PS5 İncelemesi: Yeni Nesile Umut Verici Bir Başlangıç

PS5 İncelemesi: Yeni Nesile Umut Verici Bir Başlangıç

PlayStation 4, hem bağımsız hem de AAA oyunlarının akın ettiği ve parladığı bir platform olan fantastik bir konsoldur. Çeşitli farklı özelliklerle desteklenen Sony'nin dördüncü konsolu, geçtiğimiz yılda milyonlarca oyuncu tarafından tercih edildi. 

PS5 ile Sony, daha fazla fazla performans gücüne sahip yeni bir konsol piyasaya sürmek yerine, bunun tamamen yeni bir nesil olduğunu açıkça belirmek için daha cesur bir adım attı. Tasarım olarak her ne kadar ilk görünüşte soru işaretleri oluştursa da detaylı incelendiğinde muhteşem detaylar ortaya çıkıyor. Dikine dururken güzel görünen, fakat yan yatarken biraz garip görünen göz alıcı bir tasarım. 

Menülerin tümü PS4'ü anımsatıyor ve kullanıcıların daha rahat oyun oynaması için bir aşinalik duygusu yaratıyor, ancak aynı zamanda çeşitli gereksinimlere göre değişen detaylar da bulunuyor. Yüklü oyunlar, ana sayfada dokuz adede kadar destekleyen bir sırada bulunuyor ve tüm koleksiyonunuzu gösteren bir kitaplık düğmesiyle kapatılabiliyor. Bu, PS4'e benzer, ancak ne yazık ki şu anda bu oyunları başlangıçta düzenlemenin bir yolu yok.

DualSense Denetleyici Çok Etkileyici

PS5'in kullanıcı arayüzünde gezinmek de aynı derecede kolaydır. Belirli bölümlere hızla girip çıkabilmek, oyununuza geri dönebilmek ve ardından daha derin sistem ayarlarına girebilmek, PS4'tekinden daha akıcı hissettiriyor. Tüm bunların yeni DualSense denetleyiciyle yapmak oldukça zevkli ve rahat. DualShock 4'ten biraz daha büyüktür ve yeni ergonomiye sahiptir. Bu, artık daha kalın olan ve basılması daha yumuşak olan üst düğmelerine ve tetikleyicilere kadar uzanıyor. Yönlü ped ve yüz düğmeleri de daha az sert hissettiriyor. Analog çubuklar DualShock 4'lerle aynı boyuttayken, daha fazla kavrama ve biraz daha içbükey form faktörüne sahiplerdir, bu da onları kavramak için bir avantaj sağlıyor.

 

Sony, tüm PS5 oyunları için DualSense kullanma zorunluluğu gerektiriyor. Geriye dönümlülük sayesinde DualShock 4 ile PS5 oyunlarını başlatabilirsiniz, ancak daha verimli oyunlar oynamak içni DualSense'e geçmeniz gerekecektir. Pazarlama stratejisi olarak böyle bir yol izleyen Sony denetleyicinin benzersiz özelliklerini haftalarca test ettikten sonra, DualSense'in dokunsal geri bildirimi ve uyarlanabilir tetikleyicileri, bundan çok daha fazlası olduğunu kanıtladı.

Grafik Modları 

PS4 Pro, bazı mükemmel oyun deneyimleri sunmayı başardı, ancak oyunculardan genellikle görseller ve performans arasında seçim yapmaları ve birini diğerine feda etmeleri istendi. Çoğu zaman, bu oyuncuları 30 fps2yi hedefleyen daha yüksek ancak tam olarak 4K olmayan bir çözünürlüğe veya kilitsiz, dengesiz bir kare hızına bağlı bir görüntüye bıraktı. Yani her iki modda oyuncular açısından pek tatmin edici olmasa da, PS5 özel tercihleriniz ne olursa olsun daha ideal bir deneyim sunmak için daha donanımlıdır.

Beklediğiniz gibi, PS5 önceki konsoldan çok daha güçlü özelliklere sahip. Bunlar, konsola Spider-Man: Miles Morales gibi yüksek hızlı bir açık dünya oyununu çalıştırmak içni yeterli gücü ve ışın izleme etkinleştirilmiş veya oyunun 4K ve sağlam bir 60 fps'de çalışmasını sağlayan bir performans modunda 30 fps'yi sağlamaya yetecek kadar güç sağlıyor. Her iki mod da, zamanının çoğunu üst düzey bir bilgisayarda oyun oynayarak geçiren biri için bile son derece etkileyici. Işın izleme etkinleştirildiğinde, New York'taki yüksek binalar arasında güneşi görmek veya hatta bir binanın camlarında şehrin yansımasını görmek oldukça muazzam hisler yaşatabilir.

Aynı zamanda, bir oyunu 4K ve 60 fps'de çalıştırmak inanılmaz derecede heyecan verici. Her iki grafik modu da Miles Morales'i yeni nesil bir oyun gibi hissettiriyor çünkü kesinlikle performans için görseller oldukça önemli bir detay. 120 Hz desteği gibi aynı şekilde çalışan daha da fazla seçenek sunan üçüncü taraf oyunlar, PS5'in ham güç açısından PS4 Pro'ya göre çok daha büyük bir konsol olduğunu kanıtlamaya yardımcı oluyor.

Muhteşem SSD Farkı

Evet, PS5'in 10.3 teraflop donanımlı GPU'su, 8 çekirdekli Ryzen Zen 2 işlemcisi ve 16GB GDDR6 RAM'i etkileyici, ancak bir etkileyici yanı da 825GB SSD destekli depolama seçeneğidir. Bu hızlı depolama şu anda piyasada satın alabileceğiniz çoğu NVMe SSD'yi geride bırakır.

Spider Man: Miles Morales bu hız için harika bir test örneği oluyor. Ana sayfadan oyuna girmek 10 saniyeden kısa sürüyor. Bu çarpıcı iyileştirme, oynamak için daha fazla oyunun yüklenmesi için daha az zaman harcamanızı sağlar. 

Aktiviteler İçin Çok Daha Fazla Alan

SSD ayrıca PS5'in benzersiz akıllı özelliklerinde büyük rol oynar. DualSense denetleyicideki Ana Sayfa düğmesine basıldığında, size bildirimler, müzik kontrolü ve daha fazlası gibi şeyler sunan bir Kontrol Merkezi açar. Bu menü ayrıca mevcut zorlukları, Kupaları ve hatta desteklenen oyunlarda belirli bir seviyedeki ilerlemenizi gösteren bir dizi Aktivite bölümünü sunar. Belirli bir seviye veya meydan okuma seçmek, oyunu hemen yüklemeye zorlar ve SSD bunu hızlı bir şekilde halleder.

Erişilebilirlik Seçenekleri 

Sony, PS5'e bir dizi erişebilirlik seçeneği ekledi. Bunlar, DualSense'in etkilerini azaltma, metin okuma, ekran okuyucuyu etkinleştirme, sesli sohbeti yazıya dönüştürme ve video altyazılarını açma becerisini içerir.

Bu özellikler, PS4'ün lansmanda sunduklarına göre önemli bir gelişme gösteriyor ve şüphesiz oyunları deneyimlemek ve PS5'i kendileri için rahat bir şekilde kullanmak için daha fazla fırsat verilen kullanıcılar tarafından takdir edilecek. Sony, son yedi yıl içinde oynlarda erişilebilirlik seçeneklerini iyileştirmeye istekli olduğunu gösterdi.

Ek olarak, PS5 aynı zamanda grafik modunuzu, dilinizi, altyazı tercihlerinizi ve ters kamera kontrollerinizi sistem düzeyinde ayarlamanıza izin verir. En rahat oyun deneyimi için ters kamera kontrollerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için bu güzel bir özelliktir.

Geriye Dönük Uyumluluk Genel Olarak İyi

Sony, PS5'in geriye dönük uyumluluğunun PS4 kütüphanesinin %100'ünü desteklemediğini belirtti. Ve Xbox Series X / S'den farklı olarak, herhangi bir oyun PS5'in donanımdan yararlanacak şekilde güncellenmedikçe yükleme sürelerinde büyük bir artış göremeyebilirsiniz.

Bazı küçük grafiksel farklılıklarının yanı sıra, PS5'te geriye dönük uyumlu oyunlar oynamak, PS4'te oynamaya çok bener. Test edilen tüm PS4 oyunları, görüntülenen kare hızlarını orijinal konsola göre veya bazı durumlarda iyileştirildi. Yani herhangi bir PS5 güncellemesi gerekmeden yüksek performans sağlanabiliyor.

PS5 yükleme süreleri ile harici sürücüler ve PS4 karşılaştırması

Oyun PS5 (Dahili) PS5 (Harici SSD) PS5 (Harici HDD) PS4 (Dahili)
Bloodborne 0:36 0:36 0:49 0:58
Days Gone 1:05 1:06 2:03 2:21
Final Fantasy 7 Remake 0:44 0:44 1:37 1:08
Final Fantasy XV 1:10 1:07 2:15 2:40
Ghost of Tsushima 0:57 0:55 1:12 1:07
Monster Hunter World 0:51 0:50 2:10 1:58
Red Dead Redemption 2 1:04 0:59 2:01 2:16

PS5 yükleme süreleri ile Xbox Series X

Tüm bunlarla birlikte, Xbox Series X'in dahili depolama alanıyla karşılaştırıldığında ortaya farklı detaylar çıkıyor. İşte PS5 ve Xbox Series X arasındaki yükleme süresi farklılıkları:

Oyn PS5 (Dahili) Xbox Series X (Dahili)
Destiny 2 (pre-patch) 1:37 1:12
Final Fantasy XV 1:10 0:43
Red Dead Redemption 2 1:04 1:02
Monster Hunter World 0:51 0:29

Sonuç

PS5, genel olarak oyun deneyimlerinin ilginç şekillerde geliştirildiği ve bunları deneyimleme sürecinin kolaylaştırıldığı, gelecek vaat eden mükemmel bir konsoldur. Özel SSD'si benzersiz DualSense denetleyicisi ve güçlü özellikleri, son nesil ve sonraki nesil arasında önemli bir çizgi çizer. Daha hızlı yükleme süreleri ve PS5'in Etkinlikleri gibi sistem özellikleri, SSD'yi gerekli hissettirirken, DualSense'in önemli geri bildirimi, DualShock 4'e göre geçiş için zorunluluklar sunar. 

PS5, genel olarak oyun deneyimlerinin ilginç şekillerde geliştirildiği ve bunları deneyimleme sürecinin kolaylaştırıldığı, gelecek vaat eden mükemmel bir konsoldur. Özel SSD'si benzersiz DualSense denetleyicisi ve güçlü özellikleri, son nesil ve sonraki nesil arasında önemli bir çizgi çizer. Daha hızlı yükleme süreleri ve PS5'in Etkinlikleri gibi sistem özellikleri, SSD'yi gerekli hissettirirken, DualSense'in önemli geri bildirimi, DualShock 4'e göre geçiş için zorunluluklar sunar. PS5, gelecek nesil için net bir çizgi çizen ve aslına uygunluk için performanstan ödün vermeyen bir deneyim sağlayan gelecek vaat eden bir konsoldur.