PS5'in 650GB'ın Biraz Üzerinde Kullanılabilir Depolama Alanına Sahip Olduğu Bildirildi

PS5'in 650GB'ın Biraz Üzerinde Kullanılabilir Depolama Alanına Sahip Olduğu Bildirildi

PlayStation 5, 12 Kasım'da piyasaya sürülecek ancak hala yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Ortaya çıkan bir sızıntıya göre PS5, 650GB kullanılabilir alana sahip olacak.

PS5, özel bir 825GB SSD ile birlikte çıkacak, ancak bunların tamamı oyun kurulumları için kullanılamayacaktır. Konsolun işletim sistemi kullanım halindeyken bu alanın bir kısmına ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle, PS5'in sistem menüsünü gösteren bir video çeken Okamı13, 648GB'lık boş bir alan olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Bu depolama alanı her ne kadar Xbox Series X'ten daha az olsa da, PS5'in SSD kullandığı düşünüldüğünde bir adım önde. Xbox Series X, işletim sistemi mevcut depolamayı 802GB'a düşüren 1 TB SSD ile birlikte gelir. Bu, gerekli alan söz konusu olduğunda PS5'in işletim sisteminin biraz daha verimli olduğu, ancak yine de büyük oyun kurulumları içni size çok fazla alan bırakmadığı anlamına geliyor.

Hem Xbox Series X hem de PS5, genişletilebilir SSD depolamayı desteklese de her iki şirket konuya biraz daha farklı yaklaşmaktadır. Microsoft, Xbox Series X ve Series S'nin arkasına yerleştirilen tak ve çalıştır SSD kartlarını geliştirmek için Seagate ile ortaklık kurdu. Bununla birlikte Sony, oyunculara PS5 depolamasını genişletmeleri için hazır NVMe SSD'leri kullanma seçeneği sunuyor. Bu SSD'lerin önceden Sony tarafından onaylanması gerekecek ve şu anda şirket lansman öncesinde uyumlu herhangi bir sürücü listelemedi.

Xbox Series X ve Series, 12 Kasım'da ve PS5 10 Kasım'da piyasaya sürülecek.