2018’de Çıkacak En İyi 30 Bağımsız Yapım Oyun

2018’de Çıkacak En İyi 30 Bağımsız Yapım Oyun

2018’de Çıkacak En İyi 30 Bağımsız Yapım Oyun

2017 yılının bağımsız oyunlar için iyi bir yıl olduğunu düşünüyorsanız 2018’in neler getireceğini görene kadar bekleyin. İşte dört gözle beklediğimiz bağımsız yapım oyunlar:

2018’de Çıkacak En İyi 30 Bağımsız Yapım Oyun

1-InnerSpace

16 Ocak’ta çıktı | PolyKnight

InnerSpace (1987’deki Martin Short’un filmiyle ilişkisi yoktur), kendi has yerçekimlerine sahip dünyalara sahip ve biraz da ters köşe yapan bir oyundur.

2-Northgard

23 Şubat (Erken Erişimde) | Shiro

Norveç mitolojisi barındıran bir Age of Empire serisi iyi satardı değil mi? Bu gerçek zamanlı strateji oyununda, Viking klanlarından birini seçip, Northgard’ın arazisinde iz bırakacak, keşif ve ticaret yapıp bina kuracaksınız. Sizi yağmalamak için rakipleriniz olsa da, barışçıl oynamak ve şiddet içermeyen birçok zafer görevlerinden birine ulaşarak kazanmak da mümkündür.

3-Ooblets

2018 | Glumberland

Bu çiftlik simülasyon oyununda bitkilerle beraber canavarlarda yetiştirebileceksiniz ve arkanızdan ayrılmayan bu canavarlar sizin adınıza savaşacak. İlginç değil mi? Doğruyu söylemek gerekirse dışardan Stardew Valley, Pokemon ve The Sims oyunlarının bir karışımı gibi duruyor.

4-They Are Billions

2018 (Erken Erişimde) | NumantianLords

Lords of Xulima’nın yapımcılarından, zombi dalgalarına karşı savaşan bir yerleşim hakkında, klasik tarzda bir RTS geliyor. Oyun, bir anda ekranda binlerce zombiyi görebileceğiniz (Left 4 Dead tarzı), player vs AI türünde strateji oyunudur.

5-Nour

Nisan 2018 | Terrifying Jellyfish

Yemek pişirme konusunda çok sayıda oyun var. Öldürdükten sonra canavarları pişirebildiğiniz bir oyun bile var. Nour ise yemek pişirme ya da yemek yeme konusunda değil, yemeğinizle oynayabileceğiniz bir oyun. Yani tostunuzu fırlatıp, makarnanızı zıplatabileceğiniz bir oyun. Sakinleştirici bir oyun gibi duruyor, merakla bekliyoruz.

6-My Time at Portia

23 Ocak (Erken Erişim başlangıcı) | Pathea

Bugünlerde herkes köyleri, çiftlikleri bırakıp şehre göç ediyor fakat bu oyunda işler daha değişik ilerliyor. Bu RPG’de, babanızın köydeki atölyesine gidecek ve çevredeki en iyi üretimi yapan küçük iş adamı olmaya çalışacaksınız.

7-Kingdom Come: Deliverance

13 Şubat | Warhorse

Kingdom Come: Deliverance, 15. yüzyılda Avrupa’da sıradan bir demircinin oğlunu oynayacağınız fantastik unsurları olmayan bir RPG oyunudur. İntikam arayışı içindesiniz ama seçilen kişi siz değilsiniz. Warhorse’ın, gerçekçi bir cesaret ve tehlike dünyası yaratmaya çalıştığı görülüyor. 

8-Fugl

2018 yılının başlarında çıkacak (şu anda Erken Erişimde) | Team Fugl

Uçma ve sakinleştirici kaçış oyunlarıyla ilgili oyunlar bu yıl gerçek bir trend oldu. Yoğun ağaçların arasından geçebilmek için çevrenizdeki yaratıklara dönüşebildiğiniz bir uçuş simülatör oyunu olan Fugl’da her ikisi de var.

9-Meanwhile

17 Ocak | Zarfhome

Oyunda bir çocuk üç çılgın bilimsel aygıtı bulur: bir zihin okuma kaskı, bir zaman makinesi ve bir kıyamet aygıtı. Peki ama hangisini önce denemeli? Orijinal olarak kendi macera hikayenizi seçerek çizgi roman şeklinde piyasaya sürülen oyun, video oyunu biçiminde yeniden ortaya çıkıyor. Yaptığınız her seçim sizi başka bir maceraya sürükleyecek.

10-Q.U.B.E. 2

2018 yılının başlarında çıkacak | Toxic Games

Orijinal olarak birincil kişi bulmaca oyunu olan Q.U.B.E. Bu oyunda ise ilk oyunu yansıtan bir oyun olmuş ancak bu sefer uzaylı ülkesini araştıran bir arkeolog olarak oynayacaksınız.

11-Consortium: The Tower

2018 (Erken Erişimde) | Interdimensional

Consortium tek bir hava aracıyla oynayabileceğiniz üç boyutlu bir oyundu. Devam serisi ise biraz gizlilik, biraz diplomasi biraz da şiddet içeriyor.

12-Photographs

2018 | EightyEight Games

Photographs, beş farklı zaman ve yere yerleştirilen beş bulmaca oyunudur. Her biri piksel sanatı trajedisi ve çözülmesi gereken bir diorama. Hikayesi gizemli ve görünüşe göre işler bu beş parçaya nasıl yaklaştığınıza bağlı olarak daha da değişecek.

13-Pathologic 2

2018 | Ice-Pick Lodge

Gizemli bir kasabada veba hastalığını iyileştirmeye çalışan kült klasik Rus oyunu olan Pathologic 2 bir serinin ötesinde daha çok yeniden yapılandırılmış gibi duruyor. Patolojik 2 yalnızca grafik ve AI’yi değil aynı zamanda otopsileri ve vebanın davranışını daha gerçekçi hale getirir ve kasabada ayakta kalabilmek için gereken ekonomiyi sağlam bir hale getirir. Orijinalinde, bandaj alabilmek için bölgedeki sarhoşlara su vermeniz gerekiyordu. Acımasızca değil mi?

14-All Walls Must Fall

2018 yılının başlarında çıkacak. (Erken Erişimde) | inbetweengames

Soğuk Savaş’ın hiç bitmediği alternatif bir gelecekte, Berlin hâlâ bölünmüş bir şehir ve dünya nükleer savaşın eşiğindedir. Oyunda 2089 senesinde Alman gece kulübüne geri gönderilen bir zaman yolculusu olarak oynayacaksınız. İşler ters gittiğinde zamanı geri alabileceğinizi de unutmayın.

15-Griftlands

2018 yılının başlarında çıkacak | Klei

Invisible Inc ve Don’t Starve’ın arkasındaki adamlardan Final Fantasy’nin savaşlarına benzer savaşlar bulunduran, tur bazlı bir RPG…  Korsanların, paralı askerlerin başrolde görüldüğü bu bilim kurgu gerçekten bizleri umutlandırıyor. Ayrıca savaşlar kadar anlaşmalar da önemli olacağa benziyor.

16-No Truce With the Furies

2018 | ZA/UM

Hayali bir şehir ve polislik bulunduran oyunlar çok tutulmuştur. Hele ikisi bir araya gelirse ne olur siz düşünün. No Truce With the Furies aynı zamanda düşünceleriniz için bir envanter olacaktır.

17-The Red Strings Club

Ocak 2018 | Deconstructeam

Gods Will Be Watching’in yapımcılarının imzasını bulunduran, Devolver Digital tarafından yayınlanan bu oyun siberpunk oyunların son dalgası oluyor. Bu macera oyununda bir hacker ve barmenin toplumun beyninin yıkanmasını engellemeye çalıştığını göreceğiz. Kokteyl karıştırma ve telefon hackleme gibi şeyler elbette var.

18-Into the Breach

2018 | Subset

FTL’nin geliştiricilerinin yeni oyunu. Into the Breach, şaşırtıcı derecede küçük ölçekte bile dev görünen kaiju ile savaşan dev robotların tur bazlı bir oyunudur. Şehir haritalarının hepsi satranç tahtası gibi sekize sekiz ızgaradır ve canavarlar ayrılmadan önce hasarları en aza indirgemek için belirli sayıda tur sayısına sahip olacaksınız. Şimdiye kadar heyecan verici gözüküyor!

19-Sunless Skies

Mayıs 2018 | Failbetter

Sunless Sea’nin devam oyunu denizleri bırakıyor ve bu seferde uzaya çıkıyor. Güneşsiz Deniz’in devamı, yeraltı okyanuslarını geride bırakır ve uzaya çıkar. Hikaye 10 yıl sonra 1905 yılında geçiyor ve buharla çalışan gemiler artık gezegenlerarası seyahat edebiliyor. Onlardan birinin kaptanı olarak, Sunless Sea’den tanıdık şeyler göreceksiniz – tıpkı çıldırmak, yiyeceği tüketip tüm mürettebatınızı yemeniz gibi.

20-Spelunky 2

Kesin çıkış tarihi yok | Mossmouth

Bu oyunla kesin bir bilgiye sahip olmasakta fragmandan yola çıkarak buraya koymak istedik.

21-Untitled Goose Game

2018 | House House

Gerçekten yaramaz bir kaz olarak oynayacağınız bu oyunda bir çiftçinin radyosunu bozup, öğle yemeğini mahvedip ona işkence edeceksiniz. Gerçekten eğlenceli görünüyor.

22-Vampyr

2018 Baharı | Dontnod

Sıradan bir doktor olarak 1918 gribi salgınıyla uğraşmak zor olacak, ancak Life is Strange’in geliştiricileri, oyuncuların bununla baş etmesini ve kana susamış bir canavar olmasını istiyor. Bu aksiyon oyununda ne ile beslenmek isterseniz onunla beslenirsiniz…

23-Phoenix Point

2018 sonlarında çıkacak | Snapshot

Bu oyunda kutup buzullarının erimesi üzerine yeni bir virüs ortaya çıkıyor ve dünyayı virüsten kurtarmak için X-COM tarzı bir maceraya dalıveriyorsunuz. Virüs tarafından ele geçirilmiş dünyayı elinizde kalan tek Project Phoenix merkezinden yenmeye çalışacaksınız.

24-Frozen Synapse 2

2018 | Mode 7  

Frozen Synapse’in eş zamanlı tur bazlı taktikleri serinin ikinci oyunu için daha da genişletilmiş. İlginç bir oyun merakla bekliyoruz.

25-Frostpunk

Çıkış tarihi belirlenmedi | 11 Bit Studios

This War of Mine’ın yaratıcıları ahlaki açıdan biraz kasvetli bir oyunla tekrar dönüyorlar. Oyun gelecekteki bir buzul çağında geçiyor. Oyunda çocukları çalıştırmamak gibi evrensel istekleri olan ve aç kalmadan hayatta kalabilmelerini sağlamanız için şehir dolusu insan sizin gözünüze bakıyor olacak. Onları donmaktan kurtarmak ve tok tutmak asıl amacınız.

26-Warhammer: Vermintide 2

2018 başlarında çıkacak | Fatshark

Vermintide Warhammer adı altında çıkacak en iyi oyunlardan biridir ve Fatshark ”Castle Drachenfels” ve son olarak ”Reik Death” gibi DLC’ler ile oyunu güzel tutmaya devam etmiştir.

27-Underworld Ascendant

2018 | OtherSide

Ultima Underworld oyunlarının dışlanmış kaldığı bu zamanda Underworld Ascendant, birinci sınıf bir zindan tarayıcısı ve son derece reaktif bir çevreye sahip sürükleyici bir sim oyunu olarak görünmekte. Doğaçlamayı desteklemek amacıyla dizayn edilmiştir.

28-UFO 50

Çıkış tarihi belirlenmedi | Mossmouth

Spelunky ve Downwell’in yaratıcıları da dahil olmak üzere tümü parlayan birer yıldız olan bağımsız geliştiricilerinden oluşan bir ekip, 50 küçük oyunun bu koleksiyonunda işbirliği yapıyor. 2 boyutlu platform oyunlarından RPG’ye, golf-e kadar her şey var bu oyunlar arasında. Oyunda her şey 8 bit’tir ve 32 renk paleti paylaşılmaktadır.

29-Necrobarista

2018 sonlarında çıkacak | Route 59

Hikaye bölümleri arasındaki kurguyu keşfedebileceğiniz 3B görsel bir roman olan Necrobarista, Melbourne, Avustralya’daki terk edilmiş bir tramvay terminalinin dışında kurulu bir kafede geçmektedir. Her şey, kafeteryanın hayalet müşterilere ev sahipliği yaptığı bir gece boyunca gerçekleşir.

30-Project Tingler

2018 başlarında çıkacak | Zoë Quinn

Project Tingler, Tingleverse’de Marvel Cinematic Universe’e benzeyen, ancak daha fazla hedef içeren bir oyun setinin kod adıdır. Oyun birkaç klasik oyunu daha olan yazar Zoë Quinn tarafından yapılmıştır ve ilginç bedava içeriklere sahip olacağı söylenmektedir.