Çok Fazla Bilinmeyen Oyun Türleri
Hepimiz konsollarda ve bilgisayarlarda çokça oyun oynamışızdır. Ancak genelde oyun türleriyle pek ilgimiz olmamıştır. Oyun ne tarz diye sorulunca ya "GTA gibi işte" ya da "Counter gibi" diyerek benzetmelerle anlatmaya çalışmışızdır. Arkadaş ortamında da arada duyduğumuz FPS, TPS, RPG, MMORPG, MOBA vb. oyun türlerini aşağıda açıklamaya çalıştık. Artık siz de bu havalı kavramları oyun muhabbetlerinde çokça kullanabileceksiniz.

1. FPS (First Person Shooter)

FPS (First Person Shooter)

FPS, belki de çoğumuzun bildiği oyun türü. Ancak kimileri Frame Per Second olan FPS ile karıştırabilir. Frame Per Second (FPS) oyunlarda ekranımıza sgelen saniye başı görüntü sayısıdır. Gelelim oyun türü olan FPS'ye. Açıkcası da benim oynamayı en çok sevdiğim oyun türüdür kendisi. Bu türde oyunu kahramanımızın gözünden oynarız. Tabi bir de FPS oyunlarında hoşuma gitmeyen bir şey de var. O da çoğu oyunda ayaklarımızı falan göremememiz. Tabi oynanışı etkilemiyor bu durum. First Person Shooter'ı Türkçeye çevirmeye kalktığımızda pek anlamını karşılayan bir şey bulamıyoruz. En yakın olarak "Birincil Şahıs Bakışlı" şeklinde çevirebiliriz belki. Gelelim bu türde bilindik oyunlara. İlk aklımıza gelen ya da benim ilk aklıma gelen Call of Duty oluyor. Ardından Counter Strike, Battlefield, Sniper...

2. TPS (Third Person Shooter)

TPS (Third Person Shooter)

Nostalji oldu değil mi? GTA Vice City. İnternet kafelere gidip çılgınlarca oynadığımız oyun, bir de Türk yaması vardı. Neyse konumuz bu değil. TPS türü görselden de anlaşılabilceği gibi oyundaki kahramanımızı bir bütün olarak görebildiğimiz oyunlardır. Türkçe karşılığı için de "Üçüncü Şahıs Bakışlı" diyebiliriz. Bu oyun için verebileceğimiz ve eminim bir çoğumuzun aklına gelebilecek ilk örnek GTA serisi. Ardından Metal Gear Solid, Just Cause, God of War, Assasin's Creed diyebiliriz.

3. RPG (Role Playing Game)

RPG (Role Playing Game)

RPG oyunları genelde en kapsamlı oyunlardır. Ne açıdan, hemen açıklayalım. Karakterinizin özelliklerinden tutunda da giyeceği kıyafet, kuşanacağı silaha kadar çoğu şeyi siz belirlersiniz. Bunlara göre de oyunun hikayesinde ve oynanışında kısım kısım değişiklikler meydana gelir. Hatta bazı oyunlarda diyalogları bile isteğimize göre seçeriz ve hikaye de buna göre değişiklik gösterir. Bu oyun türüne örnek verelim: The Witcher, Skyrim, Mass Effect...

4. MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game)

MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game)

MMORPG Türkçe açılımını yazacak olursak "Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu". İsminden de anlaşılabileceği üzere RPG oyunlarının çevrimiçi diğer oyuncularla oynama imkanı sağlayan oyunlardır. Hatta aradaki tek fark için bunu gösterebilir. Tabi bir de grafik kalitesi açısından RPG'lerin daha iyi olduğu bir gerçek. Örnek verelim: World of Warcraft, Metin2, Cabal Online, Silkroad...

5. MOBA (Multiplayer Online Battle Arena)

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena)

MOBA, son yılların en popüler oyun türlerinden biri haline gelmiş durumda. Türkçe açılımını da yapalım:"Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası". MOBA oyunlarının genel formatı beşer kişilik iki takımın üç ana hattı bulunan haritada birbirlerini yok etmeye çalışmalarıdır. Tabi ki kendi içlerinde farklı formatlar da bulunabilir. Örneğin Smite'ta bir arenada beşer kişilik iki takımın çarpışmasına imkan tanıyan "arena" modu bulunmaktadır. Bu oyun türüne örnek verelim: League of Legends, Smite, Dota 2 ve Hereos of the Storm...

6. RTS (Real Time Strategy)

RTS (Real Time Strategy)

Real Time Strategy yani "Gerçek Zamanlı Strateji". Kimi zaman koca bir devleti, kimi zamanda koca bir orduyu yönetebildiğiniz strateji oyunları. RTS oyunlarında haritanızdaki kaynakları çok iyi yönetmeniz gerekir. Ekonomiyi sağlam tutarak askeri alandan da taviz vermeden ilerlemek en büyük hedef olur bu tür oyunlar .Aklıma gelen ilk örnek Age of Empires oluyor. Ardından Command & Conquer, Company of Heroes, StarCraft gibi örnekler verebiliriz.

7. TBS (Turn Based Strategy)

TBS (Turn Based Strategy)

TBS yani sıra tabanlı strateji oyunlarında hamlemizi yapıp karşı tarafın hamlesini bekliyoruz ki bu durum TBS oyunlarını yukarıda belirttiğimiz RTS oyunlarından ayıran en büyük durum. Bu tür oyunlar için verilebilecek en büyük örnekler Civilization ve Total War.

8. SH (Survival Horror)

SH (Survival Horror)

Korku ve hayatta kalma ögelerinin birleştiği oyun türüdür Survival Horror. Korku içeren ögelere hassas olan kişiler için oyunu açıp kapatmaları 5-10 dakika kadar sürebilir. Outlast son zamanlarda çıkardığı oyunla bu alanda başı çekiyor. Bir başka örnek ise Resident Evil verilebilir.

9. Platform

Platform

Oyun sektörü her ne kadar farklı alanlarda ilerlese de popülerliğini hiç kaybetmeyecek oyun türüdür. Platform oyunlarında asıl hedef kahramanımızın çeşitli engellerden geçmesini sağlayarak bölümü tamamlamaktır ya da prensesi kurtarmak :) Tabi ki de en büyük örneği Mario'dur. Başka örnek verecek olursak Ben ve Edd diyebiliriz. 

Hangi oyun türünü daha çok seviyorsunuz?

Buraya tıklayın ve oyunuzu kullanın.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları