Android Cihazlarınızda Oynayabileceğiniz 9 Klasik PC Oyunu

Android Cihazlarınızda Oynayabileceğiniz 9 Klasik PC Oyunu

Mobil oyun denince akla vakit geçirmelik küçük oyunlar gelebilir. Mesela kuşları mancınıkla atarak domuzları vurduğumuz Angry Birds gibi oyunları herkes rahatlıkla oynar. Peki ya asla unutmayacağımız o eski ve klasik PC oyunlarını Android cihazlarımızda oynayabilir miyiz?

PC oyunları yüksek işlemci ve ekran kartı ihtiyacı duyuyor. Ancak eski ve klasik oyunlar artık günümüzdeki akıllı telefonlarda bile rahatlıkla oynanabilir durumda. Biz de sizler için bu oyunlar arasından en iyilerini bulduk ve sıraladık.

1. The Grand Theft Auto Serisi

Tüm zamanların en başarılı oyun serilerinden biri Android’de çeşitli sürümlere sahip. Grand Theft Auto III, GTA: Vice City ve GTA: San Andreas arasından seçim yapabilirsiniz.

Her biri, suç merkezli üç dünyada oldukça farklı deneyimler sunuyor. Android’de bu oyunu oynamak PC’de oynamaktan hiç farklı değil. Dokunmatik ekran kontrolleri sadece nadiren sorun çıkarıyor. Android’de Bluetooth ve USB kontrolcüsü kullanmak da artık çok kolay olduğundan bu da bir problem teşkil etmiyor.

Android için tekrardan düzenlenmiş üç Grand Theft Auto oyununun toplamı 76 Liraya geliyor. Tabii ki üçünü birden satın almanıza gerek yok.

İndirme linki: Grand Theft Auto III (22.99 ₺)

İndirme linki: GTA: Vice City (22.99 ₺)

İndirme linki: GTA: San Andreas (29.99 ₺)

2. XCOM: Enemy Within

XCOM: Enemy Within, Dünya’yı uzaylılardan kurtarmakla görevli bir savaş ekibini kontrol ettiğiniz gerçek zamanlı bir strateji (RTS) oyunudur.

Bu oyuna uzaylıları avlamak yerine (önceki XCOM: Enemy Unknown’a bakın), daha geniş bir görev üzerindesiniz. Bu sefer amaç, sahte bir insanüstü grup olan EXALT ile uğraşmak ve yabancı işgalcileri gözlemleyip yok etmektir. Oyunun hikayesi çarpıcı, sinematik açıdan zengin ve önceki oyuna göre daha büyük, devam niteliğinde bir oyundur.

İndirme Linki: XCOM: Enemy Within (33.99 ₺)

3. Carmageddon

GTA gibi, Carmageddon da birçok gerçek zamanlı unsura sahiptir. Ancak Carmageddon, GTA’dan çok daha karanlık, daha gerçekçi bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu harita PC oyununu Android’de ücretsiz olarak oynamak size harika bir deneyim kazandıracak.

Carmageddon uygunsuz bazı içeriklere sahip olsa da, zamanında çok popüler bir oyundu (birçok ülkede yasaklanmıştı) ve şimdi Android’de tekrar popülerlik kazanıyor. Kısacası, ister araç ile isterseniz de yaya olarak oynayın, diğer oyuncuları vurarak puan kazanırsınız.

Carmageddon’da kuralsız olarak oynamaktan başka seçeneğiniz yok. Yarış ile senaryonun birleştiği bu oyunda yapay zeka da karşınızda olabilir. Kısacası Carmageddon hala eskisi kadar eğlenceli.

İndirme Linki: Carmageddon (Ücretsiz)

4. Dragon’s Lair

Bu listedeki en eski PC oyunu olan Dragon’s Lair, 1983 yılında Laserdisc ile güçlendirilmiş arcade makinelerini vurdu. Etkileyici animasyonlarına rağmen oyun biraz kendini tekrar ediyor.

Amacınız kahraman Diring the Daring’e çeşitli zorluklar karşısında rehberlik etmektir. Oyunda animasyon kesitleri doğrultusunda tuzakları geçen karakterimiz için belli kararlar alarak ilerlemeniz gerekiyor. Ölürseniz en son kaldığınız yerden doğru kararı vererek tekrar oynamak zorunda kalıyorsunuz.

Dragon’s Lair’in yanında, Android’de piyasaya sürülen aynı teknoloji (ör. Space Ace) ile oluşturulmuş bir de devam oyunu bulunmakta.

İndirme Linki: Dragon’s Lair (9.99 ₺)

İndirme Linki: Dragon’s Lair 2 (9.99 ₺)

5. The 7th Guest: Remastered

Tıklamalı ve ilerlemeli “odadan kaçış (escape the room)” tarzı oyunları seviyor musunuz? İşte bu oyun tam size göre. Tek yapmanız gereken perili bir evde bir gece hayatta kalmak.

İndirme Linki: The 7th Guest (10.99 ₺)

6. Doom ve Doom II

Doom ve Doom II nişancı oyunlarının mobil versiyonları da Android’de mevcut. Cehennemde geçen, ürpertici ve fiziksel olarak heyecan verici birinci şahıs nişancı oyunlarından (FPS) ikisi, Doom ve Doom II, mobil cihazlarda şaşırtıcı derecede iyi oynanıyor.

Daha önce Doom serisi hakkında bir şey duymadıysanız yapabileceğiniz en iyi şey bu oyunu indirip denemeniz.

İndirme Linki: Doom (32.99 ₺)

İndirme Linki: Doom II (32.99 ₺)

Android için geliştirilmiş birkaç bağımsız yapım da mevcut. Bunların arasında ücretsiz en iyisi ise bu:

İndirme Linki: Freedoom (Ücretsiz)

7. Baldur’s Gate: Enhanced Edition

Baldur’s Gate, Android için yeniden canlandırılan bir başka klasik tıklamalı PC oyunu. Oyun, çeşitli unutulmaz karakterlere ve ilk çıkışından yıllar sonra oyuncuları heyecanlandırmaya devam eden çarpıcı bir hikayeye sahiptir.

Baldur’s Gate, güçlü karakterizasyonu, seslendirmeleri ve hikayesi olan tipik fantastik bir oyundur. Mükemmel ve tekrar tekrar dönme olasılığınız olan bir oyun. Genişletme paketleri ve premium içerikler de satın alınmasının yanında, Baldur’s Gate II de Android için oynanabilir durumda.

İndirme linki: Baldur’s Gate (69.99 ₺)

İndirme linki: Baldur’s Gate II (69.99 ₺)

8. Max Payne Mobile

Rockstar’ın bu son derece etkili nişancı oyunun birkaç devam oyunu iki tane filmi de var.

Max Payne, cinayet komplosu kurulmuş, adını temizlemesi ve gerçeği ortaya çıkarması gereken kaçak bir polis. Ailesini kim öldürdü? Ve neden Payne’e komplo kuruldu?

Karanlık bir hikayeye sahip Max Payne Mobile, orijinal PC oyunudur ve Android için yeniden optimizasyonu yapılmıştır. Ağır çekimde mermilerden kaçındığınız oyun motoru ilk kez bu oyunda kullanıldı.

İndirme Linki: Max Payne Mobile (12.99 ₺)

9. Star Wars: Knights of the Old Republic

Listenin son oyunu olarak tartışmasız en iyi Star Wars oyununu seçtik (kesinlikle Disney öncesi). Eski Cumhuriyet Şövalyeleri, şimdi “Skywalker Saga” dediğimiz olaydan 4.000 yıl önce gerçekleşiyor. Klasik bir Yıldız Savaşları oyunu.

RPG bu oyun size hikaye boyunca çeşitli karakter sınıfları ve yollar gösterir. Sith Armada ile savaşmak için bir ekip oluştururken görevler ve savaş karakterinize göre zorluk çeşitliliği vardır.

İlk kez 2004 yılında piyasaya sürülen Knights of the Old Republic (kısaca KOTOR) kesinlikle zamanının en başarılı oyunlarından biri. Mükemmel bir hikayeye sahip bu oyunun sahnelerini izlerken her saniyesinden keyif alacaksınız.

İndirme Linki: Star Wars: Knights of the Old Republic (64.99 ₺)

Bugün Android Cihazlarda Oynanabilen Eski PC Oyunları

Android’deki bu klasik PC oyunlarının tümü Google Play’de bulunabilir. Ancak, başka sitelerde de bazılarını bulabilirsiniz. Örneğin, bu oyunların Android APK dosyalarının çoğu Amazon’un App Store uygulamasında mevcuttur.