Playstation 5 ve Xbox Series X'in Çıkış Tarihleri Ertelenebilir

Playstation 5 ve Xbox Series X'in Çıkış Tarihleri Ertelenebilir

     Son günlerde tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs, teteknoloji dünyasını etkilemeye devam ediyor. Son olarak açıklanan raporlara göre, uzun zamandır beklenen Playstation 5 ve Xbox Series X'in tanıtım lansmanlarının 2021'e kadar ertelenebileceği belirtildi. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Oyun Geliştiricileri Konferansı 2020, son günlerde artan koronavirüs endişelerinden dolayı iptal edilmişti. Her ne kadar ESA tarafından yapılan açıklamalarda E3 2020'nin iptal edilmeyeceğini açıklasa da bu durumun ne kadar süreceği henüz bilinmiyor.

     Koronavirüs salgını nedeniye Çin'de yer alan büyük fabrikalar uzun zamandır üretim yapamıyor. Başta Apple gibi büyük şirketler ise bu fabrikaların üretim yapamamasından dolayı sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntılardan etkilenen bir başka şirket ise Nintendo olmuştu. Nintendo Switch için geliştirilen aksesuarların üretimleri büyük oranda aksamıştı. Son yayınlanan raporlara göre, üretim sıkıntısı yaşayan bu şirketlere Sony ve Microsoft'ta katılabilir.

      Oyun endüstrisinin önemli analistlerinden olan Daneil Ahmad, geçtiğimiz dönemlerde yayınladığı raporda, 2018 yılında ABD tamamına ithal edilen oyun konsollarının %96'sının Çin'de üretildiğini belirtmişti.

    Geçtiğimiz günlerde Hollywood muhabirine açıklamalar yapan Ahmed, önümüzdeki tatil dönemini etkileyen oyun konsollarının tanıtımının ertelenebileceğini belirtti. Ahmed yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgını, önümüzdeki bir veya iki ay içerisinde kontrol altına alınmassa üreticilerin, yeni nesil oyun konsollarının lansmanlarını ertelemek zorunda kalabilirler” dedi.

     “Üreticiler 2020 yılının 2.çeyreğinden önceki süreçte eğer tam kapasitede çalışamıyorsa, sınırlı tedarik veya gecikmeli çıkacak olan sürümlerin büyük sorunlar haline gelmesinden dolayı lansman tarihlerinde aksamalar olabilir”

    Son günlerde hemen hemen her etkinliği ve şirketi etkileyen koronavirüs, uzun zamandır beklenen Playstation 5 ve Xbox Series X'i de etkileyebilecek mi?