alan adlarına sahip istenmeyen veya potansiyel olarak tehlikeli web sitelerine ve HTTPS veya şifreli erişimi olmayan web sitelerine erişirken kişisel bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza indirebilir.

Sisteminize indirdikten sonra, verilerinizi başka bir sunucuya gönderme eğilimindedirler, bu da sistem hızınız hakkında rapor edilmeyecektir.

Ancak, zaten düşük olan internet yükleme hızınızı tüketecek ve genel akış deneyiminizi etkileyecektir.

Yükleme Hızı ve Akış Çözünürlüğü: Nasıl İlişkililer?

Akış çözünürlükleri, gerekli yükleme hızına karar veren tek faktör değildir. Bunun yerine, akış türünün de önemli bir etkisi vardır.

Örneğin, takipçilerinizle sadece canlı bir akış oturumuna gidiyorsunuz. Bu tür videolar canlı değildir, önemli ölçüde daha az hareketli nesne içerir, bunun yerine daha az ayrıntı içeren statik bir arka plana sahiptir.

Bu tür canlı yayınlarda gerekli yükleme hızı, canlı oyun yayınına göre nispeten daha düşük olacaktır.

Video oyunları, canlı eylemlerle ve hızla değişen çerçevelerle doludur. Canlı akışı web kamerası yer paylaşımınızla birleştirmek, statik bir arka plana sahip etkileşimli canlı akıştan önemli ölçüde daha yüksek bir yükleme hızı gerektirir.

Pikselleşmeyi ve ekran donmasını önlemek için saniyede 30 karenin üzerini hedeflemelisiniz. 1080p ekran çözünürlüğü 720p videoya kıyasla daha yüksek bit hızı gerektirir.

Bunun da ötesinde, daha yüksek çözünürlüklerle kare sayısı artar. Bu video formatları saniyede 30 ve 60 kareyi destekler.

Akış için ne kadar yükleme hızı gereklidir?

Canlı yayın hizmeti sağlayıcıları olan Twitch, Facebook Live ve YouTube üçlüsünün avantajları ve sınırlamaları vardır.

Facebook'ta canlı akış, en büyük hedef kitleyi sağlayacaktır. Öte yandan YouTube, üç akış web sitesi arasında mümkün olan en yüksek çözünürlük olan 4K'ya kadar canlı akış sunuyor.

Bununla birlikte, Twitch, oyun yayıncıları için bir cennet olarak bilinir ve Twitch üzerinden en sevdikleri oyunları hızlı bir şekilde bulabilir .

Tüm bu web sitelerinin video kodlama yazılımı olduğundan, akış için gereken bit hızı da farklıdır.

Diğer platformlarla birlikte gerekli Twitch yükleme hızından bahsetmiştik . Bu bölümde, akış için hem minimum yükleme hızını hem de önerilen yükleme hızını ele aldık.

Çözünürlük Minimum Yükleme Hızı Önerilen Yükleme Hızı
720p saniyede 30 kare 3,2 Mb/sn 5 Mb/sn
720p saniyede 60 kare 4 Mb/sn 6 Mb/sn
1080p saniyede 30 kare 5 Mb/sn 7 Mb/sn
Saniyede 60 kare hızında 1080p 6 Mb/sn 8 Mb/sn
 

YouTube Live

Üçü arasında en eski video platformu olan en iyi kodlama sistemine sahip ve diğer ikisine göre daha düşük yükleme hızlarıyla çalışabiliyor.

Aşağıda belirtilen çizelge, Youtube Live akışı için tüm çözünürlükleri ve gerekli internet hızını kapsar.

Çözünürlük Minimum Yükleme Hızı Önerilen Yükleme Hızı
720p saniyede 30 kare 4 Mb/sn 6,5 Mb/sn
720p saniyede 60 kare 6,5 Mb/sn 9,5 Mb/sn
1080p saniyede 30 kare 8 Mb/sn 10 Mb/sn
Saniyede 60 kare hızında 1080p 12 Mb/sn 15 Mb/sn
1440p saniyede 30 kare 15 Mb/sn 20 Mb/sn
Saniyede 60 karede 1440p 20 Mb/sn 30 Mb/sn
Saniyede 30 kare hızında 4K 30 Mb/sn  44-56 Mb/sn
Saniyede 60 kare hızında 4K 45 Mb/sn  65-85 Mb/sn

Facebook Live

Facebook Live, canlı akış üçlüsü arasında en genç olanıdır. Şu anda 1080p canlı akışını seçilen hesaplarla beta test ediyor.

Facebook yalnızca 4000'den az izin verilen bit hızıyla saniyede 30 karede 720p canlı akışa izin verir . Facebook ayrıca 96 ila 128 Kbps ses bit hızı önerir.

Çözünürlük Minimum Yükleme Hızı Önerilen Yükleme Hızı
720p saniyede 30 kare 3 Mb/sn 4 Mb/sn

Ağ Hızımı Nasıl Artırırım?

Canlı akış, daha yüksek bit hızı ve daha iyi yükleme hızları gerektiren bir türdür. Bazen, daha yüksek bir bant genişliği bağlantısına ve internet hızına sahip olmanıza rağmen, canlı akış sırasında sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu günlerde, bir canlı yayıncının en çok sorduğu soru, akış için yükleme hızımı nasıl artıracağımdır.

Wi-Fi sinyalinde engel

Bir Wi-Fi sinyali, çok kullanıcılı erişim ve uzaktan erişime göre bir avantaj sunar. Ancak aynı zamanda, şifreniz paylaşılıyorsa bağlı cihazların sayısını kontrol etmek zordur.

Yönlendiriciniz bu sinyalleri farklı frekans bantlarında, yani 2,4 ve 5 GHz bantlarında yayınlar. 

2,4 GHz frekans bandı, daha yüksek menzili nedeniyle mobil cihazlar, araba alarmları, Bluetooth cihazları, Mikrodalga fırınlar ve diğer birçok cihaz gibi birçok kablosuz cihazda kullanılmaktadır. Sonuç olarak erişebileceğiniz hızı etkileyen çok fazla parazite neden olur.

5 GHz bandı ise teorik olarak 3000 Mbps'nin üzerinde (yönlendiriciye bağlı olarak) iletebilir.

5 GHz bandı, daha yüksek hızına rağmen, yalnızca net bir görüş alanında çalışır ve daha kısa bir menzile sahiptir. 5 GHz ayrıca katı cisimlerin içine girmekte zorluk çekiyor.

Bu nedenle, yönlendiricinizi, birincil PC/dizüstü bilgisayar eksi engellerle yüksekte ve net bir görüş hattında yerleştirmenizi öneririz.

Teknik olarak 5 GHz frekans bandını kullanmak daha iyi bir seçenektir ancak yukarıda belirtilen yönergeleri takip eder.

Kablolu Bağlantılar

İlk ve en önemli adım, kablosuz ağdan kurtulmak ve kablolu LAN bağlantılarına uyum sağlamaktır.

Tüm yönlendiriciler ve geniş bantlar birden fazla LAN bağlantı noktası sunar, bu nedenle yönlendirici konumundan bağımsız olarak daha yüksek internet hızlarına erişebileceksiniz.

Kablolu internet bağlantıları, aktarım ortamında parazit olmadığı için daha yüksek kararlılık sağlar. Daha kaliteli videolar yayınlayabileceksiniz.

Bulut Tabanlı Akış

Çoğu yayıncının Facebook'ta arkadaşları, Twitch'te izleyicileri var ve menzillerini YouTube'a kadar genişletmek istiyorlar.

Hal böyle olunca da tüm platformlarda aynı anda iyi bir video kalitesini korumak imkansız hale geliyor.

Bu sorunla başa çıkmanın en iyi yolu bir akış hizmeti kullanmaktır. Bu hizmetler ücretsiz olarak sunulmasa da, daha büyük bir kitleye kolaylıkla bağlanabileceksiniz.

Sürücü Güncellemeleri

Donanımınızı ve yazılımınızı güncellemek, sizi en son gelişmelerden haberdar etmek ve en iyi performansın keyfini çıkarmak için gereklidir.

Sürücüler, bilgisayarınızın işletim sistemiyle etkileşim kurma konusunda donanıma kılavuzluk eden yazılımlardır.

Bu nedenle, cihazınızda herhangi bir engel olmadığından emin olmak için ağ sürücünüzü veya Kablosuz sürücünüzü veya LAN sürücünüzü güncellemeniz gerekir. Sürücünüzü güncellemek sorunsuz bir deneyim sağlar.