AMD pazar işlemcileri domine edeb§ Intel karşı çıkma başlıyor

AMD pazar işlemcileri domine edeb§ Intel karşı çıkma başlıyor

Intel şirketi uzun süredir işlemci pazarında lider konumdadır, ancak son zamanlarda AMD bu payını kararlı bir şekilde geri kazanıyor. 2017 yılında Ryzen işlemci neslinin piyasaya sürülmesinden bu yana AMD’nin tüm işlemci satışları kademeli olarak artmaktadır. Şu anda şirket server, mobil ve masaüstü sistemlerde mükemmel performans göstermektedir, ancak liderlik hala Intel’in elindedir. Tek sorun, ne kadar süreyle.

Mercury Research’ten analistlere göre AMD’nin x86 işlemci sevkiyatları geçen yıla göre %3,6 artarak %17’den %20,6’ya yükseldi. Bu, Intel’in satış performansına ciddi bir darbe vurdu. Intel hala daha iyi satılsa da artık o kadar emin olamıyor. Son rapor, AMD’nin birkaç yıldır piyasadaki konumunu güçlendirdiğini açıkça gösteriyor, bu süre zarfında “mavi” rakibi performans kaybediyor.

Geçen yıl masaüstü bilgisayar pazarında AMD’nin satışları %4,7 arttı, bu da onun masaüstü x86 işlemciler pazarında payını %23,9’a çıkardı. AMD’nin masaüstü bilgisayar satışlarından elde ettiği gelir payı, geçen yılın aynı dönemine göre %19,2’den %15,4’e yükseldi. Şirketin sorun yaşadığı tek alan dizüstü bilgisayarlar. AMD’nin burada da büyüme gözlendi ancak beklenenden daha düşük seviyede. Pazar payı %19,3’ten %20,3’e düştü; bu durum, Intel’in Meteor Lake işlemcilerinin satışlarının artmasından kaynaklanabilir. AMD, son bir yılda dizüstü bilgisayarlar için Ryzen 8040 çiplerinin satışlarının ikiye katlandığını belirtmesine rağmen.