AMD vs. Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

AMD vs. Intel: En İyi Oyun İşlemcisi Hangisi?

CPU pazarları her zamankinden daha sıcak. AMD ve Intel, hem sıradan kullanıcıların hem de oyuncuların dikkatini çekerek üstünlük elde etmek için mücadele ediyor. Peki sonuç ne? İki büyük CPU üreticisinin geliştirmeyi daha da ileriye taşıdığı, sınırları daha hızlı değiştirdiği ve hepsinden önemlisi fiyatları erişilebilir tuttuğu, PC oyuncuları için altın bir çağdayız.

Peki AMD mi yoksa Intel mi oyun oynamak için daha iyi? Yeni oyun sisteminiz için hangi CPU'yu seçmelisiniz? Gelin AMD ve Intel oyun işlemcilerine bakalım.

AMD İşlemciler vs. Intel İşlemciler

Masaüstü CPU'larda akla iki isim gelir: Intel ve AMD. Bunlar, pazara hakim olan masaüstü işlemci devleri. Yeni bir oyun bilgisayarı kurmak veya satın almak istediğinizde, oyunlarınıza güç veren bir Intel veya AMD CPU'ya sahip olmak isteyeceksiniz.

Masaüstü CPU pazarı dinamiği de son yıllarda değişti. Uzun süre AMD işlemcileri yalnızca giriş seviyesi veya bütçesi düşük olanlar için iyiydi. AMD Ryzen CPU'ların piyasaya sürülmesi, bu algıyı büyük ölçüde değiştirdi ve AMD'nin Zen mimarisi, Intel'in piyasadaki baskısına karşı önemli bir rekabet yarattı.

Öyle ki AMD Ryzen CPU'lar, en azından en son CPU nesilleri için CPU pazarına hakim. Aşağıda Mindfactory düzenli olarak güncel CPU satış rakamlarını yayınladığı görseli inceleyebilirsiniz:

AMD ve Intel Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Öyleyse asıl soruya geçelim: Intel mi yoksa AMD mi oyun için daha iyi? Oyun oynamak veya başka bir işlem için sizi bir işlemciye yönlendirecek birkaç temel CPU özelliği bulunmakta:

  • Tek İş Parçacığı Performansı: CPU'lar çift veya dört çekirdekli olarak tanıtılır, ancak bazı uygulamalar ve oyunlar hala tek bir CPU çekirdeğinde yalnızca tek bir iş parçacığı kullanır. Bu nedenle, CPU'nuzun yeterli bireysel çekirdek performansına sahip olması gerekir.
  • Çok Çekirdekli Performans: Bazı oyunlar yalnızca tek bir iş parçacığı kullanırken, çoğu modern oyun artık mevcutsa yükü birden çok çekirdeğe yayıyor. Birden fazla çekirdek kullanımdayken CPU'nuzun nasıl performans gösterdiğini anlamak, genel performansı anlamanıza yardımcı olur.
  • Saat Hızı: Saat hızı, CPU'nun çalışma hızını tanımlar. Genel olarak, daha yüksek bir sayı daha hızlı bir CPU'ya eşittir. Bununla birlikte, CPU yaşı, üretimi ve CPU çekirdeği sayısı gibi dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır.
  • Önbellek Boyutu: CPU'nuzun önbellek olarak bilinen dahili belleği vardır. Değişken öneme sahip birkaç önbellek düzeyi vardır. CPU önbellek boyutlarını karşılaştırdığınızda, yalnızca benzer önbellek seviyelerini karşılaştırmalısınız. Örneğin, bir L3 önbelleğini bir L3 önbelleği ile karşılaştırın. Daha büyük bir önbellek daha iyidir.
  • Fiyat: Üst düzey bir Intel veya AMD oyun işlemcisi için ne kadar bütçe ayırmak istiyorsunuz? AMD'nin yeniden dirilişi, Intel'i CPU fiyatlandırmasıyla gerçekçi olmaya zorlasa da yüksek seviyeli oyun donanımları ucuz değil.

Elbette oyun bilgisayarları için başka faktörler de var. Güç tüketimi (iyi bir güç kaynağı birimine ihtiyacınız olacak), CPU mimarisi, soket tipi (kullanacağınız anakartı belirler) ve tümleşik grafikler (özel bir grafik işleme birimi yerine kullanabileceğiniz) dikkate alınacak konulardır.

Artık hangi önemli özelliklerin kontrol edileceğini öğrendiğinize göre, oyun işlemcilerini karşılaştırmaya geçebiliriz. Şimdi kolay oyun CPU karşılaştırmalarımıza göz atalım:

Üst Düzey Oyun İçin En İyisi: Intel Core I9-10900K vs. AMD Ryzen 9 3950X

Intel Core i9-10900K bir oyun devi ve zirveyi temsil ediyor gibi görünüyor. CPU özelliklerine genel bakış için aşağıdaki tabloya bakın.

Bu listede bazı göze çarpan CPU özellikleri var. Intel CPU'nun 3.70GHz'lik temel hızı, 5.30GHz'lik tek çekirdek artışı ve 4.90GHz'lik tüm çekirdek desteği gerçekten hızlıdır. Bu nedenle Intel Core i9-10900K, neredeyse tüm kıyaslama testlerinde tek çekirdekli performansta Ryzen 9 3950X'i geride bırakıyor.

Bununla birlikte, AMD Ryzen 9 3950X birçok önemli alanda kendine ait özelliklere sahip. Özellikle 3950X'in devasa 64MB L3 önbelleği, mükemmel çok çekirdekli performansı ve PCIe 4.0 desteğinin avantajı var. Ayrıca 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı ile birlikte gelir ve daha hızlı RAM'i de destekler. Çok az uygulama ve oyun 16 çekirdeğin tümünü kullanacak olsa da, ek yük ile bu CPU geleceğe hazırdır.

Gerçekten, bu iki mükemmel oyun işlemcisi arasında pek bir fark yok. Söz konusu olduğunda, bütçenize bağlı olarak fiyat, puanınızı belirleyecektir.

Tabloda AMD Ryzen 9 3900X'i de göreceksiniz. 3900X, Intel Core i9-10900K'yı kıyaslama testlerine yakın çalıştıran, başlı başına olağanüstü bir oyun işlemcisi. 3950X gibi, 3900X mükemmel çok çekirdekli performansa sahip ancak tek iş parçacıklı testlerde biraz geride kalıyor. Ancak, önceki en iyi Intel oyun işlemcisi olan Intel Core i9-9900K'dan daha iyi performans gösteriyor.

Orta Seviye Oyun İçin En İyisi: Intel Core I5-10600K Vs. AMD Ryzen 5 3600X

Bir sonraki karşılaştırmamızda oyun için iki mükemmel CPU olan Intel Core i5-10600K ve AMD Ryzen 5 3600X var. Her işlemci üreticisi için “ikinci kademeden” sayılmalarına rağmen, i5-10600K ve Ryzen 5 3600K, aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi ciddi bir etkiye sahip.

İlginç bir şekilde, i5-10600K daha yüksek saat hızına sahip olmasına rağmen, Ryzen 5 3600X, tek çekirdekli kıyaslama testlerinde çok benzer şekilde puan alıyor. AMD CPU, Intel modelini çok çekirdekli kıyaslama testlerinde de geride bırakarak ekstra güç kazanıyor.

Üst düzey oyun CPU'ları gibi, AMD Ryzen 5 3600X'in Intel işlemciye göre bazı avantajları var. 3600K, daha büyük L2 ve L3 önbelleklerine sahip, daha hızlı RAM'i destekliyor, biraz daha düşük tüketim değerine ve son derece rekabetçi fiyatlara sahip.

Ancak oyun içi çerçeveler ve grafik ayarları oyuncular için önemlidir. Ryzen 5 3600X'in donanım avantajlarına rağmen Intel Core i5-10600K, üst düzey ayarlarda yüksek kare hızları sunuyor.

Giriş Seviyesi Oyun için En İyisi: Intel Core I3-10320 Vs. AMD Ryzen 3 3300X

Bu iki CPU, Intel ve AMD savaşının CPU geliştirmeyi ne kadar ileri götürdüğünün parlak örnekleri. Giriş seviyesi CPU'lar bile, özellikle birkaç nesil eski CPU'lara kıyasla mükemmel kalite ve önemli performans sağlıyor.

Intel Core i3-10320 ve AMD Ryzen 3 3300X performans açısından oldukça benzer. Kıyaslama testleri, i3-10320'nin tek çekirdekli durumlarda marjinal olarak daha iyi performans gösterdiğini ve çok çekirdekli durumlarda Ryzen 3 3300X'in öne geçtiğini gösteriyor.

Büyük kardeşleri gibi, Ryzen CPU da masaya daha büyük bir önbelleğin yanı sıra PCIe 4.0 ve daha hızlı RAM desteği de getiriyor. Bununla birlikte, her iki kartın da çok benzer oyun içi kare hızları sunmasının dışında, oyun performansı açısından fazla bir şey vermiyor.

Sonuç

Peki oyun oynamak için Intel veya AMD CPU’lar arasından hangisini tercih etmek gerekir? AMD'nin geçtiğimiz yıllardaki gelişim artışı, tekel konumunda olan Intel’i önemli ölçüde etkiledi. Birçok yönden AMD işlemcileri, sürekli olarak daha iyi çok çekirdekli performans puanları sunarak gelecek için daha iyi yatırım olmayı başardı.

Elbette en iyi sonuçlar için oyun CPU'nuzu iyi bir GPU ile eşleştirmelisiniz. GPU'lar, AMD'nin oyununu büyük ölçüde artırdığı ve oyun üstünlüğü savaşında Nvidia'ya karşı savaşı taşıdığı bir başka alan.