2019’un Bilgisayara Uyumlu En İyi Oyun Kolları

Yorum · 4 Görüntüleme

Klavye ve fareden biraz uzaklaşmak mı istiyorsunuz? Sizler için bilgisayara uyumlu en iyi oyun kollarını sizler için derledik.


Bazı oyunların klavye ve fare ile oynanmayacağını herkes bilir. Rage 2’ye varsayılanda saçma klavye ayarları yapıldığını gördük. Bilgisayar oyuncularının bir kısmı klavye ve fare olmadan kesinlikle third-person veya first-person oyunların oynanmayacağını savunur. Bu tarz oyunlara bazı durumlarda söylenecek pek söz olmadığının farkındayız, ancak biz de dövüş, futbol ve yarış oyunlarının kesinlikle oyun kolu ile oynanması taraftarıyız. Mortal Kombat 11’i klavyeyle oynamaya çalıştık. Hem zevk almadık hem de beceremedik.

Mesela Playstation veya Xbox sahibi değilsiniz ve GTA veya Far Cry’ı oyun koluyla oynamak istiyorsunuz, ama elinizde oyun kolu yok. Günümüzde bilgisayarlara uyumlu orijinal Playstation ve Xbox oyun kollarının yanında, ünlü diğer firmaların da oyun kolları mevcut. Biz de sizler için hem bu oyun kollarını araştırdık hem de bir kısmını test ettik ve olumlu sonuçlar aldık. Ergonomik kullanımı, bazılarının kablosuz oluşuyla listemizi en iyiden ortalama olana göre sıraladık. Gelin şimdi sizler için derlediğimiz listemizin en iyisiyle başlayalım.

1. PlayStation DualShock 4 (Fiyat aralığı 300 – 500 TL)

Bilgisayara uyumlu en iyi oyun kolu

Ağırlık: 210g | Bağlantı türü: Bluetooth | Batarya: 1000mAh (yeniden şarj edilebilir)

Asıl üretim amacı bilgisayar için olmasa da bizler için en iyi oyun kolu DualShock 4 oldu. DualShock 4’ün oyuncular tarafından en çok ilgi gören özelliği kuşkusuz ki hem basılabilen hem de dokunulabilen dokunmatik paneli. Bu panelin sağ ve sol tarafında iki buton mevcut. Birisi siz istediğinizde oyun içinde beğendiğiniz kısımların resmini ve videosunu çekip paylaşabilmenizi sağlıyor. Diğeri ise önceki oyun kollarından tanıdığımız oyun için menüye geçme tuşu.

Analog tuşların hassasiyeti ve içe doğru eğik şekilde tasarlanmış oluşuyla oyuncular oyun sırasında hiç yorulmuyor, parmakların da terleyip üstünden kaymasını engelliyor.

Oyun sırasında kesinlikle elinizin bir uzvu hissi veren, sizinle bütünleşen muazzam bir oyun kolu olmayı kolaylıkla başaran PlayStation DualShock, oyunculara mutlaka tavsiye ettiğimiz en iyi oyun koludur.

1. PlayStation DualShock 4 (Fiyat aralığı 300 – 500 TL)

2. Microsoft Xbox Elite Wireless Oyun Kolu (Fiyat aralığı 1000 – 1400 TL)

Tasarımı en şık ve en lüks oyun kolu

Ağırlık: (348g +/- 15g) | Bağlantı türü: Xbox Wireless | Pil: 2x AA (dahil)

Microsoft Xbox Elite Wireless oyun kolu ilk bakışta tasarımıyla dikkatimizi çekiyor. Ancak sadece dış görünüşü güzel diye bu listeye eklemedik. Bizi en çok etkileyen özelliği tuşlarının değiştirilebiliyor olması. Her oyuncunun isteğine göre kolayca kişiselleştirilebilen yapısı gerçekten farklılık sağlamış. Tozlanmaması, darbeye karşı önlenmesi amacıyla bir de çantası bulunmakta. 

Windows 10 ile %100 uyumlu Xbox Elite, oyun performansınızı yükseltecek her şeye sahip, ancak yüksek fiyat aralığıyla çoğu oyuncunun tercihi değil.

2. Microsoft Xbox Elite Wireless Oyun Kolu (Fiyat aralığı 1000 – 1400 TL)

3. Razer Wolverine Ultimate (Fiyat aralığı 888 – 1130 TL)

Xbox Elite’in En Büyük Rakibi

Ağırlık: 272g | Bağlantı türü: USB kablosu | Kablo uzunluğu: 3m

Razer’ın Xbox One ve PC’ye uyumlu Xbox One Elite oyun koluna rakip cihazı Wolverine Ultimate’i sizler için inceledik. Programlanabilir tuşları ile rahat ve gelişmiş bir kullanım sağlayan Razer Wolverine Ultimate, tıpkı Xbox Elite gibi değiştirilebilir d-pad ve joystickleri ile şık ve kullanışlı bir oyun kolu olmayı başarıyor. Kendine ait bir diğer özelliği ise hassasiyet kolu ayarı olması. Kontrol çubuğunu hareket ettirirken atadığınız “Odaklama”/ “Çeviklik” gibi tuşlara basarak, daha keskin nişan alma veya daha hızlı tepki için hassasiyet azaltıp/arttırabiliyorsunuz.

Razer Chroma efektleri, Nefes Alma, Derinlik, Tepkisel, Spektrum Döngü, Statik ve Dalga gibi efektleri kapsıyor. Ayrıca 16.8 milyon renkten istediğinizi seçerek kendi paletinizi de oluşturabiliyorsunuz.

3. Razer Wolverine Ultimate (Fiyat aralığı 888 – 1130 TL)

4. Steam Oyun Kolu (Fiyat aralığı 822 – 1100 TL)

Oyun kolu desteği bulunmayan oyunlar için tasarlanan oyun kolu

Ağırlık: 287g | Bağlantı türü: 2.4GHz wireless | Batarya: 500mAh yeniden şarj edilebilir veya 2x AA pil

Steam oyun kolu geleneksel oyun koluyla fareyi birleştirerek muhteşem bir oyun kolu olmayı başarmış. Oyun kolu desteği bulunmayan oyunlar için size ayrıca fare kontrolcüsü sağlayan bir özelliği var. Cihazın sağ kısmında kalan dokunmatik alanı sayesinde ekranınızda bir fare kontrolcüsü çıkarıp oyunlarınızı rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Bütün düğmeler ve veri bölgeleri, kullanma sıklığı, gerekli hassasiyet ve ergonomik konfor baz alınarak yerleştirilmiş.

4. Steam Oyun Kolu (Fiyat aralığı 822 – 1100 TL)

5. Astro C40 TR (Fiyat aralığı 200 – 220 $)

PS4 için hazırlanmış, PC için uyumlu

Ağırlık: 320g | Bağlantı türü: 2.4GHz wireless, USB kablosu | Kablo uzunluğu: 1.8m

PlayStation 4, Xbox One ve PC için aksesuar üreten daha çok kaliteli kulaklıkları ile bilinen Astro firması, PlayStation 4 için geliştirilen ve lisanslı olan yeni oyun kolu özellikleri ile olduğu kadar fiyatı ile de dikkat çekiyor. Kişiselleştirilebilir bir yapıda olan Astro C40 TR PlayStation 4 oyun kolu, oyunculara üst düzey bir deneyim sunuyor.

Astro’nun PS4 için geliştirdiği C40 TR modeli, modüler yapısı ile dikkat çekiyor. Oyun kolunun analog ve d-pad bölümlerini dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Dilerseniz klasik PS dizilimi dilerseniz de Xbox dizilimini kullanabiliyorsunuz. Ayrıca oyun kolunun trigger yani L2 ve R2 tuşlarının şiddeti de ayarlanabiliyor.

5. Astro C40 TR (Fiyat aralığı 200 – 220 $)

6. Xbox Wireless Oyun Kolu (Fiyat aralığı 274 – 500 TL)

En iyi kalite, uygun fiyat

Ağırlık: 281g | Bağlantı türü: Xbox Wireless; Bluetooth | Pil: 2x AA

Listemizin uygun fiyata satın alabileceğiniz, en popüler kullanıma sahip olan ve oyuncuların vazgeçemediği Xbox oyun kolu, 40’tan fazla yenilikle, Xbox’ın şu ana kadar yaptığı en iyi oyun kolu. Yeniden tasarlanan kontrol çubukları ve tamamıyla yeni D-pad sizlere daha fazla hassaslık sağlıyor. Böylece kumandanın tamamı ellerinize daha rahat oturuyor. 

Microsoft kısa bir süre önce Xbox One oyun kolu için gerekli sürücüleri yayınladı. Sonuç olarak Xbox One oyun kolunu PC'e bağlayıp GTA 4 ve Crysis 3 gibi oyunlarda oyun performansınızı arttırabilirsiniz.

6. Xbox Wireless Oyun Kolu (Fiyat aralığı 274 – 500 TL)

7. Logitech F310 Oyun Kolu (150 – 225 TL)

En hafif ve en ucuz oyun kolu

Ağırlık: 181g | Bağlantı türü: USB kablosu | Kablo uzunluğu: 1.98m

First-person savaş oyunu, futbol ve yarış oyunları seven biriyseniz ve bütçeniz kısıtlıysa bu oyun kolunu tavsiye ediyoruz. Malzeme kalitesi olarak da iyi olan bu ürünün en önemli eksisi biraz kaygan oluşu. Titreşim özelliğinin olmamasını da göz ardı etmemek gerek. Düzgün ve ergonomik yapısıyla listemize girmeyi başaran Logitech F310, sağlamlık ve tuş hassasiyeti konusunda gerçekten başarılı. İlk başta ele çok kaba geliyormuş gibi hissettirse de tuşların sertliği gayet güzel, sağlam hissettiriyor ve bir süre sonra oyun koluna alışıyorsunuz.

7. Logitech F310 Oyun Kolu (150 – 225 TL)
Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!