AMD vs Intel - R3 3100 En İyi Düşük Maliyetli CPU Olabilir

0 Yorum · 343 Görüntüleme

Intel Core i3 10100 vs AMD Ryzen 3 3100. En iyi düşük maliyetli işlemci hangisi? Mevcut kriterler AMD'nin avantajını ortaya çıkarıyor.


AMD, lider CPU pazarında gün geçtikçe daha iyi bir performans sergiliyor ve Intel'den liderlik konumunu alıyor. Düşük maliyetli segmentte de aynı durum söz konusu. Yeni nesil bütçe dostu yongalara, bu fiyat aralığında hangi CPU'nun en uygun olacağını belirlemek için ön kriterler verildi.

Intel Core i3 10100 ve AMD Ryzen 3 3100. Bu işlemcilerin test sonuçları Twitter'da @TUM_APISAK kullanıcısı tarafından bir gönderide paylaşıldı. Kullanılan kriterler 3DMark Fire Strike ve 3DMark Time Spy’idi.

 

Yapılan testlerden birincisi (Fire Strike) 16-17 bin civarında puan skoru ortaya koydu (birbirine çok yakın). İkinci kriter sadece işlemcilerin performans açısından çok benzer olduğu inancını güvence altına aldı. Sonuç olarak her iki CPU'nun sonuçları yaklaşık 7 bin puan arasında dalgalandı.

Intel'in ürünü varsayılan olarak 3,6 GHz olarak çalışıyor ve 4,3 GHz'e çıkabiliyor. Böylece AMD'nin teklifinden daha yüksek hızlara ulaşıyor. Ryzen 3,6 GHz değerini yalnızca 3,9 GHz'e yükseltebiliyor. Peki bu fark önemli mi? Ayrıca ekstra para harcamaya değer mi?

Intel Core i3 10100'ün 122$'a mâl olması beklenirken, AMD'nin işlemcisi daha ucuz ve fiyatı 99$. Anakart sorununun burada da önemli bir rol oynadığını belirtmek gerekir. AMD'nin ürünü, AM4 soketli eski bir anakarta ve Intel'in CPU'su yalnızca yeni LGA 1200 soketli kartlara monte edilebiliyor. Bu durum AMD işlemcinin daha iyi bir seçim olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, internetteki daha kapsamlı testlerin yalnızca Intel'in CPU'su herkes tarafından kullanılabilir olduğunda görüneceğini unutmamak gerekir. Bu kapsamlı testler ileride tüm şüpheleri ortadan kaldıracaktır.

Intel Resmi Web Sitesi

AMD Resmi Web Sitesi


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!