Cyberpunk 2077: CD Projekt Red'in Yeni RPG'si Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Yorum · 2 Görüntüleme

Xbox E3 basın toplantısını kapatarak ve kapalı kapılar arkasındaki demoların birkaçını gördükten sonra, tüm gözler Cyberpunk 2077'nin üzerinde gibi görünüyor. Şu ana kadar Cyberpunk 2077 ile ilgii bilinen tüm bilgileri derlemeye çalıştık. İşte CD Projekt Red'in bilim kurgu RPG'si ile ilgili tüm detaylar.


Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Xbox E3 basın toplantısını kapatarak ve kapalı kapılar arkasındaki demoların birkaçını gördükten sonra, tüm gözler Cyberpunk 2077'nin üzerinde gibi görünüyor. Witcher serisinin arkasındaki geliştirici olan CD Projekt Red'in yeni RPG'si olarak kült-favori Cyberpunk 2020 kalem-kağıt RPG'den etkilenen bir sonraki projesi, büyük ölçüde farklı bir dünyaya girerken, yoğun RPG'leri üzerine inşa ediliyor.

Özel E3 demosunu gördükten ve oyunda CDPR ile çalışan Cyberpunk 2020 yaratıcısı Mike Pondsmith ile görüşüldükten sonra, Cyberpunk 2077'nin neyle ilgili olduğuna dair daha net bir fotoğraf oluştu gibi. Şu ana kadar Cyberpunk 2077 ile ilgii bilinen tüm bilgileri derlemeye çalıştık.

Cyberpunk 2077 Nedir?

2012 yılında, Witcher III: Wild Hunt'un yayınlanmasından üç yıl önce duyurulmuş olan Cyberpunk 2077, fantastik türdeki geçmiş çalışmalarından büyük bir değişiklik olmaya adaydır. Andrzej Sapkowski'nin Witcher serisinin kurgusundan uzaklaşan CD Projekt Red, Cyberpunk kalem-kağıt RPG'ye dayanan yeni bir ayara geçiyor. Mike Pondsmith tarafından yaratılan orijinal Cyberpunk 2020, şirketlerin, geç dönem kapitalizminin ve teknolojinin günlük yaşamın her türünü işgal ettiği Kuzey Kaliforniya'nın distopik geleceğinde yer almaktadır. Kalem-kağıt oyununun doğrudan uyarlaması olmasa da, CD Projekt Red'in yeni oyunu olan Cyberpunk 2077, birçok kavramını, modellerini ve hikayelerini anlatıyor. E3 2018 fragmanlarının gizli mesajında CDPR, Wild Hunt'un Blood and Wine DLC'sini bitirdikten kısa bir süre sonra çalışmaya başladıklarını belirtti.

"Cyberpunk 2077'yi geliştirme planımızı duyurduğumuzdan bu yana 2077 gün geçti. Bir CGI fragmanı yayınladık, bazı röportajlar verdik ve... karanlık çöktü. Bu tür şeyler için bu normal prosedür. Bir oyunu duyurup sonra susun, kolları sıvayın ve işe koyulun. Witcher 3'ü ve her iki genişlemeyi de ilk olarak vermek istedik, bu yüzden sessiz kalma süresi planlandığımızdan daha uzun oldu. Bunun için özür dileriz."

Cyberpunk 2077'nin hikayesi, Free State of California (Özgür Kaliforniya Eyaleti)'nin en büyük metropolü olan Night City'de yaşamın içinden geçerken bir avare olan V'ye odaklanıyor. Şehrin semtlerini ve çevresindeki bölgeleri keşfederken, çeşitli işlerde çalışarak ve çeşitli çetelerle, teknoloji satıcılarıyla ve şirket acenteleriyle omuzları sıvazlarken, karakteriniz metropolde kendi izlerini bırakacaktır. Zamanla, Street Cred'i geliştirir, kredi kazanırsınız. Yeni silahlar ve sibernetik geliştirmeler elde edersiniz. Mesela; uzaktan hacker'lık, geliştirilmiş optikler ve Mantis Blades gibi ön kollarınızdan gelen silahlar. Ancak, varlığınızı bildiğiniz gibi, sizi kendi amaçları için kullanmak isteyen diğer karakterlerin dikkatini çekeceksiniz.

Cyberpunk 2077'de Ana Karakter Kimdir?

Cyberpunk 2077'de Ana Karakter Kimdir?

Witcher serisi, Kuzey Krallık'taki Geralt of Rivia'nın sömürüsüne odaklanırken, Cyberpunk 2077'nin hikayesi oyuncuların yarattığı bir karakter etrafında şekilleniyor. Ana kahramanı, onların olmasını istediğiniz kişi olup, seçimleriniz Night City'deki yerinize ve konumunuza karar verecek. Cinsiyet seçenekleri, etnik köken ve kişisel üslubun yanı sıra, onları şehre getiren şeyleri ya da yerel konumdakiler de dahil olmak üzere arka plan hikayelerini seçebilirsiniz. V olarak, kararlar verebilecek, önemli karakterleri çıkartabileceksiniz, belirli macera serilerini değiştirecek veya sonlandıracaksınız ve kendinizi uygun gördüğünüzde yükseltebilecek ve geliştirebileceksiniz. Geleneksel rol yapma oyunları gibi, karakterinizin arka planı ve ilgi alanları, büyüme ve taban istatistiklerinde önemli bir rol oynar.

E3 demosundaki karakter oluşturma bölümü sırasında geliştiriciler, V'yi özelleştirmek için kullanacağınız bazı seçeneklerin üzerinden geçmeye zaman ayırdılar. Kalem-kağıt oyununun aksine, Techie, Fixer, Netrunners, Rockerboys veya Nomads gibi özel sınıfları seçemezsiniz. Cyberpunk 2077, sınıflara organik ve anlık bir yaklaşıma sahiptir: başlangıç sınıfınız, yaptığınız seçimlere ve edindiğiniz yükseltmelere göre gelişir. Kenti keşfederken ve görevleri üstlenirken, V kendini daha yoğun işlerin bazılarında değerli bir varlık haline gelebilen heybetli ama her zaman güvenilir bir kas gücü olan partneri Jackie'nin çekiciliğinde suçun içinde bulabilir.

Cyberpunk 2077 Ne Tür Bir RPG?

Halen bir aksiyon RPG olsa da, Cyberpunk 2077 Night City'deki senaryo ve dinamik karşılaşmaların çoğu boyunca önemli kararlar vermeye odaklanır. The Witcher serisiyle karşılaştırıldığında, özellikle de The Witcher III: Wild Hunt, Cyberpunk 2077, rastgele karakterleri keşfetmek ve etkileşimde bulunmak için serbest saltanatı olan ve umulmadık beklenmedik görevlere katılacağınız anlamda benzerdir. Bununla birlikte Cyberpunk 2077, sizi sürekli gelişen bir karakterin rolüne bürünmeye daha fazla odaklanmayı amaçlamaktadır. V'nin durumunda, sibernetik geliştirmeler üstlenerek ve ciddi derecede tehlikeli silahların bir cephaneliğini toplanması özellikle dikkat çekiciydi.

Edinmiş olduğunuz yeni silah ve yetenekler, bireysel oyun tarzınızda önemli bir etkiye sahip olacaktır. Örneğin; Mantis Blades sadece güçlü melee araçları olarak değil, aynı zamanda serbest ve gizli saldırılar için de kullanılabilir. Sahip olduğunuz ana silahlar üç kategoriye ayrılır: güç, teknoloji ve akıl. Güç silahları genellikle genel tabancalar ve av tüfeği gibi standart silahlardır, teknik silahlar mermi keskinliği gibi buff'ları güçlendirir, akıllı ateşli silahlar geri dönen ateş etme gibi güçlü özel özelliklere odaklanır. Ancak, daha sibernetik geliştirmeler yaparken, bazı insanlığınızı kaybedersiniz. Bu, belirli karakterlerin sizinle nasıl etkileşime gireceğini etkiler.

Witcher serisindeki temiz değişime rağmen, geliştiriciler geçmiş çalışmalarını unutmadı. Oyun tasarımcısı yönetmen Kyle Rowley konuşmasında, The Wild Hunt'tan aldıkları tasarım teknikleri ve Cyberpunk'un savaş mekaniği üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu anlattı. Rowley, "The Witcher 3'teki savaştan oldukça fazla şey öğrendik ve bunu oyunda öğrendiğimiz derslere melee yapmayı ve bunu Cyberpunk'a aktarmayı denemeyi öğretiyoruz. Açıkçası, şimdi onu üçüncü şahıstan ziyade birinci şahıs bakış açısıyla yapıyoruz, ama Witcher'da öğrendiğimiz dersleri, kesinlikle aktarabiliriz." dedi.

Cyberpunk 2077 Night City Nedir?

Cyberpunk 2077 Night City Nedir?

Cyberpunk 2077'nin ana ortamı, teknolojinin vatandaşların yaşamları üzerinde onarılamaz bir etki bıraktığı kalabalık ve her zaman yoğun bir metropol. Başından beri keşfedilecek Night City çok olacak. İster ayak üstü, ister bir motosikletin arkasında, bir arabada ya da şehrin tren sistemi üzerinden olsun, şehrin her yerinde ve birçok bölgesinde seyahat edebileceksiniz. Tamamen erişilebilir olmayan, bazıları kapalı olan alanlar olsa da, keşfetmekte özgür olduğunuz birçok yer var. Bunu söyledikten sonra, şehrin farklı bölgeleri belirli seviyelerdeki sınırlar içinde belirleniyor ve oyunda herhangi bir seviye ölçeklemesi yok. Bu bölgeleri keşfetmekte özgürsünüz ve bölgeyi kontrol eden çetelerle karşılaşmalara katılmaya çalışsanız da, daha iyi bir şekilde hazırlanıncaya kadar onları yönlendirmek en iyisi olabilir. Özellikle neon ışıklı hortlakların ortaya çıkmasına neden olan Maelstrom olarak bilinen bir çete, son derece güçlü silahlar kullanır ve Pacifica bölgesinden dışarı çalışır.

CD Projekt Red'in sözleriyle, Night City'nin altı bölgesi var:

Şehir Merkezi: Night City'nin en büyük gururu olan bu, şirketlerin kalbi, neon kümeleri ve lüksün özüdür.

Watson: Asya kültürlerinin eşsiz bir karışımı olan, şimdi göçmenlerin yaşadığı düşmüş bir şirket devi, dar sokakların aralarında çeşitli çarşıları ve pazarları saklıyor.

Westbrook: Turistlere yönelik bir Japon mahallesi olan burası, sıkı çalışmak ve sıkı oynamak isteyen zenginlerin yeri.

Heywood: Ağırlıklı olarak Latino bölgesinin mahallelerinden birinde yaşamak, başarılı bir şekilde sosyal merdivenlere tırmanmayı başardığınızı gösterir. Bu, altta yatan bir çete sorunu olan büyük bir banliyö konut bölgesidir.

Pacifica: Spektrumun diğer ucunda, burası çete faaliyetlerinden dolayı terkedilen ve istila edilen şehrin en tehlikeli kısmı. Şehrin geri kalanından ayrılmış, muazzam bir yoksulluk alanı.

Santo Domingo: Sayısız güç santrali ve endüstriyel fabrikaları ile sonsuz bir modernizasyon döngüsünde sıkışmış durumda. Night City'nin tamamı buradan güç alıyor.

Cyberpunk 2077 Neden Birinci Şahıs Oyunu?

Cyberpunk 2077 Neden Birinci Şahıs Oyunu?

Cyberpunk 2077 hakkında öğrendiğimiz en şaşırtıcı detaylardan biri, birinci şahıs oyunu olduğudur. Hayranlar bunu öğrendiklerinde, bir çok hayal kırıklığı ifade eden göze çarpan bir öfke vardı. Oyun demosunu seyrettikten sonraki izlenimlere göre, diyalog dizileri, mücadele ve genel keşif dahil olmak üzere hemen hemen tüm eylemler birinci şahıs görüşünde idi. Sadece araç segmentleri sırasında perspektiften kopuldu. Cyberpunk RPG yaratıcısı Mike Pondsmith, E3 sırasında FPS'de karar verilmesi konusunda konuştu:

"Bu benim tasarımcı şapkamı koyduğum yer ve hem masa hem de video oyun tasarımcısı şapkamı koyarım. Bu yüzden bu önemli. Tek şey, karakterin durumu, kullandıkları arayüzler, aldıkları uyuşturucular, onların implantlarıyla nasıl başa çıktıklarıdır. Hepsi karakterin kafasında çok içsel bir şeydir ve eğer bunu dışarı çıkarırsanız [üçüncü şahıs görüşüne] izlediğiniz yoğun bir merkez haline gelir. Başka bir teknik düzeyde, dünya büyük ölçüde sürükleyicidir. Eğer bundan bir üçüncü şahıs avatar mankenine geri adım attıysanız, gerçekten bunun bir parçası değilsinizdir."

Cyberpunk 2077 Hangi Platformlarda Yayınlanacak?

Şu anda Cyberpunk 2077, PC, PS4 ve Xbox One'da yayınlanması planlanmaktadır. Özel E3 demosu modern bir PC üzerinde çalıştırıldı ve geliştiriciler bir sonraki nesil versiyonunun planlanıp tasarlanması konusunda bir bilgi söylemediler. Bununla birlikte, vg247 ile yapılan bir röportajda CDPR, oyunu çalıştıran özel tekniğin REDengine 4'ün yeni donanıma ölçeklendirmek için tasarlandığını belirtti.

Cyberpunk 2077 Ne Zaman Yayınlanacak?

Cyberpunk 2077 Ne Zaman Yayınlanacak?

CDPR'nin E3 2018 fragmanında bıraktığı şifreli mesajların yanı sıra, tek oyunculu oyunlarda bekletme ve oyun içi mikro-ödemelerin eksikliğiyle ilgili şakalar yapan geliştiriciler, Cyberpunk 2077 için resmi bir çıkış tarihi onaylamadılar. Oyun bir ön alfa durumunda gösterildi. Bu muhtemelen piyasaya sürülmesi için hala bir yolu olduğu anlamına geliyor.

Cyberpunk 2077 ile İlgili Diğer Bilgiler

Cyberpunk 2077'nin Kökenleri

Cyberpunk 2077: İstenilen 9 Şey

CD Projekt Red Yeni Cyberpunk 2077 Fragmanını Parça Parça İnceliyor

Merakla Beklenen Cyberpunk 2077 Fragmanı Yayınlandı

Cyberpunk 2077 Yeni CD Projekt Stüdyosu Tarafından Desteklenecek

Cyberpunk 2077 Hakkında Yeni Haber Var

Cyberpunk 2077


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!