2019’un En İyi Oyuncu Kulaklıkları

Yorum · 2 Görüntüleme

Şu anda alabileceğiniz en iyi oyun kulaklıkları için en iyi seçenekleri değerlendirdik ve sizin için listeledik.


Oyuncular için olmazsa olmaz aksesuarların başında kulaklıklar gelir. Oyun deneyimini bir üst seviyeye çıkarmak için kulaklık tercih ederken titiz davranmak gerekir. Ancak oyuncu kulaklıkların fiyatı genel olarak yüksek ve kullanıcılar performanstan ödün vermeyi göze alarak ucuza kulaklık alma derdine düşüyor.

Uzun oyun seanslarında konfordan ödün vermek istemeyenlerin tercihi elbette rahat kulaklıklar olacaktır. Ancak diğer yandan tasarımlarıyla rahat olan kulaklıklar, ses izolasyonuna karşı dirençsiz olabilir ve konfor sağlarken oyuna adapte olmayı engelleyebilir. Bu nedenle kulaklık seçimi yaparken ince eleyip sık dokumakta yarar var.

Oyun kulaklıklarında iyi bir mikrofon genellikle göz ardı edilmeyecek bir husustur. Gears 5 veya Rainbow Six Siege gibi oyunlar oynarken takım arkadaşlarınızın sizi net bir şekilde duyabildiğinden emin olursanız oyunları kazanma yüzdenizi arttırmış olursunuz.

Bu yazımızda kulaklıkların tüm detaylarına yakından inceliyoruz. Ses kalitesi, oyun ve müzik performansı hakkında bizlere neler sunuyor dilerseniz hep birlikte bakalım…

1. HyperX Cloud Alpha

Oyun sesi için iyi hazırlanmış, dengeli bir kulaklık

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: 50mm dual chamber neodymium | Bağlantı türü: 3.5mm analog | Frekans aralığı: 13Hz-27,000Hz | Diğer özellikler: Çıkarılabilir gürültü önleyici mikrofon

Kingston, HyperX adı altında sunduğu ve özellikle performansa önem veren oyunculara hitap eden özel donanım ve bileşenleri dönem dönem güncelleyerek piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Son dönemde gözümüze çarpan bileşenlerden biri olan HyperX Cloud Alpha, firmanın oyuncu kulaklığı adı altında piyasaya sunduğu başarılı oyuncu ekipmanlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cloud Alpha, yumuşak ve kaliteli suni deri kullanan kulak üstü kulaklıklara sahip. 50 mm çapında olan kulak yastıkları uzun oyun deneyimlerinde sizlere çok sıkıntı yaşatmıyor. İki kulaklığı birbirine bağlayan U şeklinde ki çerçeve biraz sert olsa da kafa bandı yeteri kadar yumuşak ve kulaklıkların sağladığı konforu olumlu yönde etkiliyor.

Kulaklıkların içe doğru hareket kabiliyeti bulunsa da sağa sol doğru hareket ettiremiyorsunuz. Bu her oyuncu kulaklığında görmek istediğimiz bir özellik iken HyperX’in tercihi bizce tasarım konusunda kulaklığın en büyük eksilerinden biri olmasına sebep oluyor.

Sol kulaklık üzerinde bulunan mikrofon 3.5 mm’lik 4 kutuplu jak bağlantısına sahip ve dilediğinizde çıkara biliyorsunuz. Yine sol kulaklık üzerinde bulunan bağlantı kablosu da çıkarılabilir bir yapıda.

Bu kablo 130 cm uzunluğunda fakat uzatmak isterseniz kutu içeriği olarak size 200 cm uzunluğunda bir PC uzatma kablosu da ek olarak sunuluyor.

3.5 mm’lik 4 kutuplu jak bağlantısı sayesinde HyperX Cloud Alpha’yı PC, PS4, Xbox One ve 3,5 mm bağlantı noktasına sahip diğer platformlarda da rahatça kullanabiliyorsunuz.

Örgülü bir kabloya sahip olan Cloud Alpha’nın kablo üzerinde bulunan ses kontrolleri ile ses seviyesini ayarlayabilir ve dilerseniz mikrofonu sessize alabilirsiniz.

Bizce Cloud Alpha’nın en öne çıkan özelliği ses kalitesi. PC, PS4, Xbox One ve 3.5 mm bağlantı noktasına sahip diğer platformlarda aynı ses kalitesini hem oyun oynarken hem müzik dinlerken hem de film izlerken bizlere sunabiliyor. Ses kalitesi net ve baslar hissedilebilir düzeyde. En üst ses seviyelerinde bile herhangi bir parazit ve patlama olmuyor.

Ne olursa olsun analog bir kulaklıktan beklenen ses performansını tam anlamı ile bize veren ve birçok platformda bu performansı sürdüren bir oyuncu kulaklığı ile karşı karşıyayız. Hem konforu hem de tasarımı birçok oyuncu tarafından beğenilmekte.

1. HyperX Cloud Alpha

2. Steelseries Arctis Pro + GameDAC

Her özelliğe sahip üst düzey oyun kulaklığı

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: 40mm neodymium | Bağlantı türü: USB, optical, 3.5mm analog | Frekans aralığı: 10Hz-40,000Hz | Diğer özellikler: Çıkarılabilir gürültü önleyici mikrofon, DTS Kulaklık: X 2.0, RGB

SteelSeries Arctis Pro GameDAC kulaklığın tasarımı yine Arctis Pro serisinin birebir aynısı. Ancak bu model de ufak tefek farklılıklar barındıran detaylar da bulunuyor. Tamamen mat ve siyah bir yapıda bulunan Arctis Pro GameDAC, kulaklık kapaklarına RGB aydınlatma eklemiş. Böylelikle tasarım daha çekici ve özelleştirilebilir hale gelmiş.

Arctis Pro Wireless modelinde de bahsettiğimiz kafa bandı yastık konusunda biraz ince kalsa da uzun kullanımda problem yaratmıyor. Kulaklık oldukça esnek ve dayanıklı yapıda. Öyle ki kulaklığı tutup iki yana açtığınızda herhangi bir kırılma hissiyatı yaşamıyorsunuz. Zaten yapı tamamen Arctis Pro serisinin birebiri. 

Öte yandan kulaklığın konforuna değinecek olursak Arctis Pro kulaklıklarda gördüğümüz ve ayrılabilen rahat ve konforlu yastıklarla karşılaşıyoruz. Oldukça sıkı kavrama ile kaliteli bir yalıtım sağlayan yastıklar, dışarıya ses verme konusunda da oldukça cimriler.

Kulaklık üzerinde bir adet mikrofon bulunuyor tabii ki ve bu mikrofon yine SteelSeries Arctis Pro modellerinden alıştığımız, kendine ait bölmesinde bulunan boom kulaklık ile tasarlanmış. Mikrofonu kullanmak istediğinizde yerinden çıkarıyor ve kapatmak istediğinizde de yerine sürüyorsunuz. Üzerinde bulunan LED aydınlatma ile de aktif olup olmadığını gözlemleyebiliyorsunuz.

GameDAC içerisinde kendine özel bir ESS Saber 9018 ses çipi barındırıyor. Bu çip 121 dB dinamik aralık ve -115 dB THD+ N ses deneyimi sunuyor. Yani bilgisayardan gelen kaynak ses bu çip ile işleniyor ve daha yüksek ses ile birlikte daha net bir sese dönüştürülüyor.

Kulaklığın mikrofon kanadında da oldukça iyi geliştirmeler var ki en önemli detay, Discord sertifikası olarak öne çıkıyor. Yine çift yönlü gürültü önleyici ile gelen mikrofon 100 ile 10000Hz arası frekans sunuyor ve 2200 ohm empedans değeri üretiyor.

Arctis Pro serisi hem yüksek ses kalitesi, hem konfor ile birlikte ergonomik açıdan da oyunculara çok iyi şeyler sunmakta. Bütçesi olan kullanıcılar için tercih edilebilir olan bu seri, oyuncuları yolda bırakmayacak kadar etkili performans sunuyor.

2. Steelseries Arctis Pro + GameDAC

3. SteelSeries Arctis 9X

En iyi çoklu platform kablosuz oyun kulaklığı

Wireless: Var | Sürücü birimi boyutu: 40mm neodymium | Bağlantı türü: Xbox Wireless, Bluetooth, 3.5mm analog | Frekans aralığı: 20Hz-22,000Hz | Diğer özellikler: SteelEngine 3 uyumluluğu, ClearCast geri çekilebilir çift yönlü mikrofon, 20 saatlik pil ömrü, Windows Sonic desteği

Xbox oyun konsolunda yaşanan kulaklıkla ilgili problemleri çözmek için gelen Steelseries Arctis 9X, 200 dolarlık fiyatı yanında çift bağlantı desteği sunuyor. Kulaklık ile telefonlara da bağlanmak da mümkün. Steelseries markasının en yeni ürünlerinden biri olan Steelseries Arctis 9X, tamamen Xbox odaklı bir kulaklık olma özelliği taşıyor. Bunun yanında Xbox oyun konsollarında en ciddi problemlerden biri olan kablosuz kulaklık sorununu da çözmeye hazırlanan kulaklık, aynı zamanda oyun konsolu ile özel bir haberleşme protokolüne sahip. Daha önce diğer kulaklıklarda yaşanan kopma ve düşük ses kalitesi gibi sorunları tamamen ortadan kaldıran Steelseries Arctis 9X, Xbox oyun konsolu ile farklı bir şekilde iletişim kurarken Bluetooth bağlantısı ile de başka bir cihaza bağlanabiliyor.

Oyuncu kulaklıkları konusunda kendisini kanıtlamış olan Steelseries markası, ayrıca bu kulaklık ile tam olarak 20 saatlik bir kullanım sunuyor. Yani kulaklık şarja takılmadan 20 saat bibi uzun bir süre kullanılabiliyor. Henüz Türkiye’de henüz satışa sunulmayan yeni nesil Arctis 9X, yurt dışında 199 dolarlık fiyatıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

3. SteelSeries Arctis 9X

4. Razer Nari Ultimate

Piyasadaki en iyi Razer kulaklık

Wireless: Var| Sürücü birimi boyutu: 50mm neodymium | Bağlantı türü: USB wireless, 3.5mm analog | Frekans aralığı: 20Hz-20,000Hz | Diğer özellikler: Retractable unidirectional mic, Lofelt L5 haptic drivers, THX Spatial Audio, cooling gel-infused cushions, RGB

Razer Nari Ultimate, ilk bakışta size ufak 2 hoparlörün bir kafa bandıyla bir araya getirilmiş hali gibi görünebilir. Zira 50mm’lik sürücüleri ve geniş pad’leri sayesinde gerçekten de büyük bir kulaklık olduğunu söylemeliyiz.

Alüminyum bir gövdeye sahip olan ürün, kafa yapınıza göre esneyebilen yumuşak bir kafa bandına ve kulaklarınızı rahatlıkla içine alabilen geniş pad’lere sahip. Bunlar da gayet ferah ve uzun süreli kullanımlarda da terlemeye pek yol açmıyor (Tabii sıcak yaz günlerinde işler değişebilir) Kulaklıkların üstünde Razer logoları yer alıyor, ki bunlar LED aydınlatmalı. Yine kulaklıkların üzerinde ses seviye tekerleği, açma kapama, mikrofon (dışarıya doğru uzayabiliyor ve ayarlanabiliyor), kablosuz bağlantı için 2.4GHz Wireless USB aparatı, Type-C bağlantı noktası ve 3.5mm giriş noktası bulunuyor.

Ürünün kutusunda USB Type-C bağlantı kablosu (ki böylece şarj edebiliyorsunuz) ve kablolu kullanım için 3.5mm kablo da mevcut. Malzeme kalitesiyle hem sağlamlık hem de şıklık sunabilen Razer Nari Ultimate’in kulaklıkları yanlara doğru 90 derece dönebiliyor. Böylece kullanmadığınız esnalarda da boynunuzda ya da masanızda rahatlıkla konumlandırabiliyorsunuz.

Razer Nari Ultimate, özellikle sıkı PC oyuncularının tercih edebileceği ürünlerden bir tanesi. Temiz ses ve derin bass’larının yanında, HyperSense titreşim teknolojisiyle oyuncuları başka dünyalara götürebiliyor. İsterseniz yazılımsal düzenlemelerle ses kalitesini kendinize göre de düzenleyebilirsiniz. Ama tabii ki az evvel de bahsettiğimiz gibi, dış mekân kullanımları için pek uygun bir tercih değil.

4. Razer Nari Ultimate

5. Steelseries Arctis 7

Çoğu kullanıcı için en iyi kablosuz oyun kulaklığı

Wireless: Var | Sürücü birimi boyutu: 40mm neodymium drivers | Bağlantı türü: USB Wireless, 3.5mm kablolu | Frekans aralığı: 20Hz-20,000Hz | Diğer özellikler: Geri çekilebilir gürültü önleyici mikrofon, sohbet karışımı kontrolü, özelleştirilebilir kulaklık plakaları ve kafa bandı

SteelSeries Arctis 7’ye şöyle bir uzaktan baktığımızda oldukça şık gözüktüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Cihazın tasarımına detaylıca değinmeden önce kutusunun oldukça şık bir tasarıma sahip olduğunu belirtmek istiyoruz. Kutunun iç tasarımı ve aparatların yerleştirilmesi gayet başarılı olmuş. Kulaklığın üst kısmında sökülebilen ve dokuma kumaş hissiyatı veren oldukça yumuşak bir bant bulunuyor. Bu kısma dilerseniz satılan farklı tasarımdaki bantları alarak değiştirebilirsiniz.

Kulaklığın sağ kısmında bir adet mikrofon bulunuyor. Mikrofon gayet güzel saklanmış ve yuvasından çıkarttığınız taktirde rahatlıkla yön verebiliyorsunuz. Bu kısmın arakasına gelecek olursak; şarj yuvası, jak yuvası (PC bağlantınız için), sesi arttırıp azaltma topu, mikrofon açıp/kapama tuşu mevcut. Ses kalitesinin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz, yani sizlere çok temiz bir ses kalitesi sunuyor. Hatta kolaylıkla şunu söyleyebiliriz ki, uzun zamandır bu kadar temiz bir ses kalitesi elde etmemiştik. Kablosuz bir bağlantıya sahip olan cihazın oldukça güçlü bir çekim gücü bulunuyor. Mesafe konusunda oldukça başarılı olduğunu söylemekte fayda var.

5. Steelseries Arctis 7

6. Creative Sound BlasterX H6

Hem medya hem oyun için mükemmel bir kulaklık

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: 50mm neodymium drivers | Bağlantı türü: USB, 3.5mm kablolu | Frekans aralığı: 20Hz-20,000Hz | Diğer özellikler: ClearComms ayrılabilir mikrofon, ayrılabilir file kulaklıklar, 7.1 sanal surround ses, üç dahili EQ profili, RGB

Sound Blaster'ın tescilli surround ses işleme teknolojisiyle birleştirilmiş tam sanal 7.1 teknolojisine sahip en son teknolojinin tadını çıkarın. Crystalizer, Bass ve Smart Volume gibi diğer donanımlar da mevcuttur ve tamamen özelleştirilebilir. Sound BlasterX H6 ayrıca oyun içi ses ipuçlarını geliştiren Scout Mode'a sahip ve düşmanlarınızı sizi duymadan önce duymanızı sağlıyor.

PC için ücretsiz indirilebilir Sound Blaster Connect yazılımı ile Sound BlasterX H6'nın sesini azaltabilirsiniz. Ses işleme efektlerini, EQ ayarlarını ve hatta ışık efektlerini kontrol edebilirsiniz. Sound BlasterX H6 ayrıca yazılım olmadan bile çalışan profesyonelce ayarlanmış üç donanım EQ profiline sahip.

Sound BlasterX H6, sesinizi almak için optimize edilmiş ClearComms mikrofonumuza sahiptir ve böylece ekip arkadaşlarının sizi net bir şekilde duymasını sağlar. Kulaklık aynı zamanda kolayca mikrofon sesini kapatma düğmesine sahip ve mikrofonun sessize alındığını söyleyen kırmızı bir LED içeriyor.

Sound BlasterX H6, hava geçirebilen yüksek yoğunluklu köpük kumaş örgü kulak pedlerinden oluşan değiştirilebilir kulaklık kılıflarına sahiptir. Aynı zamanda, çok sıkı olmayan ve bas üretimi için yeterince uygun olan 600g'lık optimize bir basınç kuvveti sunar.

Hangi platformda olursanız olun Sound BlasterX H6, PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC'de güçlü ses sağlayan çapraz platform üzerinde çalışıyor. Ancak sesli iletişim, Xbox One ve Nintendo Switch'te desteklenmez.

6. Creative Sound BlasterX H6

7. Razer Kraken X

7.1 surround sese sahip en ucuz kulaklık

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: 40 mm, Neodymium magnetler ile| Bağlantı türü: 3.5mm analog | Frekans aralığı: 12Hz-28kHz | Diğer özellikler: 7.1 surround ses, çok hafif

İki adet 40mm neodim sürücüye sahip olan Razer Kraken X modeli 12 Hz – 28 kHz arasında frekans tepkisi sunuyor. İmpedans ise 1kHz seviyesinde 32 Ohm. Yine aynı seviyede 106 desibel hassasiyete sahip. Mikrofon ise 100 Hz – 10 kHz arasında frekans tepkisi ve 55 desibel sinyal-gürültü oranı sunuyor.

Kulaklıkların dış kısmında ses için kontrol tuşu mevcut. Ayrıca tek bir tuşla sesi tamamen kapatmak da mümkün. 7.1 kanal surround ses için bilgisayarda Windows 10 64-bit ve uyumlu yazılımın olması gerekiyor.

250 gram ağırlığında, ultra hafif Razer Kraken X kulaklık, piyasadaki en hafif kulaklıklardan biri. Yumuşak hafızalı köpük kulak yastıkları, gözlük dostu gözlük kanalları ve ayarlanabilir kafa bandı ile eşleştirilen Kraken X, konforlu bir oyun deneyimi sunuyor.

Kraken X, bükülebilir bir kardiyo mikrofonu ile üretilmiş. Dar ses alma düzeni, arkadan ve yandan gelen gürültüyü bastırıyor, böylece sesiniz her zaman ekip arkadaşlarınız için net duyulabiliyor. Hızlı ve kolay erişim için mikrofon sesini kapatma düğmesi ve ses seviyesi kontrolü doğrudan kulaklık kapağında konuşlandırılmış.

Kraken X; PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve mobil cihazlarla uyumlu evrensel 3.5mm bağlantısını kullanıyor.

7. Razer Kraken X

8. Logitech G Pro

E spor oyuncuları için harika bir bütçe dostu oyun kulaklığı

Wireless: Yok | Sürücü birimi: "Hybrid mesh Pro-G" neodymium | Bağlantı türü: 3.5mm analog | Frekans aralığı: 20Hz-20,000Hz | Diğer özellikler: Çıkarılabilir mikrofon

Logitech G Pro'nun tasarımı G433'ü anımsatıyor. G Pro'nun son derece sade bir tasarımı var. Plastik gövde mat bir renge sahip ve oldukça hafif. Kafa bandı son derece esnek ve rahat; insanın kafasını baskılamıyor. Hoparlörlerin olduğu kısım içe dönebiliyor; böylece hem taşımada rahat ediyor, hem de kulaklık çıkartmadan başkalarını dinleyebiliyorsunuz.

Ne var ki, parça kalitesi ve sağlamlık açısından şüphe uyandırıyor. Biraz kolay esner ve baskıya dayanamaz gibi bir his uyandırıyor.

Konforla beraber ses izolasyonu da gayet başarılı. G Pro'nun padleri kulağı tam sarıyor ve kulaklık kafanıza tam oturuyor. Dışardan gelen sesleri büyük ölçüde izole ediyorsunuz. Yine zırhlı kablolarda kolay kolay dolanmıyor ve rahat bir kullanım sunuyor. Yine kablonun da kulaklıktan çıkarılabilmesi, yani modüler olması kablo ezilmesi gibi durumlarda dediğimizi kolaylaştırıyor.

8. Logitech G Pro

9. Turtle Beach Recon 200

Savaş oyunu ve FPS oyunlar oynayanlar için en iyi seçenek

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: 40mm neodymium magnets | Bağlantı türü: 3.5mm analog | Frekans aralığı: 20Hz–20kHz | Diğer özellikler: Flip-up mikrofon, her zaman açık bas desteği, Windows Sonic ile uyumlu

Turtle Beach Recon 200 nispeten yeni bir kulaklık. Turtle Beach Recon 200 mükemmel gürültü önleme özelliğine sahip. Ses kalitesi açısından, Turtle Beach Recon 200 , çok net ve net bir sese sahip en iyi ses veren kulaklıklardan biri. Oyun oynamak için, Turtle Beach Recon 200 diğer benzer kulaklıklarla aynı değil. Turtle Beach Recon 200, televizyon izlerken en iyi rahatlığı ve ses deneyimini isteyenler için uygun değil. Ses kaçağı diğer rakiplerden daha kötü. Spor ve zindelik meraklıları için, spor yaparken rahatlık ve denge açısından eksik olduğu için Turtle Beach Recon 200 bu durumlar için uygun değil. 

Eğer kalitenin peşindeyseniz ama sınırlı bir bütçeniz varsa Recon 200'ü Turtle Beach'ten almaya çalışmanızı kesinlikle öneririz.

9. Turtle Beach Recon 200

10. HyperX Cloud Orbit S

Temiz ve net surround ses ile konforlu, birinci sınıf kulaklık

Wireless: Yok | Sürücü birimi boyutu: Planar transducer, 100 mm | Bağlantı türü: 3.5mm, USB Type A, USB Type C | Frekans aralığı: 10Hz–50,000Hz | Diğer özellikler: Pop filtreli ayrılabilir gürültü önleyici mikrofon, Waves Nx tamamen sürükleyici 3D ses

HyperX Cloud, tasarımıyla gayet şık görünüyor. Görünüşünün yanı sıra kulağınıza taktığınızda sağladığı konforu da hissedebiliyorsunuz. 53 mm'lik kulak üstü sürücülerin sahibi olan HyperX Cloud, yumuşak kulak yastıklarına sahip. Böylece konforu gözeten kulaklık, uzun oyun seanslarında sıkıntı yaratmayacak türden olmasıyla beğenimizi kazandı.

Her ne kadar oyunculara özel olarak geliştirilse de bas tonlarında başarılı olmasıyla gündelik olarak da kullanılabilecek olan HyperX Cloud, mikrofonunun çıkartılabilir olmasıyla yanınızdan ayırmayacağınız bir kulaklık olabilir. Mikrofonu kutu içeriğinde sunan HyperX Cloud, ayrıca şık bir taşıma kılıfını da oyunculara sunuyor. Diğer yandan kablo uzunluğuyla da ideal bulduğumuz kulaklık, dahili olarak 1 metrelik bir kabloyla geliyor. Ancak bunu yine kutu içeriğinde bulabileceğiniz 2 metrelik ek kabloyla uzatabiliyorsunuz.

HyperX Cloud'u performansıyla çok beğendiğimizi hemen söyleyelim. Profesyonel oyuncular için tasarlanan HyperX Cloud, HiFi özelliğine sahip ve kristal netliğinde alçak, orta ve yüksek tonlarda iyi performans sergiliyor. Güçlü bas performansıyla özellikle FPS'lerde HyperX Cloud'u kullanarak çok mutlu olabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Diğer yandan elbette oyunseverler için önemli kriterler arasında ses izolasyonu da geliyor. HyperX Cloud, bu yönüyle de gayet başarılı. Kulaklığı kulağınıza taktığınızda çevre gürültülerinden etkilenmiyor, tamamen oyunun atmosferine kendinizi verebiliyorsunuz. Diğer yandan dışarı ses de sızdırmayan kulaklık, böylece çevrenizdekileri de rahatsız etmiyor.

10. HyperX Cloud Orbit S
Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!