Cyberpunk 2077’nin Kökenleri

Cyberpunk 2077’nin Kökenleri

Cyberpunk 2077, E3’te yeni fragmanını piyasaya sürdüğünde, on yıldan fazla süredir devam eden bir tartışmanın merkezine adım attı. Moda ifadesi haline gelen edebi tür Cyberpunk, pop kültürü mihenk taşı haline geldi mi, yoksa öldü mü? Bir nostalji gezisinden fazlası olabilir mi? Bu, cyberpunk’ın belirli bir görünümü etrafında dönen, onu doğası gereği anti-kapitalist olan bir dizi eser olarak, distopik ve bilgisayar çağının başlangıcında insanlığın geleceği için bir uyarı işlevi olarak gören bir tartışmadır.

Büyük mega-şirketlerin yükselişi, gezegeni aşan veri ağlarının oluşturulması, güç ve sermaye olarak finansal eşitsizliğin derinleşmesi, pek azı arasında bir araya gelmedi. Bunlar, cyberpunk yazarlarının geleceğimizde gördükleri değişimlerdi. Bugünkü bakış açısından, bu olaylardan kaçının geçtiğini görebiliriz. Bu yüzden bir tür olarak cyberpunk, günümüze özgü bir şekilde odaklanabilecek bir bilim-kurgu türü olarak ileriyi gören, hatta önemli gibi görünüyor.

Ama ya da bu yüzden tartışmalar biter, cyberpunk çalışmaları halinden memnun. Kurumsal güç, eşitsizlik ve teknolojik çarpıklık geleceğini eleştirmekten ziyade, onların içinde yer almaya başladılar. Yeni cyberpunk, felsefesiyle değil, şu anda çok iyi bilinen yıpranmış estetikli sokakları, Japonca karakterlerin neon işaretleri, netrunner’lar ve iğrenç suçluları tarafından şekillendirilmiştir. Türünü şekillendiren cyberpunk yazarlarının “mirrorshades” grubu üyelerinden biri olan Bruce Sterling; “düşük hayat, ileri teknoloji” olarak yazmıştır. Ama bu tam bir hikâye değil, uzun mesafeli değil, cyberpunk’u geleceğin tamamen olumsuz bir imajı olarak çerçevelemek için, içinde yaşamanın hayalini kurtaracak delil olabilecek biri, yanlış yorumlayıcıdır.

Sokak Hayatı

Sokak Hayatı

Cyberpunk 2077’nin geldiği yer burası. CD Projekt Red‘in devasa bilimkurgu RPG’si, geçen hafta gölgelerden çıktığında, toplam kurumsal kontrolün ve sakat bir yoksulluğun korkunç ağırlığı altında değildi. Ama manik enerji, gösteriş tarzı ve şiddetli bir vahşet duygusuylaydı. Muazzam bir Kaliforniya güneşinin ışığında, Night City‘nin kurumsal monolitleri baştan çıkarıcı turuncu renkte parlıyordu; sokak hayatı ise geçmişten geçen tüm renklerin modası ve stilleri ile enerjik bir tempoda geçiyordu. Bu Blade Runner distopyası değildir, sonsuz yağmur ve gizli acılarla yıkanır. Cyberpunk 2077, yenilmez, şık ve caddenin sunabileceği herhangi bir aksiyon için hazır görünüyor. Bazıları için cyberpunk kendini korkutuyor gibi görünebilir, ama oyunun kökenine bakarsanız, tam tersi ortaya çıkar.

Cyberpunk 2077, bildiğiniz gibi, bir uyarlamadır. Cyberpunk kalem ve kağıt RPG‘si ilk kez 1988’de piyasaya sürüldü ve ardından 1990’da bunu Cyberpunk 2020 izledi. Mekanik-tabanlı RPG Mekton’u piyasaya çıkartmak için kendi RPG yayıncısı R. Talsorian Games’i başlatan bir oyun tasarımcısı olan Mike Pondsmith tarafından oluşturuldu. Cyberpunk 2020, adını yeni bir bilim kurgu dalgasından ortaya çıkaran ilk büyük rol yapma oyunu olarak masa üstü RPG tarihinde bir yer kuracaktı.

Cyberpunk 2020 piyasaya sürülürken, Pondsmith Mirrorshades grubundan birçok unsuru, özellikle de ikonik yazar William Gibson ve Bruce Sterling’in çalışmalarını bütünleştirirken, Pondsmith oyunu ilk yazmaya başladığında okumamıştı. Bunun yerine Pondsmith, dünyayı potansiyelini gördüğü ticari bir başarı olan Blade Runner’den ilham aldı. Bu, Cyberpunk 2020’nin, türünü tanımlamak için gelebilecek çekirdek edebi eserler ile birlikte geliştirildiği anlamına gelir. Aslında, Blade Runner’ın piyasaya sürülmesi sırasında, William Gibson henüz Neuromancer’i bitirmemişti ve insanların, kitabını Ridley Scott’un güçlü gelecek vizyonundan kopya ettiği düşüncesi onu korkutmuştu.

Dan O’Bannon tarafından Jean ‘Moebius’ Giraud’un sanat eseri ile yazılmış The Long Tomorrow’dan bir panel. İngiliz baskısı basılı değil, ama Humanoids tarafından yayınlanan Fransız baskısı Kindle’da.

Ancak Blade Runner bir kopyaydı ve Alien yazar Dan O’Bannon’un 1976 tarihli Moebius, The Long Tomorrow ile yaptığı işbirliğinden çizilmişti. Sıkıştırılmış, şiddete dayalı, fütüristik bir kentte noir tarzı bir dedektifi takip eden bu kısa bilim kurgu karikatürü, cyberpunk için sıfır noktasına sahip olduğumuz en yakın şeydir. Gibson, Scott ve hatta Akira yaratıcısı Katsuhiro Otomo; hepsi, katı noir ve kentsel bilimkurgu devrimci melezinden etkilendiklerini itiraf etti.

Aslında, yarım asırlık boşluğa rağmen, Cyberpunk 2077’nin Night City ve Long Tomorrow’un isimsiz şehri arasında pek çok görsel bağlantı var. İster renk ister ışık olsun ve her ikisi de kesişen, kentsel grit duygusuyla parlıyor. Long Tomorrow, “sadece bir başka hikaye, bu şehirde yüz milyonlarca hikaye var, bu sadece 12 tanesiydi”, bu yayınlanan Cyberpunk 2077 fragmanına ve hikayeler ile ayrıntılar arasındaki hiperaktif geçişe eşit olarak uygulanabilecek bir satır.

Bu neden bağlantı yapmaya değer? Çünkü bir cyberpunk kentinin korkunç bir yer olması fikrini altüst eden cyberpunk içindeki bir fantezinin alt akımına işaret ediyor, en kötü olası geleceğimiz. Bunun yerine, cyberpunk şehri nihai şehir fantezisi olabilir mi? Tüm çelişkileri ve mücadeleleriyle tamamlanan bir kent, tamamı keşfedilmeye hazır 100 milyondan fazla öyküyle bir araya getirilerek, binlercesi ile çoğaltılır. Kendine has olmayan bir hayat ile nefes almak, sokağın hayatı.

Ana Fikir Üzerinde Stil

Night City, orijinal olarak 1991’de R Talsorian Games tarafından yayınlanan bir Cyberpunk kaynak kitabı.

Ana Fikir Üzerinde Stil

Bu Mike Pondsmith’in Cyberpunk’ı. William Gibson’dan bile en sevdiği bir söz vardır: “sokak şeyler için kendi kullanımlarını bulur”, bu da yoksulluğun ezici acısını değil, sersemliğin yaratıcılığını gösterir. Bu fikirlerin güçlendirilmeside sadece Cyberpunk 2020 için bir oyun kitabı açmalısınız. “Bir Cyberpunk olarak, boğazda teknolojiyi yakalar ve asılırsınız” diye başlar, “Soul & The New Machine” adlı bölümde. Kurallar kitapta, “ana fikir üzerinde stil”, “tutum her şeydir”, “daima kenara çek” ve son olarak: “kuralları çiğne” şeklindedir.

Get-go Pondsmith’in cyberpunk’ın ne olduğu konusunda fikriniz var. “Karanlık geleceğin rol yapma oyunu” olabilir, ama bu sadece karanlık olan bir gelecek için savaşacak bir şeydir. Cyberpunk 2020’nin yekpare kurumları direnecek, yıkılan sokakları takip edilecek, teknolojisinin yıkıcı bir yeteneğiyle konuşlandırılacak.

Cyberpunk 2077, kalem ve kağıt öncüllerinin bu tutumuna sadık olmasa hiçbir şey olurdu. Fragmandaki anlatıcının sunduğu kendini beğenmiş ağır ağır konuşması, Pondsmith tarafından kaleme alınmış olabilir ve ve “ana fikir üzerinde stil” in önceliklendirilmesi, orijinal RPG’nin anarşik doğasıyla uyumludur. Sadece bu değil, aynı zamanda fragmanda, Pondsmith’in daha abartılı fikirlerinden bazılarına atıfta bulunuyor: bir podyumda dikilen bir krom kaplama diva, keskin neon, renkli mohawklar, leopar baskılar ve çivilerle dolu gözlerle çevrelenmişlerdir. Bunlar, Cyberpunk 2020’nin sayfalarından düz bir şekilde koparılabilir.

Ayrıntıların bir kısmı bile bunu anlatır: Militech ve Arasaka, 2020’den itibaren doğrudan doğruya iki şirkettir ve fragmanların anlatıcısı, 2020 Night City kaynak kitabının kapağındaki karakterle aynı parıltı yakalı ceketi giyer. CD Projekt Red’in sadece serinin bekçisi olduğundan daha fazlası olduğu açıktır. Fragman onları Night City’de neyin uygun ve uyuşmadığının farkında olarak, hevesli hayranlar olduğunu gösteriyor.

Kritik Bir Göz

Cyberpunk’ın ikinci baskısı, R Talsorian Games Inc.

Kritik Bir Göz

Ama bu havanın sizi aldatmasına izin vermeyin, Cyberpunk 2020’nin odaklandığı sadece tarz değil. Orijinal oyun kitabından daha fazlasını okuyun, tıknaz silahların grafik çizimlerini geçmiş ve 80’lerin arabalarını yeniden tasarlamış. Bazı ilginç şeylere ulaşırsınız. Şirket güvenliğinin sivil huzursuzluğun polis gücünün kontrolünü nasıl ele aldığına dair bir bölüm nasıl olur? Ya da modern bir kelime hazinesine girmeden önce Pondsmith’in kullandığı iyi bir sözcük, yoksul vatandaşları şehrin terkedilmiş bölümlerine mi zorluyor?

Amerikan sağlık sigortası sisteminin açık bir parodisi olan Travma Ekibi bile var ki, bir silahlı paramilitere sahip bir ekiple zırhlı bir silahlı gemide yardımınıza koşacak, ancak tıbbi yardım için gasp etme oranlarını tahsil edeceksiniz. Bir ödemede varsayılan olarak, yedek parçalar, implantlar ve hepsi için sizi rahatsız edecekler.

Bunlar, stil tarafından körleştirilen ve ana fikire ilgisiz birisinin fikirleri değil, çevrelerindeki dünya için eleştirel bir göze sahip olanların ve güç fonksiyonlarının güçlü bir hissiyatıdır. Bu, ilk bakışta Cyberpunk 2077’ye daha yakın görünene kadar kaymış gibi gözükmeyen bir şey. Sonra aniden, ipuçları her yerdedir. İsyancılar ve isyancıları ele geçiren haberciler ve daha sonra, tam ortasında, Travma Ekibi’nin kendileri, ilk önce aşırı dozda tutulan bir ünlüye benzeyen bazı ağır korunan CPR’leri gerçekleştiriyor ve daha sonra sadece bir sahne, bir apartman bloğunun sakinlerini katletmek için silahlarını sokak tarafındaki bir balkona getiriyor. Sistem verir ve sistem alır.

Ve belki Cyberpunk 2020’nin ve belki de Cyberpunk 2077’nin acımasız bir uyarıdan daha fazlası olabileceğini ve bunun yerine hem hayalperest bir fantezinin hem de bir toplumsal eleştirinin nasıl olabileceğini görebileceğimiz bir şeyi var. Gerçek hayatta Travma Ekibi yok, kredi notuna bağlı olarak öldüren ya da kurtaran paramiliter özel ambulans yok. Bu fikir gerçeklik için çok siyah-beyaz bir şey ve bunun yerine bir gri dünyasında yaşıyoruz. Bazen birisi zaten bir cyberpunk geleceğinde yaşadığımızı, küresel erişime sahip teknoloji şirketlerinin, artan eşitsizliğin ve gittikçe artan çevrimiçi hayatların Gibson, Sterling ve diğerlerinin haklı olduğuna işaret eden noktaların olduğunu öne sürecek. Ama bu cyberpunk dünyaların önemli bir detayını gözden kaçırıyor.

Travma Ekibi iş başında.

Her şeyden önce, bunlar “sistemden” çıkabilen, direniş yaşamlarını yaşayan, teknolojiyi kullanan ve yasadışı yerlerin özgürlüğünü, kendi şirketlerinin üst düzey yöneticilerine saldırabilecek karakterlerle dolu dünyalar. Yetkilendirilmişler, şehir yaşamının güzel kaosundan etkilenen güçlü kendi kendini tanımlayan bireyler. Bu bizim gerçekliğimiz değil. Bunun yerine sisteme veri beslemekteyiz, araçsallaştırılmışız. Başkaları tarafından işletilen pazarların içini asla göremeyiz.

Teknolojiyi kullanmaya devam etmek, ancak kurumsal sömürüden ayrı olarak ayrı kalmak fikri, bir gerçek dışı ve çoğumuz için imkansız bir hedeftir. Ama scyberpunk dünyalarına baktığımızda bir kaçış görüyoruz, sadece mücadelenin güçlendirici doğasını görüyoruz.

Bunu akılda tutarak, Mike Pondsmith’in Cyberpunk 2020’yi bir seri olarak ilerletmeye çalışması şaşırtıcı değil ve 2005’te, kurumsal yönetimin ötesinde olası parlak geleceği ortaya çıkaran oyunun transhümenist bir genişlemesi olan Cyberpunk 203X’i piyasaya sürdü. Ama bu açıkça popüler olmayan bir adımdı. İnsanlar bir geleceğe bakmak istemediler, anladıkları bir şey istediler. Kendilerini ifade etme, cüretkar davranışlar ve pürüzsüz tarzını, mücadele duygusunu terk etmeden izin veren bir şey istediler.

Cyberpunk; karşı koymak, dolandırıcılık, kavga etmek ve bunun güzelliği hakkındadır. Her ilham verici fantezinin elde etmeyi ümit edeceğimiz mükemmel bir dünyayı sunması gerekmiyor ve her karanlık gelecek bir uyarı değildir. Cyberpunk 2020, stil ve kendini ifade etme konusuna odaklandı. Aynı zamanda, oyuncular için özgürleştirici bir alan sağladılar; örneğin, kendilerini tanımlayabilecekleri birçok masa üstü RPG gibi ve onları çevreleyen karanlık dünyaya karşı dirençli, pürüzsüz bir sokak samurayı ya da sarsılmaz serseri olmanın hayalini kuruyorlardı. Eğer Cyberpunk 2077 bu kaliteyi başarabilirse, bu onu bir nostalji gezisinden ya da geçmişten gelen bir geleceğin cansız bir taklitinden daha fazlasını yapacak. Her iki durumda da, Cyberpunk 2077’yi kökenlerine ihanet etmekle suçlamak zordur. Onun geleceği henüz görülmemiştir.

Cyberpunk 2077 hakkında daha fazla bilgiye “Cyberpunk 2077 Hakkında Bilmemiz Gerekenler” konumuzdan ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.