2018’in En İyi Oyunları

2018’in En İyi Oyunları

En İyi Oyunlar 2018

En İyi Oyunlar 2018

2017 yılında olduğu gibi doruk noktalara çıkmak bu yıl için biraz zor. Geçen sene, video oyunlarında yeniden keşfedilen ve gençleştirilen en büyük isimlerden bazıları görülmüştü. The Legend of Zelda: Breath of the Wild‘ın yemyeşil açık dünyasından, kalbi yerinden çıkartacak Resident Evil 7 ve Super Mario Odyssey‘in manyak kaçıklığına kadar. Aynı zamanda PUBG, Horizon Zero Dawn ve Cuphead gibi yepyeni isimlerle şaşırdık ve mutlu olduk.

Bu yıl şaşırtıcı derecede güçlü ve etkileşimli deneyimlerin inanılmaz bir karışımını sunuyordu. Bunların içinde tabii ki, kaygısız Spider-Man ve titizlikle detaylandırılmış Red Dead Redemption 2 gibi çok etkili oyunlar var. Ancak 2018, daha küçük oyunlar için harika bir yıldı. Floransa, aşık olmak için ne hissettirdiğini göstermede etkileşimi kullandı ve Return of the Obra Dinn, belki de ortama lütfedecek en iyi şeydi. Bu arada Tetris Effect, istifleme bloklarının duygusal bir deneyim olabileceği gerçeğini ortaya koydu.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla oyun vardı ve bunu 2018’in en iyi 15 oyununa kadar düşürdük. Listeye bir göz atın.

1. Beat Saber

1. Beat Saber

Beklenenden çok daha uzun sürdü, ancak sanal gerçekliğin sonunda katil uygulaması var. Beat Saber, Star Wars ve Guitar Hero’nun bir maşasıdır. Renk blokları müziğe doğru zamanda size doğru uçar, ve onları bir çift uğultu ışın kılıcıyla karıştırmanız gerekir. Konsept basittir, ancak bir kulaklık taktığınızda ve müzikle uyumlu hale geldiğinizde, bu kesinlikle emici bir deneyimdir. Pek çok kişi tarafından Star Wars lazer kılıcı kullanmanın uzun süredir devam eden arzusunu tatmin ederken, aynı zamanda sadece harika bir ritim oyunu sunar. Aynı zamanda bir antrenman da var. Başka hiçbir 2018 oyununun sizi Beat Saber kadar terletmesi olası değildir.

2. Celeste

2. Celeste

Zorlu, pikselli bir dağa tırmanan meydan okumaya sahip olan Celeste, tipik bir platform oyununa benziyor. Ama çok daha fazlası, hataların üstesinden gelmek için güçlü bir hikaye anlatıyor. Tabii oyunun tadını çıkarmak ve muhteşem retro görsellerinde ve olağanüstü soundtrack’ında lüks hale getirmek için, öleceğinizi kabul etmeniz gerekecek.

3. Dead Cells

3. Dead Cells

Konami, büyük ölçüde Castlevania serisinde bocalanmaktan kurtuldu. Ama indie geliştiriciler toparlanmakta durgun kaldı. Sözde “metroidvanias” diye adlandırılan Metroid ve Castlevania’nın açık uçlu yapısını taklit eden oyunlarda bir sıkıntı yok. Ama yine de, Dead Cells öne çıkmayı başarıyor. Onun acımasız savaş, sürekli değişen dünya ve inanılmaz eğlenceli yetenekleri kombinasyonunu açmak neredeyse imkansız hale getiriyor. Dahası Dead Cells’de, her türlü gotik canavarlarla savaşan harap manzaralardan geçerken, Castlevania benzeri bir tarz duygusu uyandırıyor. Kendi oyunundan çok fazlası kalırken bir klasik gibi hissettiriyor.

4. Florence

4. Florence

Floransa iki saatten az sürüyor, ancak bu kısa sürede inanılmaz derecede güçlü bir hikaye anlatmayı başarıyor. Bu gencin aşkta iniş ve çıkışlarını kaydeden tanıdık bir hikaye. Ama Floransa’nın özgünlükten yoksun olduğu şey, hikayesini sadece video oyunlarının yapabileceği bir şekilde anlatmaktan ibaret. Başta hayatına öncülük ederken, trene binmek veya dişlerini fırçalamak olsun, günlük yaşamını taklit etmek için basit etkileşimler kullanırsınız. Ama o aşık olduğunda, bir tartışmayı kazanmak için yarışırken ya da hareket ettiğinizde ne tutmaya karar verdiğinizde bu etkileşimler daha güçlü ve nihayetinde stresli hale gelir. Kısa, tatlı ve duygusal ve kesinlikle kalbinizi eritecek bir oyun.

5. God of War

5. God of War

God of War‘ın iyi olduğu büyük sürpriz değildir. Sürpriz oyunun başardığı şeyler. Birkaç oyun boyunca, seri adını öncelikle şiddet ve manzara ile duyurdu. İkonik Kratos tam olarak bir kişilik özelliğine sahipti: çok ama çok öfkeliydi. PS4 için God of War’ın soft yeniden başlatılması, serinin üst düzey eylem set parçaları gibi bilindiği şeyi almayı başaracak ve onu bir hikayeyle ve gerçekten önemsediğiniz karakterlerle birleştirecektir. Kratos ve oğlu arasındaki ilişki oyun boyunca doğal olarak ortaya çıkıyor ve böylelikle bu yılın en çekici video oyunu anlatılarındann biri ile sonuçlanıyor.

6. Gris

6. Gris

Gris sadece güzel bir yüzden daha fazlası, ama kesinlikle güzel. Oyun oynamak dünyanın değiştiği ve etrafınızda büyüdüğü yemyeşil, elle çizilmiş bir alanın etrafında hareket etmek gibidir. Rengi ıssız bir manzaraya geri getirmenin basit bir hikâyesini anlatıyor ve sadece birkaç kısa saat sürerken, Gris büyük bir etki yaratıyor.

7. Into the Breach

7. Into the Breach

Into the Breach‘te işler, çoğu strateji oyunundan biraz farklı şeyler yapar. Devasa kaiju güçlerine karşı insan tarafından yönetilen robotlara oy veren sıra tabanlı oyun, genellikle sadece birkaç hamleyi içeren küçük ölçekli savaşlara odaklanır. Stratejinize karar vermeden önce rakiplerinizin nasıl hareket edeceğini de göreceksiniz. Bu, her bir kararı önemli bir hale getirir ve sizi zorlayabilir. Ancak, oyun içi zaman çizelgelerinin seyrini nasıl oynayacağınızı öğrendikçe, bir strateji dünyası açılır. Satranç gibi düşünün, ama tanklar ve devasa böceklerle.

8. Monster Hunter: World

8. Monster Hunter: World

Yıllardır, Monster Hunter, değişime karşı dirençli görünen bu seriden bir tanesiydi ve hardcore hayran kitlesi için açıkça tasarlanmış çok benzer deneyimler sunar. Ama her şey Monster Hunter: World ile değişti. Yeni oyun, modern konsolları mümkün kılan devasa bir dünya ile seriye modern duyarlılıkları getirdi. Vahşi doğaya girmeyi sağlayan daha kusursuz bir tasarım daha doğal hissettiriyor. Hala beklediğiniz gergin, genellikle tahmin edilemeyen canavar avına sahiptir. Ama bu sefer daha büyük ve daha ulaşılabilir bir pakette.

9. Pokemon: Let’s Go

9. Pokemon: Let's Go

Pokemon: Let’s Go ile yanlış gidebilecek pek çok şey var. Pokemon Go oyuncularını daha geleneksel Pokemon oyunlarına yöneltmeyi amaçlayan bir oyundu ve kitlelere hitap etmeyen yarım bir çözüm olarak kolayca sona erebilirdi. Bunun yerine, Pokemon deneyimini düzene sokuyor, serinin yıllar boyunca topladığı büyük bir kısmı yok ediyor. Let’s Go, her iki dünyanın da en iyisi ve belki de yeni oyuncular için mükemmel giriş noktasıdır.

10. Red Dead Redemption 2

10. Red Dead Redemption 2

Bazen, Red Dead Redemption 2‘nin gerçekten eğlenmenizi istemediğini hissedebilirsiniz. Telaşlı kontroller ve yetersiz tanımlanmış mekanikleri ile yavaş ve çekişmelidir. Ama aynı zamanda daha önce başka bir sanal dünyaya benzemeyen bir derinlik ve dokuya sahiptir. Yüksek yoğunluklu aksiyon setlerinden atlara binmek veya yemek pişirmek gibi daha sessiz anlara kadar, Red Dead Redemption 2, izin verirseniz kesinlikle sizi cezbedecek bir oyundur. Vahşi Batı’da bir kanun kaçağı olarak yaşayacağınız en yakın şey budur.

11. Return of the Obra Dinn

11. Return of the Obra Dinn

Başlangıçta Return of the Obra Dinn neredeyse sıradan görünüyor. Kayıp bir gemi kıyıda mahvolmuştur ve bir sigorta ayarlayıcısı olarak tam ne olduğunu görmek sizin işiniz. Fakat oyunun kendini daha fazla bir şey olarak ortaya koyması çok uzun sürmez. Büyülü bir saatin gücünden yararlanarak, Obra Dinn‘in çirkin bir şekilde yok edilmesini keşfedebilirsiniz. Tüm bunlar, bir kitaptaki ipuçlarını ve ayrıntılarını kataloglarken, kayboluşunun ardındaki gizemi belirliyor.

12. Spider-Man

12. Spider-Man

Spider-Man‘da New York’un etrafında ne kadar iyi hareket etmenin ne kadar iyi hissettirdiğini açıklamak gerçekten zor. Muazzam bir şehiri keşfetmek, koleksiyonlardan birini bulmak ve çok kötü adamlar dövmek için oyun birçok açıdan tipik bir açık dünya aksiyon oyunudur. Ama tüm bu unsurlar Spidey ve web-slinging yetenekleri sayesinde daha keyifli hale getirilmiş. Bir kaç düzine rastgele nesneyi takip etmek istediğiniz nadir oyunlardandır, çünkü sadece şehirde dolaşmak çok eğlenceli.

13. Super Smash Bros. Ultimate

13. Super Smash Bros. Ultimate

Ultimate, son Super Smash Bros.‘un bir oyunundan daha fazlası: tüm oyuna nüfuz eden bir kültürdür. Nintendo’nun uzun süredir devam eden karakter dövüş serisindeki son sürüm olan Ultimate, her şeyden daha fazlasını sunarak öncüllerini geliştiriyor. Daha fazla karakter, daha sağlam bir tek oyunculu mod, daha fazla özelleştirme seçeneği ve hiç olmadığı kadar çok karakter. Bir sonraki oyunun bunu geliştirmek için neler yapabileceğini merak etmek gayet doğal.

14. Tetris Effect

14. Tetris Effect

Tetris‘i yeni hissetmek kolay değildir. İkonik bulmaca oyunu onlarca yıldan beri var olmuştur. Ancak bu süre boyunca gerçekten çok gelişmemiş veya değişmemiştir. Tetris Effect, tanıdık bir oyun üzerinde güzel ve şaşırtıcı derecede duygusal bir müzik, görsel ve hikaye anlatımı katmanları oluşturarak işleri sarsmayı başarır. Alanı temizlemek ve yüksek bir puan elde etmek için hala bloklar oluşturmaya çalışıyorsunuz, ancak bu sefer görsel-işitsel bir yolculuk. Ve VR’da daha da iyi.

15. Yakuza 6

15. Yakuza 6

Yakuza’nın ilk uygun nesil-akımı oyunu aynı zamanda uzun zamandır önde gelen adam Kiryu için bir uğurlamadır. Seride Tokyo’nun en tam anlamıyla hayata geçirilmesini sağlıyor ama Yakuza oyunlarını çok sevdiren ilginç yazı ve heyecanlı mücadeleyi de kurban etmiyor. Aslında Yakuza 6, deneyime büyük bir drama katmanı ekleyerek Kiryu’nun küçük bir çocuğun oyunun büyük parçaları için sorumlu olmasını sağlar. Eğer bu onun en son oynadığı rol ise, dışarı çıkmak için harika bir yoldur.