Bitcoin Kripto Para Birimi Kralı Olarak Tehlike Altında mı?

Bitcoin Kripto Para Birimi Kralı Olarak Tehlike Altında mı?

Kral Tahtından İndiriliyor mu?

Kral Tahtından İndiriliyor mu?

Bağlılıklarınızın kripto topluluğunda bulunduğu yerden bağımsız olarak, orijinal Blockchain çözümü olan Bitcoin’e saygı gösterilmelidir. Bununla birlikte, Bitcoin ortaya çıktığından bu yüksek konuma gelmesi 10 yıl sürdü ve şimdi işler Kral’dan uzaklaşmaya başlıyor.

Bitcoin’in yolu, Ağustos 2017’de yeni bir meydan okuyucu olarak hızla artan ölçeklendirme tartışma ortamından çıktığında sonsuza dek değişti. Bitcoin Cash, destekçileri ile birlikte gerçek bir yönetici olduğu iddiasıyla ortaya çıktı. Segwit 2x’in başarısız olması kısa bir süre sonra geldi, bu da Bitcoin’in dijital altın statüsünü doğruladı. Dijital bir altın olarak rakipleri olmayabilir, ancak kripto para birimi dünyasında son hareketini oynuyor olabilir.

Ölçekleme, gelişmekte olan kripto para birimleri için sabit bir konudur ve Bitcoin düzgün bir şekilde ölçeklenemiyorsa, daha ileri bir düşünce kripto para birimi için yatırımcılar tarafından terk edilebilir.

Yaşlanan Bir Kral
Bitcoin, milyonlarca kullanıcıyı kripto para birimi alanına getirdikten sonra, mevcut bloklar madencilik yapabileceklerinden daha hızlı işlemlerle doldurulduğundan, Bitcoin ağının günlük sıkışmasına neden oldu. Bu birikim, daha yüksek işlem ücretlerine ve daha uzun bekleme sürelerine yol açtı.

Bu faktörlerin hepsi bankaların paralarını aşan güçleri ortadan kaldırmak için kripto para birimini destekleyen ilkelere ters düşüyor. Bankacılık ücretleri ve merkezileştirilmiş bekleme süreleri, bir başka kişinin parasını kontrol altında tutması nedeniyle ortaya çıkan tahrişin bir parçasıdır. Bitcoin giderek bu kötü alışkanlıkları yakalamakta ve bankalara parasal hizmetler konusunda bir tekel düzenlemeye başladığı günlere dek uzanan bir vaziyet hissi yaşatmaktadır.

Etrafındakiler Bekliyor
Bitcoin’in dijital altına doğru hareketi toplumsal bir karardı ve bu nedenle suçlama tamamen para biriminin omuzlarına bırakılamaz. Ancak bu kısa sürede ölçeklendirme konularında yatırımcılar arasındaki sıkıntılar arttı.

Bitcoin’den kabuk çıkarmayı bekleyen başka para birimleri var ve zaten Bitcoin Kasım ayından bu yana pazar hakimiyetinde yüzde 50’lik bir düşüş yaşıyor gibi görünmektedir. Çok yakın zaman önce 60’ın üzerinde olan Bitcoin pazar payı, şuan yüzde 33’ün biraz üzerindedir.

Bitcoin Cash belirtildiği üzere, onu “peer to peer elektronik nakit sistemi” olarak değiştirmeye çalışan en doğrudan rakip. Bununla birlikte Bitcoinc, döviz alım oranının tersine döndüğü endişe verici olası yeniliklerden fazlasını sunuyor. Bitcoin, bir zamanlar büyük elektronik şirketler tarafından ödeme şekli olarak kabul edilmiş ancak daha sonra benimsenmesi tam olarak gerçekleşmemişti. Daha önce güçlü bir destekçisi olan Steam, artık Bitcoin’i kabul etmiyor. Microsoft’da bu konuda ortalığı biraz karıştırdı ve şöyle bir bildiri yaptı;

“Microsoft, daha düşük Bitcoin miktarlarının müşterilerin kullanımına sunulmasını sağlamak için sağlayıcımızla birlikte çalıştıktan sonra Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak geri yüklemiştir.”

Şirketler Bitcoin’den uzaklaşırken, kripto para birimlerindeki daha resmileşmiş isimlerden bazıları bile kapıya doğru ilerlediler. Kripto topluluğunda görüşleri nedeniyle saygı gören sivil CEO Vinny Lingham şunları söyledi:

“Ürün açısından baktığımda, bence dijital altınlardan ziyade peer to peer nakit talebi daha fazladır.”

Bitcoin Nereye Doğru Gidiyor?
Şu anda en eski ve en tanınmış dijital paranın bu ölçeklendirme sorununu aşmaya yönelik planları sürüyor. Göz önüne alınan çözümlerden bazıları Lightning Network veya ağın blok boyutlarını değiştirme gibi önemli yükseltmeleri içerir. Yavaş ama kesinlikle Bitcoin ağında test edilen bir teknoloji olan Lightning Network, işlemleri zincir dışı hale getirmek ve ödeme kanallarını açmakla ilgilidir. Bu işlemler zincirleme gerçekleştiğinde, sonuç çok daha ucuz bir oranda neredeyse anlık bir işlemdir. Bu tür bir yükseltme, çok sayıda fikir birliğine ihtiyaç duyacak ve Bitcoin’in sahip olduğu bir diğer konu olan, geniş çaplı bir biçimde yerleşik ve kullanılabilir hale gelmeden önce çok daha fazla test ve kanıta ihtiyaç duyacaktır.

Ağda büyük değişiklikler yapma fikri bile başarısız olabilir ve bocalayabilir. Bunu Segwit2x’in potansiyel yükseltmesinin başarısızlığı ile zaten gördük. Daha büyük bloklar sorunu çözebilir. Ancak Bitcoin aslında Bitcoin Cash ile aynı yolda ilerleyecek ve toplumda çok fazla sadık destekçiyle bu gerçekleşmeyecek gibi görünüyor.

Tahttan İndirmek Zor
Bitcoin kripto para birimi alanına iyice yerleşmiş durumda ve muhtemelen iyi bir lider para birimi olacak. İnsanlar her şeyden önce Bitcoin’e bakıyorlar. Ancak toplum olgunlaştıkça, araştırıyor ve daha fazlasını istiyor, bundan dolayı Bitcoinin başı dertte olabilir. Değişikliklerin yapılması gerekiyor ve Bitcoin çok erken düşmese de değişiklik yapmazsa başarısızlık olasılığı artmaya devam edecektir.

Kaynak: 1