Minecraft Sunucusu Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Minecraft Sunucusu Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Minecraft, dünyanın en çok oynanan oyunlarından biridir . Oyun kullanıcı dostudur ve tek oyunculu modda oynamaya başlamak çok kolaydır .

Ancak Minecraft'ta çok oyunculu oynamak istiyorsanız bir sunucu bağlantısına ihtiyacınız olacak. Özel bir Minecraft sunucusu, birden fazla kullanıcının birbirine bağlanmasına ve birlikte oynamasına olanak tanır.

En iyi Minecraft sunucu barındırma sağlayıcısını bulmak karmaşık bir görev olabilir. Analiz edilecek birçok özellik var ve farklı web barındırma sağlayıcıları arasından seçim yapmak kolay değil.

Ayrıca, farklı barındırma terminolojileri bu görevi daha da karmaşık hale getirir. Bir sunucu bağlantısı satın almadan önce birkaç önemli faktörü düşünmeniz gerekir (Örn: Donanım gereksinimleri, güvenlik, sunucu kurulumları, bakım ve yükseltmeler).

Bunun yerine önceden barındırılan bir Minecraft sunucusu edinin. En iyi Minecraft sunucu barındırma hizmetini seçin ve Minecraft oyun deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşıyın.

Minecraft sunucu barındırma satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalar şunlardır:

1. Sunucu Bellek Kapasitesi (RAM)

Çok oyunculu bir oturumu yönetmek için sunucu kapasitesi, RAM'i tarafından belirlenir. Bu, çok oyunculu Minecraft oyunlarının keyfini çıkarmanızı sağlayan en hayati özelliktir. İhtiyacınız olan RAM miktarı bazı faktörlere bağlı olacaktır –

  • Barındırmak istediğiniz kişi sayısı.
  • İnşa etmek istediğiniz dünyanın boyutu.

Bu faktörlerin her ikisinin de ihtiyaç duyacağınız RAM miktarı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Gereksinimlerinizden biraz daha yüksek miktarda RAM sunan bir planı seçmek her zaman daha iyidir.

Barındırmayı düşündüğünüz oyuncu başına 200MB'ı düşünmenizi öneririz. Kullanmak isteyebileceğiniz tüm modlar ve eklentilerle birlikte hem dünyanızı destekleyebilecektir.

Sunucu barındırma sağlayıcısından ne kadar RAM'e ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olması için bunu arabellek olarak kullanın.

2. İzin Verilen Slotlar ve Oyuncu Sayısı

Her ikisi de birbirine bağlıdır ancak aynı değildir. Slot, sunucu planınızın herhangi bir zamanda barındırmanıza izin verdiği oyuncu sayısı anlamına gelir. Premium planlar genellikle sınırsız slot sağlar, ancak bu, istediğiniz sayıda oyuncuya ev sahipliği yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Pratik olarak, oyunun gecikmesine yol açacaktır. Basitleştirmek için, bir plan seçmek için RAM hesaplayıcısını (yukarıda bahsedilen) kullanın ve sınırsız slot veya oyuncu sunan plana kapılmayın.

3. Sunucu Konumu ve Birden Çok Sunucu

Sunucu konumları bağlantı hızını doğrudan etkiler. Başkalarının size ne satabileceği önemli değil. Bir pizza dükkanı olarak sunucu konumlarını düşünün. Aç olduğunuzu hayal edin, hangi pizzacıdan sipariş verirdiniz? Çoğu, en erken ulaşabilecekleri veya siparişi en erken teslim edebilecekleri için en yakın olanı söyler.

Bu doğru, temel kural bile aynı şeyi belirtir, coğrafi olarak daha yakın sunucu konumları en iyi bağlantı hızlarını sunar .

Sunucu konumunu değiştirmeden önce her zaman ek ücretleri kontrol edin ve sunucu konumunuzu değiştirmeye çalışmadan önce müşteri desteğinden bunun veri kaybına neden olmayacağına dair güvence alın.

4. Çalışma Süresini Kontrol Edin

Sunucunun konumunun çalışma süresi ile çok az ilgisi vardır. Çalışma süresi, sunucuların çevrimiçi durumudur. Çoğu barındırma sitesi %99,99 çalışma süresi vaat ederken, kapalı kalma süreleri SLA'larla karşılanır.

Herhangi bir plan satın almadan önce Hizmet Düzeyi Sözleşmesini okuduğunuzdan emin olun. Herhangi bir yaklaşan sunucu bakımı, oyunun ortasında veri kaybını ve hayal kırıklığını önlemek için önceden iletilmelidir.

Sunucu konumunun çalışma süresi üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, özellikle çok oyunculu barındırmada sorunsuz oyun için gereken gecikmeyi etkiler. 100ms'nin altındaki herhangi bir şey iyi olarak kabul edilirken, 20-50ms arasındaki gecikme Minecraft için mükemmel kabul edilir .

En yakın sunucu konumu bile, barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan ortalamanın altındaki hizmeti kapsamaz. Barındırma hizmetini tanınmış bir şirketten satın aldığınızdan emin olun.

5. Otomatik Yedekleme 

Bu özellik, barındırma sitelerinin iddia ettiği kadar kullanıcı dostu olmayabilir. Çoğu servis sağlayıcı otomatik yedekleme talep etse de, en fazla, günlük otomatik yedeklemeler için yalnızca bir zaman seçebilirsiniz.

Şu anda, hiçbir hizmet sağlayıcı anlık yedekleme sunmasa da, birkaçı manuel yedeklemeler kullanılarak kullanılabilecek sınırsız bir depolama seçeneği sunar.

Daha az değişiklik yapan oyuncular manuel yedekleme planını seçebilir. 

Daha İyi Netlik İçin Bu Tabloyu Kontrol Edin

Veri deposu Oyuncu Yuvaları Dünya boyutu Eklenti/Modlar
1 GB 5 5GB Yok
2 GB 10 8GB 10
3 GB 15 10GB 25
4 cigabayt 25 15GB 40
5 GB 30 20GB 45
6GB 40 30GB 50
7GB 60 40GB 50
8GB maksimum 90 maksimum 60GB 50

Bahsetmeye değer, eğer sunucunuzda bir mod varsa, tüm oyuncuların o moda sahip olması gerekir, yoksa sunucu onların bağlantısını kesecektir .