Sony, PS5 İçin Harici Depolama Alanı İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

Sony, PS5 İçin Harici Depolama Alanı İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

Bu hafta PlayStation 5'in piyasaya sürülmesiyle, konsol oyuncuları daha hızlı yükleme süreleri ve oynlar arasında geçişler için ince ayarlanmı katı hal sürücü teknolojisini deneyimleyebilecekler. PS5'in her iki modeli de 825 GB dahili NVMe SSD ile donatılmış olarak gelecek, ancak yalnızca 667 GB kullanılabilir olacak.

Normalde, harici USB 3.1 sabit diskleri kullanılabilir olduğunda, kullanılmayan oyunlar için kolayca bir depolama noktası görevi gördüğünden depolama alanları pek sorun olmuyordu, ancak PS5 oyunlarının bu cihazların birinde geçici olarak taşınmasına ve depolanmasına izin vermiyor. Alanınız tükenirse, o oyunu silmeniz ve daha sonra tekrar yüklemeniz gerekir, bu da internet erişimi sıkıntılı olan oyuncular için sorun olabilir.

Sony, SIE içerik iletişimi kıdemli direktörü Sid Shuman'ın PS Blogunda “oyuncuların PS5 oyunlarını bir USB sürücüsünde depolanabileceği bir güncelleme için çözüm aradığı” belirtildi.

PS4 oyunları şu anda uyumlu bir sabit sürücüde depolanabilir ve bunlara erişilebilir; bu, PS5'in sağlamaya devam edeceği bir özelliktir. Depolama seçenekleri menüsünde, kullanıcılar PS4 oyunlarının her zaman genişletilmiş depolamaya yüklenmesini seçebilirler. Bu sistem, tüm PS4 oyunlarının harici depolamaya yüklenmesini zorlayacağından ve hangi oyunların PS5'in dahili depolamasına taşınacağını seçmeniz gerekeceğinden önemli bir sorun ile birlikte gelir.

Aksine, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarının çok daha basit bir yaklaşımı var. Xbox One, Xbox 360 ve orijinal Xbox geriye dönük uyumlu oyunları depolamak ve oynamak içni harici depolama da kullanılabiliyor; Xbox Series X / S oyunları kullanılmadıklarında bu cihazlara kopyalanabiliyor.

Sony'nin yeni nesil konsolu olan PlayStation 5'i incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.