En İyi 10 Ücretsiz Sıra Tabanlı Strateji Oyunu

En İyi 10 Ücretsiz Sıra Tabanlı Strateji Oyunu

Sıra tabanlı strateji oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunlarından daha yavaş bir tempoya sahiptir. Ama bu onların çekiciliğinin bir parçası. Sıra tabanlı strateji oyunlarında diğer oyuncuların hareketlerini düşünmek ve tepki vermek için biraz zaman ayırmalısınız.

Eğlenceli sıra tabanlı strateji oyunları oynamak istiyorsanız, listemize bakabilirsiniz. Listemizdeki oyunlar şu anda oynayabileceğiniz en iyi ücretsiz sıra tabanlı strateji oyunlarından sadece bazıları.

1. Freeciv

1996 yılında başlatılan Freeciv projesi, şimdiye kadar piyasaya sürülen en eski ve en saygın ücretsiz sıra tabanlı strateji oyunlarından biridir. Çoğu ücretsiz sıra tabanlı oyun flash tabanlı olsa da Freeciv, çok oyunculu gibi özelliklerle tamamen indirilebilir ve inanılmaz derecede eksiksiz bir oyundur.

Proje, Civilization II'nin piyasaya sürüldüğü yıl başladı, bu yüzden Freeciv'in bu oyunun tarzını büyük ölçüde taklit etmesi pek şaşırtıcı değil. Eski 2D grafikleri (3D WebGL sürümü olsa da) ve basitleştirilmiş savaş sistemi gibi birçok özelliği korumaktadır.

2. Freeorion

Freeciv'den ilham alan Freeorion, orijinal Masters of Orion ihtişamını taklit etmeye çalışan bir projedir. Civilization ilerleyen bir yapıya sahip iken, Masters of Orion maalesef değil. Seriye evrensel olarak tartışmalı üçüncü oyunun girmesinden sonra seri sonlandırıldı. Bunun ardından ücretsiz bir proje başlatıldı.

Freeorion, Freeciv kadar köklü bir geçmişe sahip olmasa da sıra tabanlı uzay strateji oyunlarını seviyorsanız yine de mükemmel bir seçimdir. Freeorion’un tarzı ilk iki oyunu çok andırıyor. Grafikler, yüksek çözünürlüklü ekranlar için daha iyi uyarlanmıştır. Menüler büyüktür ve çok net metinler içerir.

3. Megamek

Bu indirilebilir oyun, Mechwarrior serisinin ilham kaynağı olan, bir zamanlar popüler olan Battletech masa oyununun yeniden yaratılmasıdır. Megamek'te, muhalif bir güce karşı savaşta birçok devasa, iri yarı savaşçı makineye komuta ediyorsunuz. Emrinizde birçok lazer ve füze olacak.

Megamek’te, çevrimdışı oyunda bir yapay zeka rakibiniz vardır. Ancak Megamek'in gerçek eğlencesi çok oyunculu olmasıdır. Battletech oynamak eğlencelidir, ancak çoğu karmaşık tahta oyunu gibi, kendi kurallarının ağırlığı altında tıkanıp kalabilir.

Karmaşıklığın üstesinden gelen bilgisayar ile, oyunu oynamakta ve dikkatinizi Battlemechs taburunuza vermekte özgürsünüz.

4. Battle For Wesnoth

Battle for Wesnoth, yüzyıllara yayılan, karada ve denizde geçen ve bir tahtı geri kazanmak veya büyülü mücevherleri ortaya çıkarmak gibi görevler içeren yüksek fantastik sefer moduna sahip ücretsiz, sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Oyunun görevlerini bitirdikten sonra, topluluk tarafından oluşturulmuş birçok sefer modu indirebilirsiniz.

Ayrıca yedi grup arasında seçim yapabileceğiniz ve 50'den fazla haritada arkadaşlarınızla ve yabancılarla savaşabileceğiniz mükemmel bir çevrimiçi mod da var. Hatta kendi haritanızı oluşturabilir ve çevrimiçi hale getirebilirsiniz.

5. Colonist

Sıra tabanlı strateji oyunlarını seviyorsanız, muhtemelen Settlers of Catan masa oyununu oynamışsınızdır. Colonist, HTML5'te oluşturulmuş Settlers of Catan’ın ücretsiz bir web alternatifidir. Böylece masaüstünüzde, akıllı telefonunuzda ve tabletinizde istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Oyunda bir sömürgeciyi kontrol ediyorsunuz. Amacınız bir medeniyet inşa etmek ve bölgenizi genişletmek. Yerleşimler inşa edin, puan kazanın ve düşmanların saldırılarından kaçının. Bilgisayara karşı tek başınıza oynayabilir veya çevrimiçi olarak başkalarına karşı savaşabilirsiniz.

6. Geopolitics

Geopolitics, tamamen dünyayı fethetmekle ilgili klasik gerçek zamanlı strateji oyununuzdur. Altın üreten bir sermayenin kontrolüyle başlıyorsunuz. Daha sonra bir ordu satın almak için bu altını kullanmanız ve gücünüzü artırmak için yakındaki bölgeleri işgal etmeniz gerekir.

Geopolitics çığır açıcı bir oyun olmasa da basit, eğlenceli ve piksel sanatı sayesinde güzel bir çekiciliğe sahip. Ek olarak tamamen tarayıcınızda çalıştırılabilir ve indirme gerektirmez.

7. Remnants Of The Precursors

Remnants of the Precursors, 1993 klasik Master of Orion'un özelliklerini kopyalayan başka bir ücretsiz gerçek zamanlı strateji oyunudur. Windows, macOS ve Linux için mevcut olan indirilebilir bir oyundur.

Remnants of the Precursors'da, uzaylı ırkınızı seçiyorsunuz ve onu galaksi egemenliğine yönlendiriyorsunuz. Bunu, teknolojiyi geliştirerek, uzayı keşfederek ve yapabildiğiniz yerde kolonileşerek yapabilirsiniz. Eğlenceli hayvan/uzay melez çizimlerine sahip oyunda derin bir strateji sistemi mevcut.

8. RISK: Global Domination

Risk masa oyunu 1957'den beri çeşitli biçimlerde oynanmaktadır. RISK: Global Domination, Steam'den alabileceğiniz, oynaması ücretsiz bir versiyondur. Risk oyununda haritadaki tüm bölgeleri kontrol etmeniz ve bunu yaparken diğer oyuncuları indirmeniz gerekir.

Bu sürüm, tek oyunculu ve çevrimiçi çok oyunculu gibi birden fazla mod, 40'tan fazla harita, birçok senaryo ve oyun tarzınıza göre ayarlayabileceğiniz çeşitli zorluk ayarları içerir. Ayrıca iOS ve Android uygulamalarıyla da bağlantı kurar.

9. Tactical Monsters Rumble Arena

Daha basit bir sıra tabanlı strateji oyununun peşindeyseniz, Tactical Monsters Rumble Arena tam size göre. Medusa, Frankenstein ve Bigfoot gibi canavarları, üç ila beş dakika süren maçlarda birbirlerine düşürüyor.

Daha fazla canavarın kilidini açmak için çalışabileceğiniz bir macera modu var, daha sonra hareketlerin ve becerilerin kilidini açabilirsiniz. Zekanızı test etmek istiyorsanız, eğlenceli sonsuz hayatta kalma modu da var.

10. Age Of Conquest IV

Age of Conquest, Roma İmparatorluğu, Çin Hanedanları, İnkalar ve daha fazlası gibi dünya çapında ve tarih boyunca var olan orduları kontrol etmenizi sağlar. Diplomasi, finans ve kaynakları kontrol ederken ulusunuzu genişletmelisiniz.

Tek oyunculu mücadeleden sıkıldığınızda hem arkadaşlarınıza hem de düşmanlarınıza meydan okumak için çevrimiçi olarak oynayabilirsiniz. Ayrıca, kendi sefer modunuzu oluşturabileceğiniz harita editörü ile veya diğer oyuncuların haritalarını indirerek boş vakitlerinizi eğlenceli bir şekilde harcayabilirsiniz.